Volkswagen Araçlarda Boğaz Kelebeği Sorunu ve LPG

Volkswagen araçlarda en büyük dertlerden biri de boğaz kelebeği sorunudur. Özellikle 1.6 102 beygir Volkswagen grup araçlarda kullanılan motorda ve 1.6 75 ve 100 beygir motor seçeneklerinde bu sorun çok sık görülmektedir. Hitler motor olarak ta bilinen 1.6 102 beygir motorlarda sorunsuzluk ve sağlamlık çok ön plandadır fakat zamanlar dikkat edilmeyen durumlar olursa veya özellikle LPG uzun süre kullanımlarda boğaz kelebeği sorun çıkarmaktadır.

Boğaz kelebeği basit olarak hava karışımını yapan bir parçadır. Karbüratörlü araçlarda karbüratörün yaptığı işi enjeksiyonlu araçlarda boğaz kelebeği yapar. Volkswagen araçlarda özellikle LPG olan araçlarda boğaz kelebeği sorununu anlamanın en iyi yolu aracın sabah soğukken teklemesi ve silkinmesidir. Birinci viteste araç tekler ve silkinir. Yüksek vitese geçince sorun kalmaz. Eğer LPG varsa ve ışıklara gelirken araç stop ediyorsa boğaz kelebeğinden şüphelenmelisiniz.

Peki boğaz kelebeği probleminin bir çözümü yok mudur ? Tabi ki vardır. İlk yapacağınız şey ustaya gidip, benim boğaz kelebeğini bir temizleyelim demektir. Adaptasyon telini çekmeden usta oraya sprey sıkar ve sizi yollar. Eğer sorun devam ederse tekrardan sprey ile temizlenir ve yeni bir adaptasyon yapılır. Bu da sorun çözmüyorsa boğaz kelebeğinin değişmesi gerekebilir. İlk bakacağınız yer çıkmacılar olmasın çünkü ömrü olan bir parça ve alacağınız çıkma boğaz kelebeğinin geçmişini ve yıpranmışlığını bilemeyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün