Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır Oto Yağ Kaçağı Kontrolü

Yağ Kaçağı Sorunu Çözülmezse Motor Kullanılmaz Hale Gelir

Kullandığınız aracın motor yağı sürekli olarak azalıyorsa yağ kaçağı var demektir. Ancak bunu tespit etmek için düzenli olarak yağ kaçağı kontrolü yapılmalıdır. Sık sık yağ eksilten bir araca sahipseniz mutlaka donanımlı bir araç servis istasyonuna başvurmalısınız. Eğer yağ kaçağı kontrol altına alınmazsa motorun tüm aksamlarının deforme olmasına, hatta ızgara gibi delik deşik olmasına neden olacaktır. Ayrıca motor yağı yakıt tüketimini de doğrudan etkilemektedir.

Yağ kaçağına sebep olan yaygın nedenler:

Eğer yağın rengi siyah ya da kahverengi ise, motor yağı sızdırıyordur. Aşağıdaki parçalardan yağ kaçağı meydana gelebilir:

 • Yağ tavası contası
 • Subap kapağı contası
 • Yağ soğutucu linyeler

Eğer yağın rengi kırmızı, pembe ya da açık kahverengi ise, şanzıman veya hidrolik direksiyon sızdırıyordur. Şanzıman veya hidrolik direksiyon yağ sızıntısı aşağıdaki parçalardan olabilir:

 • Şanzıman tavası contası veya linyesi
 • Hidrolik direksiyon hortumu, pompası ya da soğutucusu.
 • Aks contaları
 • Kremayer dişlisi veya pinyon dişlisi

Eğer yağın rengi yeşil ya da turuncu ise, soğutucu sızdırıyordur. Soğutucudan yağ sızıntısı aşağıdaki parçalardan olabilir:

 • Su pompası
 • Radyatör
 • Radyatör başlığı
 • Radyatör hortumu

Motor Yağı Isınmayı Önler

Motor yağı ne işe yarar denildiğinde ilk akla gelen araçlar için hayati bir öneme sahip olmasıdır. Motor yağının ideal seviyede kalması sağlanmalıdır. Motor yağı sürtünmeyi önlemekle birlikte motorun aşırı ısınmasını da sağlayan en önemli malzemeler arasında gelmektedir. Araç su soğutmalı da olsa motor yağı motorun soğutulmasında yağın önemli bir görevi vardır. Bu nedenle zaman zaman yağ kaçağının olup olmadığı kontrol edilmelidir.Motorda yağ eksilmişse mutlaka tamamlanmalıdır. Bu, motorun uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Bu yağın ısıya karşı olan direnci özel katkı maddeleri ile daha da artırılmaktadır.

Yağ Kaçağı Varsa Servise Başvurun

Araç motorlarında parçalar yağlanma sayesinde aşınmaz. Eğer araçta yağ kaçağı varsa motor tamamen devre dışı kalabilir. Motorun yanması olarak adlandırılan bu durum, büyük masraflara neden olur. Peki, motor yağı nedir? Motor yağı metallerin sürtünmesi ve ısınmasını önleyen sıvıdır. Motorda bu yağ olmazsa bütün parçalar fazla ısınır ve metal aksamlar hızlı bir şekilde deforme olur.

yağ kaçağı neden olur,yağ kaçağı,yağ kaçağı kontrolü,şanzıman yağ kaçağı. motor yağ kaçağı önleyici,arabada yağ kaçağı,turbo yağ kaçağı

 

5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün