Yurtdışından karavan satın almak, karavan fiyatları

Hangimiz hem yabancı hemde yerli filmlerde o güzelim karavanları görüpde özenmedik. Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi o tatlı karavanları. Karavan sahibi olanları az çok biliriz; ikinci evleri gibi kullanırlar karavanlarını. Hatta çıktıkları gezilerinde, turlarında onların oteli gibidir. İçinde yok yoktur… Hep özenmişizdir onlara, keşke benimde olsa demeyen yoktur herhalde. Hatta hep araştırmışızdır ; Yurtdışından karavan satın almak, karavan fiyatları falan filan… Ama 100 kişi karavan hayali kurmuşsa bunun ancak beş on tanesi hayalini gerçekleştiriyor.

Yurtdışından karavan satın almak, karavan fiyatları

Sizce insanlar neden karavan hayallerinden vazgeçiyorlar yada neden erteliyorlar bu hayallerini bilmek ister misiniz ?

Karavan hayalini gerçekleştirmeye yaklaştıkça görüyoruzki karavan ücretinin de neredeyse araba fiyatına yakın, hatta lüks olanların iki araba fiyatı kadar olması,

İlginizi Çekebilir : Ticari araç vize ücreti

İlginizi Çekebilir : Araç bakım çizelgesi

Karavanında aynı araba gibi ruhsat, muayene ve bakım mevzularının olduğunu duyunca vazgeçmeler biraz daha fazla oluyor. Uğraşamam, yapamam, bide ona mı para vereceğiz. Arabanın ki zaten yetiyor gibi cümleler ağızdan dökülmeye başlıyor…

Yurtdışından karavan satın almak, karavan fiyatları

Kocaman Karavan, nereye koyarım, nereye sığdırırım, büyük karavan nereye girerki gibi sorular akıldan hiç çıkmıyor. Bu yüzden karavanı nereye sokacağını bilemeyen arkadaş sırf yer sıkıntısından dolayı vazgeçebiliyor karavan sevdasından.

Eee tabi karavanı trafiğe çıkarırken ve başka bir kullanıcıya devrederken bazı prosedürler olduğu biliniyor. Buda dolayısıyla alacak kişiye bir külfet gibi geliyor. Cayma nedenlerinden biriside malesef bu…

Birde piyasadaki karavanları tek tip sanıyorlar. Az bi araştırma yapıp, ay bu benim hayalimdeki karavanla hiç aynı değil deyip vazgeçenleri görmekte mümkün. Bilmiyorlarki pino karavan gibi firmaların ihtiyaca göre karavan üretiyorlar. Sen nasıl dersen adamlar öyle dizayn ediyorlar. Malesef bu neden karavan sevdasından caymanın en büyük nedenlerinden birisi…

Yurtdışından karavan satın almak, karavan fiyatları

İşin özü ne arkadaşlar biliyor musunuz ? Karavan hayalinizi gerçekleştirebilmeniz için normalde iki şeye dikkat etseniz size fazlasıyla yeter. Ve karavan ihtiyacınızı bu iki nedenle çok rahat karşılarsınız ;

Önce gerçek ihtiyacınızı belirleyin

Karavanınızı satın aldığınızda ne kadar sık kullanacaksınız ? Mesela bir yılda kaç kez binersiniz ?  Karavanınıza kaç kişi bineceksiniz , kaç kilometre kullacaksınız ?

Alacağınız Karavanı koyacak bir yeriniz var mı ? Alacağınız Karavan için ayırdığınız bütçe nedir ?

Her şeyden önce sorulara cevap vermeye çalışırsanız çok daha rahat karar verirsiniz. Aslında bakarsanız Karavan alma hayali kurup daha sonra vazgeçen arkadaşların bir çoğu “Karavanımı alırım bir yılda bir iki kere kullanırım .E o zaman bir senede bir iki defa kullanacağım bir araca neden bu kadar çok yatırım yapıp o kadar sıkıntısını çekeyim” diyerek karavan sevdalarından vazgeçiyorlar.

karavan nasıl yapılır, karavan fiyarları, ikinci el karavan fiyatları, karavan malzemeleri, karavan yapımı

Karavan önerisi, karavan önerileri

Eğer evinizin önündeki garajınızda sınırlı yer varsa, yada yer yok ama başka yere koyacaksanız, hayatını karavanda  içinde geçiren insanlardan değilseniz ve bütçeniz de çok sınırlıysa, en güzeli kendinize ufak olanlarından bir Pino karavan satın alıp keyfini çıkarabilirsiniz. Kimse size devasa büyüklükte apartman dairesi gibi karavan almanız için zorlama yapmıyor. İhtiyacınız doğrultusunda hareket etmeniz her zaman sizin yararınıza olacaktır. Pino karavan bu doğrultuda sizin ihtiyacınızı fazlasıyla görür ve hatta büyük zevk verir.

Karavan nasıl yapılır

Yurtdışından nasıl karavan alınır

Arkadaşlar şu alengirli işlere gözünüzü seveyim girmeyin artık. Biliyorsunuz bir çok arkadaşımız sırf şu gürcistan’dan getirdikleri araçlardan dolayı hep sıkıntı yaşadılar. Ülkemizde mevcut, üç beş kuruş ucuza alacağım diye yurt dışından getirtmeye kalkanlar bir ton sıkıntı yaşayıp bu tarz şeylere küsüyorlar.O yüzden Yurtdışından karavan satın almak, karavan fiyatları gibi sorulara hiç takılmayın.

Türkiye’de karavan yapımı ile uğraşan harika yerler var. Hiç alma işine bile girmenize gerek yok aslında ; Kafanızdaki karavan modelleri ile karavan fiyat araştırması yapıp karavan kiralama yapabilirsiniz. He amaan gerek yok yurt dışından saçma sapan işlerle karavan getirtmeye ben kendi karavanımı kendim yaptıracağım derseniz ; karavan imalatı yapan harika firmalarda mevcut. Hiç uğraşma o yüzden yurtdışından karavan satın alma ile … Güzel ülkemizde mis gibi karavan satın al , yada çekme karavan satın al paşalar gibi bin gez…

Yurtdışından karavan satın almak, karavan fiyatları

Karavana ruhsat gerekir mi, karavan ruhsatı, karavan fiyatları

Karavanın boş ağırlığı ; 400 kg olan bir Pino karavan ruhsata tabi değildir. Ayrıca bir ruhsat çıkartmanız gerekmez. İnanın o hayalinizdekinden daha az yer kaplar.Çok yakar yahu diye söylenmenize gerek yok çünlü aracın yakıt harcamasını o kadar fazla etkilemiyor. Neden derseniz ; araç karavanı çekmek için fazla efor sarf etmiyor. Pico karavanlar iki kişiye fazlasıyla yetiyor ve ihtiyaç karşılıyor.

Karavan kaç kilo olmalı ?  750 kiloyu geçmemeli !

Alacağınız karavanın ağırlığı 750  kiloyu geçerse faturanız ve tip onay belgeniz ile ruhsat çıkarttırmanız gerekiyor. Ayrıca kendi araçlarımız  gibi karavanınızıda muayeneye götürmeniz gerekiyor. Karavanınızı satmaya karar verdiğinizde tıpkı araç satar gibi noterden satmanız gerekiyor.

Ayrıca 750 kiloyu geçen karavanları kullanacak kişiler ehliyetlerine de bunu işletmesi gerekiyor. Bunun için uygulamalı sınava girip o sınavı geçmesi gerekli. Tabi alacağınız karavan 750 kilonun altında ise buna hiç gerek yok. Bu tarz şeylerle o zaman uğraşmıyorsunuz. Buradan sonra Yurtdışından karavan satın almak, karavan fiyatları gibi sorularda kafanıza takılabilir yine.

Yurtdışından karavan satın almak, karavan fiyatları

Alacağınız karavanın ağırlığı 750 kilodan fazla ise karavana özel ayrı bir plakanız olmak zorunda. Ama daha düşük ağırlıkta bir karavan satın alırsanız eğer, kendi  aracınızın plakasını aldığınız karavana takabilirsiniz.

Karavanın ağırlığı 750 kilodan büyük de olsa, küçük de olsa şahsi aracınıza taktırdığınız çeki demirinin ruhsata işlenmiş olması gerekiyor. Ve aynı zamanda karavanın fatura ve tip onay belgesinin her zaman sizin yanınızda yani sürücünün yanında olması gerekiyor.

Dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husus var arkadaşlar. Malesef kendini uyanık sanan bazı üreticiler mevcut piyasada. Ağırlığı 800-1000 kilo yada 1200 kilo olan bir karavanı 750 kilo diye satıyorlar alıcılara.  Bu tarz sahtekar satıcılara kanmamak için almaya karar verdiğiniz karavanınızı marangoz tarzı yerlere değil pino karavan gibi fatura ve tip onay belgesi verebilen bir firmalara yaptırmanız gerekiyor.

Bu sadece sıfır karavan alırken değil ikinci el karavan alırken de geçerli ve dikkat edilmesi gereken önemli bir husus. İnanın ülkemizdeki birçok karavanın bu tür belgeleri yok ve sahibinden karavanı alırken pazardan kavun alır gibi  al sana para haydi ver karavanımı şeklinde belgesiz alırsanız daha sonra başınız çok fazla ağrır. Bir sürü uğraşır durursunuz…

En iyi karavanlar

Size birazdan karavan yönetmeliğinden bahsedelim. Aşağıdaki resmi yazıyı okursanız en azından biraz bilginiz olur arkadaşlar…

Karayolları Trafik Yönetmeliği
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 18/07/1997
Yayımlandığı Resmi Gazete No: 23053 Mükerrer
MADDE 3- 2918 sayılı Kanunda ve bu Yönetmelikte kullanılan terimlerin tanımları aşağıda gösterilmiştir
d) Araç sınıfları (Ek.: 11.04.2003-25076)
5) Özel Amaçlı Taşıt: Yolcu veya yük taşımak üzere özel bir işlevi yerine getirmek için kullanılan (bunun için özel gövde düzenekleri ve/veya ekipmanları gereklidir) M, N veya O sınıfı motorlu araçtır.
5.1) Motor Karavan: En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı M sınıfı araçtır.
(i) koltuklar ve masa
(ii) koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı
(iii) yemek pişirme imkanları ve
(iv) depolama/saklama imkanları

İlginizi çekebilir : Dünyanın en pahalı motorları 

Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilmelidirler; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.
Diğer Hususlar :
Her ağırlıktaki Motorlu Karavanlar  için :
a- Motorlu Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor.
b-  Ruhsat çıkarmak için fatura ve ilgili yönetmeliklere göre düzenlenerek Makina Mühendisleri Odası ve TSE tarafından onaylanmış tadilat projesi gerekiyor.
c- MTV-Motorlu Taşıtlar Vergisi adı altında yıllık vergisi vardır.
d- Heryıl TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarına muayeneye gitmesi gerekiyor.
e- Motorlu Karavanı kullanabilmek için yüklü ağırlığı 3500 kg’a kadar(dingil sayısından bağımsız)  için B sıfı ehliyet yeterli olup 3500 kg’dan ağır olanlar için  C sınıfı ehliyet almanız gerekir.

Yurtdışından karavan satın almak, karavan fiyatları

ÇEKME KARAVANile ilgili Ruhsat-Plaka-Muayene-Ehliyet ve Vergi Konuları : 
1-    Çekme karavanlar için hangi ağırlıkta olursa olsun herhangibir nam altında yıllık vergi yoktur. Çekme karavanlar (römorklar) ile ilgili yıllık vergi vardır diye bir kayıt bulunamadı.
2-    Yüklü ağırlığı 750 kg. kadar olan çekme karavanlar için herhangibir tescil işlemi (araç ruhsatı) ve dolayısı ile araç muayenesi yoktur.Çekmek için kullandığınız aracın plakası ve B sınıfı ehliyet ile bu karavanı çekebilirsiniz.
3-    Yüklü ağırlığı 750 kg. dan fazla olan çekme karavanlar için :
a-    Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor.
b-    Ruhsat çıkarmak için fatura ve tip onay belgesi gerekiyor.
c-    Tescil edildiği için karavanın kendi plakası (çeken araçtan bağımsız) oluyor.
d-    Yıllık vergisi yok ancak 2 yılda bir muayeneye gitmesi gerekiyor.(Muayene uygulaması hakkında bilgi bulunamadı)
e-    Bu karavanı çekebilmesi için B sıfı ehliyeti olanlar sınava girip ehliyetlerine römork çekebilir şerhi koydurması gerekiyor.Veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir.

İlgili yönetmelik maddeleri aşağıda verilmiştir.

Karayolları Trafik Yönetmeliği
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 18/07/1997
Yayımlandığı Resmi Gazete No: 23053 Mükerrer
Madde 42 – * Çekici araçlar ile yüklü ağırlığı 750 kg.’ın üstündeki römork ve yarı römorklar (traktör römorkları hariç), bu Yönetmeliğin 29 uncu maddesindeki esas ve usullere uygun olarak ayrı ayrı tescil edilirler.
Madde 54 – Tescil plakaları araçlara aşağıda gösterildiği şekilde ve sayıda takılır.

a) Motorlu bisiklet ve motosikletlere; arka çamurluk veya reflektör üzerinde ve araç eksenine dik olacak şekilde 1 adet,
b) Römork ve yarı römorklara arkada römork ekseni üzerine 1 adet,
c) Yük motosikletleri ile diğer motorlu araçlara; bir ön, diğeri arkada araç ekseni üzerinde 2 adet, olmak üzere; yerden önde 20 ila 75, arkada 30 ila 125 santimetre yükseklikte, plaka alt kenarı aracın tampon alt seviyesinin üstünde kalacak, yanlarından taşmayacak, sallanmayacak, düşmeyecek, kolayca okunabilecek şekilde takılır.
d) Takılacak yerlerin uygun olmaması halinde tescil kuruluşunun izni ile;
1) 11×52 santimetre en ve boyundaki ön plaka arkaya,
2) Araç ekseni üzerine yerleştirilecek olanlar sol tarafa, mümkün olmayan durumlarda sağ tarafa, taktırılabilir.
Ayrıca, yabancı menşeli olan ve plaka için özel yeri bulunanlara küçük ölçüde plaka takılmasına izin verilebilir.

e) Lastik tekerlekli traktör römorklarına, traktöre verilen numarayı taşıyan plaka, diğer araçlarla çekilen römork ve yarı römorklara kendileri için verilen plakalar takılır.
Tescile tabi olmamakla beraber, yüklü ağırlığı 750 kilograma kadar olan römork veya yarı römorkların arkasına çeken araca verilen numarayı taşıyan plaka takılır veya resmedilir.
f) İş makinelerine de bu Yönetmelikte gösterilen ölçü ve esaslara uygun plaka takılır. Plaka takılacak yeri olmayanların uygun kısımlarına aynı ölçülerde yazılarak resmedilir. Bu araçlar üzerinde ayrıca ilgili kuruluşu tanıtan tam veya kısaltılmış yazılar bulunur. (Ek: 13)
Kartondan yapılmış geçici plakalar, araçların ön ve arka camı üzerine yada önden veya arkadan görülebilecek uygun yerine, görüşü engellemeyecek şekilde iliştirilir veya yapıştırılır.

Yurtdışından karavan satın almak, karavan fiyatları


Araçların teknik şartlara uygunluğu ve muayeneleri

Madde 67 – ( Değişik madde 18/05/2007 – 26526 S.R.G Yön/17.mad )
Teknik şartlara uygun durumda olmayan araçların trafiğe çıkarılması yasaktır.
(Değişik fıkra: 01/09/2010 – 27689 S.R.G. Yön/10.mad) Araçların cinslerine, kullanım amaç ve şekillerine göre muayene süreleri, Ulaştırma Bakanlığınca araç muayenesi ile ilgili olarak çıkarılan yönetmelikte belirtilir.
Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine göre;

a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir,
b) Resmi ve ticari plakalı otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 2 yaş sonunda ve devamında yılda bir,
c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında 3 yılda bir,
ç) İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk 3 yaş sonunda ve devamında 2 yılda bir,
d) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk 1 yaş sonunda ve devamında yılda bir,
periyodik muayeneye tabi tutulur.

İlginizi çekebilir: karavan yapan bir firma

Madde 86 – B, C ve E Sınıfı Sürücü Belgesi sahipleri, araçlarına en çok yüklü ağırlığı 750 kg.’a kadar olan (750 kg. dahil) olan hafif römorklardan birini takıp kullanabilirler.
750 kg.’ı üstündeki römorkları araçlarına takıp kullanabilmeleri için uygulamalı sınavlardan geçirilmiş olmaları ve belgelerine işlenmiş bulunması mecburidir.
Uygulamalı sınavlar römorklu takılmış araçla yapılır.

Evet arkadaşlar elimizden geldiğince sizlere karavan sahibi olmayla ilgili bilgi vermeye çalıştık . Dikkat edeceğiniz hususlar var evet ama bunlar sizi asla korkutmasın. Hayallerinizden sakın vazgeçmeyin …

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Keşke Türkiye’de biraz ucuz olsa. O kadar çok almak isterimki. Karavanla gezmek benim hayalim. İnşallah bir gün alırım ve hayalimi gerçekleştiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün