Araç Yakıt Tasarrufunda Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Akaryakıt ve benzin fiyatlarının yüksekliği sürücüleri tasarruf etme konusunda bilinçlendirme yoluna itmektedir. Benzinli veya dizel aracınızı LPG’ye dönüştürmeden yakıttan tasarruf edebilirsiniz.
Yakıt tasarrufu nasıl sağlanır? 

Yakıt tasarrufu için öncelikle lastiklerinizin basıncını kontrol etmelisiniz. Çünkü daha normalden daha az basınçlı lastikler ile sürtünme artacak ve yakıt tüketimi de fazlalaşacaktır. Aracınızı ilk çalıştırdığınızda da rölantide çalışma süresini fazla uzun tutmamalısınız. Motorunuzu yavaş yavaş ısıtmak ve hazırlamak daha doğru olacaktır. Ayrıca aracınızı uygun devirde sürmelisiniz. Düşük viteslerde uzun süre yol almak zararlı olurken uygun devirde kullanmak ise hem motorun ömrünü hem de yakıt tasarrufunuzu arttırır.

Az Yakıt tüketimi nasıl sağlanır?

Yakıt tasarrufu için çok konuşulan bir diğer faktör ise klimanın kullanımıdır. Çünkü yakıt tüketimini arttıran en önemli faktörlerdendir. Ama klima açmamak için yüksek hızda giderken camları açmakta yakıt tüketimini çok fazla arttırmaktadır. Ayrıca çok ani kalkışlar ya da ani frenlerden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Yakıt alırken mutlaka güvenilir akaryakıt istasyonlarını tercih etmek gereklidir. Bu süreçte özellikle uzun yollardaki bilmediğiniz akaryakıt istasyonlarından yakıt alırken dikkatli olmalısınız.

Aracınızı ayrıca yük taşımak için çok fazla kullanmayın. Ağırlık arttıkça yakıt tüketiminizde doğru oranda artacaktır. Aracınızı hem etkin hem de verimli kullanmak için bakımlarını da zamanında yetkili servislerinde yaptırmalısınız. Düzenli şekilde takip edilen yağ seviyesi ve bakımlarda eklenecek olan yağ ile filtre değişimleri hem aracınıza bakım yapacak hem de yakıt tüketiminizi önemli oranda düşürerek aktif kullanımınızı daha konforlu bir hale getirecektir.

yakıt tüketimi azaltma

Çok benzin harcayıp az kilometre yapmayı birçok kişi oldukça basit bir şekilde becerebilirken bunun tam aksine çok kilometreyi az benzinle yapmayı nedense hiç beceremiyoruz. Aslına bakarsanız ben neden çok fazla benzin harcıyorum sorusunu kendimize bile sormuyoruz.  Çünkü biliyoruz ki bunun cevabı çok açık araç kullanımı konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz.  İşin güzel tarafı aslında biraz dikkat etsek bu işi de çözmüş olacağız çünkü benzin harcamanın araç kullanmakla direk ilişkisi var. Ben bu yazımda sizlere bu konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum eğer aracında az benzin kullanmak isteyen varsa bu yazımı sonuna kadar okumalılar.

OTOMOBİL KULLANMA BİÇİMİ YAKIT TÜKETİMİNİ ETKİLİYOR

Aslında herkes motorun rölanti de çalışmasının araca yakıt tasarrufu yaptırdığını düşünür ancak bu öğrenilmiş bir yanlıştır. Rölantide çalışan bir motor daima zarar görecek ve yakıt tüketimini artıracaktır.  Bunun en basit örneği ise aracınızı çalıştırdınız ve yola çıktığını işte o esnada yol aldığınız 1 km sonunda aracınızın 3 dakika boyunca rölantide kalması kadar benzin harcayacaktır.  Yani buradan çıkan sonuçta şudur aracınızı 3 dakika çalıştıracağınıza 1 kilometre yol gitmelisiniz.

KISA MESAFELER İÇİN OTOMOBİL KULLANMAK LÜKS

Özellikle kış aylarında hava sıcaklığı 0 derecenin altındaysa o zaman aracınızı çalıştırmış olduğunuz andan 100 kilometre gittiğiniz de bu yaklaşık olarak size 40 litreye değer bir tüketime denk gelecektir. Çünkü aracın motor sıcaklığı 4 kilometre sonrasında istenilen ısıya kavuşur ısıya kavuştuktan sonra ancak normale dönersiniz. Yani kısa mesafe gidecekseniz motor zaten ısınmayacağı için aracınız daha fazla yakacaktır. Bu nedenle kısa mesafede araç tercih etmemeniz sizin için karlı olacaktır.

DOĞRU ZAMANDA VİTES DEĞİŞTİRİN, EKONOMİK VİTESTE SÜRÜN

Bazı kişiler aracı hareket ettirdikten sonra 1. Vites ile bir hayli yol alırlar bu durum oldukça yanlıştır çünkü 1.vites yalnızca aracı hareket ettirmek içindir araç kalktıktan sonra ikinci vitese geçmek ve sonrasında devir saatini yakaladıkça vites attırmak araç yakıtını normale çevirecektir. Bunun için aracı devrinde kullanmanız oldukça önemlidir.

SAKİN, YOL VE TRAFİK KOŞULLARINA UYUMLU KULLANIM

Aracınızla trafiğe çıktığınız anda dikkatli ve sakin olmaya konsantre olun gereksiz yerde hız yapmanız daha çok yakıt harcamanıza neden olacaktır. Bu da 80 km hız sonrasında daha fazla yakıt tüketecek anlamına gelmektedir.  Araç takip mesafesine dikkat etmeli önünüzdeki araca değil de daha öndeki araçlara doğru bakmanız sonraki hamleleriniz için size yol gösterecektir bu şekilde de gereksiz debriyaj kullanımı yapmazsınız. Çünkü aracın debriyajına her bastığınız da yakıt tüketiminiz daha çok artacaktır.

YAKIT TASARRUFU ÖNERİLERİ

Bizce araç sürerken dikkat etmeniz gereken şey önünüzdeki araçları bir an önce sollamak değil de arkanızdan gelen araçların sizi sollamalarına izin vermeniz bu sayede de aşırı hız yapmak zorunda kalmazsınız. Bu da sizin hem can güvenliğiniz hem de yakıt tüketiminiz için oldukça iyi bir çözümdür. Bu yazımızda en az yakan araçları ele aldık. Okumanızda fayda var. Ayrıca araç karşılaştırma bölümümüz de açıldı.

 

5

Özet

Araç yakıt tasarruf yöntemleri Araç yakıt tasarruf nasıl yapılır Araç yakıt tasarrufu nasıl yapılır Araba yakıt tasarrufu nasıl yapılır dizel Araç yakıt tasarruf cihazı yorumları Araç kullanırken yakıt tasarrufu sağlamak için ne yapılmalıdır Araç yakıt tasarrufu nasıl sağlanır Aracı boşta kullanmak yakıt tasarrufu sağlar mı Araç kullanırken yakıt tasarrufu sağlamak için ne yapılmalıdır Araba yakıt tasarrufu nasıl yapılır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün