Yakıt Tasarrufunda Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Bize Destek Ol , Paylaş !

Çok benzin harcayıp az kilometre yapmayı birçok kişi oldukça basit bir şekilde becerebilirken bunun tam aksine çok kilometreyi az benzinle yapmayı nedense hiç beceremiyoruz. Aslına bakarsanız ben neden çok fazla benzin harcıyorum sorusunu kendimize bile sormuyoruz.  Çünkü biliyoruz ki bunun cevabı çok açık araç kullanımı konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz.  İşin güzel tarafı aslında biraz dikkat etsek bu işi de çözmüş olacağız çünkü benzin harcamanın araç kullanmakla direk ilişkisi var. Ben bu yazımda sizlere bu konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum eğer aracında az benzin kullanmak isteyen varsa bu yazımı sonuna kadar okumalılar.

OTOMOBİL KULLANMA BİÇİMİ YAKIT TÜKETİMİNİ ETKİLİYOR

Aslında herkes motorun rölanti de çalışmasının araca yakıt tasarrufu yaptırdığını düşünür ancak bu öğrenilmiş bir yanlıştır. Rölantide çalışan bir motor daima zarar görecek ve yakıt tüketimini artıracaktır.  Bunun en basit örneği ise aracınızı çalıştırdınız ve yola çıktığını işte o esnada yol aldığınız 1 km sonunda aracınızın 3 dakika boyunca rölantide kalması kadar benzin harcayacaktır.  Yani buradan çıkan sonuçta şudur aracınızı 3 dakika çalıştıracağınıza 1 kilometre yol gitmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >  Araç Folyo Seramik Karbon Kaplama Fiyatları 2018

KISA MESAFELER İÇİN OTOMOBİL KULLANMAK LÜKS

Özellikle kış aylarında hava sıcaklığı 0 derecenin altındaysa o zaman aracınızı çalıştırmış olduğunuz andan 100 kilometre gittiğiniz de bu yaklaşık olarak size 40 litreye değer bir tüketime denk gelecektir. Çünkü aracın motor sıcaklığı 4 kilometre sonrasında istenilen ısıya kavuşur ısıya kavuştuktan sonra ancak normale dönersiniz. Yani kısa mesafe gidecekseniz motor zaten ısınmayacağı için aracınız daha fazla yakacaktır. Bu nedenle kısa mesafede araç tercih etmemeniz sizin için karlı olacaktır.

DOĞRU ZAMANDA VİTES DEĞİŞTİRİN, EKONOMİK VİTESTE SÜRÜN

Bazı kişiler aracı hareket ettirdikten sonra 1. Vites ile bir hayli yol alırlar bu durum oldukça yanlıştır çünkü 1.vites yalnızca aracı hareket ettirmek içindir araç kalktıktan sonra ikinci vitese geçmek ve sonrasında devir saatini yakaladıkça vites attırmak araç yakıtını normale çevirecektir. Bunun için aracı devrinde kullanmanız oldukça önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >  Teknolojinin Ticari Taksi Sektörüne Etkisi ?

SAKİN, YOL VE TRAFİK KOŞULLARINA UYUMLU KULLANIM

Aracınızla trafiğe çıktığınız anda dikkatli ve sakin olmaya konsantre olun gereksiz yerde hız yapmanız daha çok yakıt harcamanıza neden olacaktır. Bu da 80 km hız sonrasında daha fazla yakıt tüketecek anlamına gelmektedir.  Araç takip mesafesine dikkat etmeli önünüzdeki araca değil de daha öndeki araçlara doğru bakmanız sonraki hamleleriniz için size yol gösterecektir bu şekilde de gereksiz debriyaj kullanımı yapmazsınız. Çünkü aracın debriyajına her bastığınız da yakıt tüketiminiz daha çok artacaktır.

ÖNERİLER

Bizce araç sürerken dikkat etmeniz gereken şey önünüzdeki araçları bir an önce sollamak değil de arkanızdan gelen araçların sizi sollamalarına izin vermeniz bu sayede de aşırı hız yapmak zorunda kalmazsınız. Bu da sizin hem can güvenliğiniz hem de yakıt tüketiminiz için oldukça iyi bir çözümdür.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir