Triger Kayışı Nedir , Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilir , Triger Kayışı Fiyatları Nelerdir ?

Triger Kayışı Nedir ?

Bir triger kayışı (ingilizce adı ile timing belt – zamanlama kayışı) içten yanmalı motorların zamanlamasını kontrol eden kauçuk bir kemerdir. Kayışın kendisi görünüşte hiçbir özellik taşımıyor: Sadece dişleri olan bir lastik kayış. Bununla birlikte, krank mili (pistonları kontrol eden) ve eksantrik mili (valfleri kontrol eden) senkronize şekilde dönmesini sağlayarak hayati bir işlevi yerine getirir.

triger kayışı fiyat renault clio triger kayışı değişimi fiyatı 2017 renault clio triger kayışı değişimi fiyatı triger kayışı değişimi fiyatı triger kayışı kaça değişir dacia logan triger seti ne zaman değişir clio triger kayışı değişimi fiyatı dacia sandero triger seti ne zaman değişir symbol triger seti değişimi fiyatı megane 2 triger seti değişim fiyatı 2017 triger kayışı kaça değişir 2017 triger kayışı ömrü triger kayışı değişimi fiyat triger değişimi ne kadar dacia sandero triger kayışı kaç km değişir renault symbol triger seti ne zaman değişir
Triger kayışı

Triger kayışı nedenden ötürü hayati önem taşımaktadır:

1) Valflerin, motora hava girmesini sağlamak için yakıtın yanması ve enerjinin üretilmesi için tam olarak doğru zamanda açılıp kapanması gerekir. Yanlış zamanlama, sınırlı hava girişi ve yakıtı yakma olasılığı anlamına gelebilir.

2) Triger kayışı olmadan pistonlar ve valfler senkronize olmaz ve çarpışır. Bu, büyük bir sorundur, çünkü motorunuzdaki valfler çok kırılgandır ve kolayca bükülürler. Pistonların çarpışmasının tamiratı da maliyetlidir.

Triger Kayışı Ne İş Yapar ?

Triger kayışı, motorunuzdaki eksantrik millerini kontrol eden, vanaları düzgün bir şekilde çalıştırmak için doğru zamanda açıp kapatan kayıştır. Triger kayışının eksantrik milini krank mili ile zamanında çeviren dişler bulunur.Bazı araba ve kamyonlarda daha dayanıklı olan triger zincirleri kullanılır. Ancak kauçuk bileşiklerden yapılmış triger kayışları daha sessiz ve daha verimlidir. Ayrıca çalışmak için yağa da ihtiyaçları yoktur.

triger kayışı değişimi honda civic triger kayışı değişimi fiyatı triger kayışı fiyatı triger kayışı değişimi fiyatı 2017 peugeot 301 triger kayışı ne zaman değişir opel astra triger seti değişimi fiyatı 2017 triger kayışı değişimi fiyat 2017 uno triger kayışı kaç km.de değişir triger değişimi fiyat triger kayışı ne kadara değişir
Triger kayışı nedir

Bazı motorlarda, triger kayışı arıza verirse o, valfler pistonlar tarafından  vurulmaması için açık tutulmalıdır ve aksi takdirde motorunuza büyük zarar verebilir. Dolayısıyla her ne pahasına olursa olsun bu durumu önlemek için kontrol etmelisiniz.
Triger kayışını değiştirirken, yeni bir su pompası da almak iyi bir fikirdir. Su pompalarının ömür döngüsü triger kayışına benzerdir ve triger kayışına ulaşmak için motor söküldüğünde kolaylıkla ulaşabilirler. Su pompasını değiştirmek için arıza vermesini beklerseniz daha sonra kurulum için daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir.

 

Triger kayışı aracınızın motorunun çalışması için gereklidir. Motorunuzda iki ana “mil”, Krank mili ve Eksantrik Mili bulunmaktadır. Triger kayışı bu iki şaftı birbirine bağlar ve onları doğru zamanda (bir bisiklet zincirinin pedalları arka tekerleğe bağladığı şekilde) bir araya getirir. Bu, motordaki diğer bütün parçaların (valfler ve pistonlar gibi) atlayıp sadece doğru “zaman” da atlamasını sağlar. Dolayısıyla ingilizcede “zaman kayışı” anlamında timing belt denmektedir.

 

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur ?

Triger kayışı kauçuktan yapılmıştır, eninde sonunda bozulur veya kırılır. Bu olduğunda, aracınız durur. Aracın çekilmesi gerekir, çünkü motor yeniden zamanlanana ve kayış değiştirilene kadar başlamayacaktır. Aracınızı bir çekici çağırarak ustaya kadar çektirmeniz ve tamir ettirmeniz gerekir.

Kopan bir triger kayışı sizi zor durumda bırakabilir. Aracınızın konfigürasyonuna bağlı olarak, bir triger kayışının kopması durumunda aşağıdakiler olabilir:

opel astra triger seti değişimi fiyatı 2017 triger kayışı değişimi fiyat 2017 uno triger kayışı kaç km.de değişir triger değişimi fiyat triger kayışı ne kadara değişir triger kayışı ne kadar triger kayışı kaç para triger kayışı ne zaman değişir fluence triger seti değişim ücreti triger seti kaça değişir triger seti değişimi fiyat 2017 fluence triger seti ne zaman değişir triger seti değişim ücreti
Triger kayışı koparsa

Valfler ve pistonlar çarpışır. Kayış olmadan doğru zamanlama sağlanamayacağı için motorun hareketli parçaları aynı anda aynı boşluğa girmeye çalışabilir. İki hareketli parça aynı anda aynı alanı alamayacakları için çarpışır ve birbirlerine zarar verirler. Çatlaklar, çukurlar olur ve bunun sonucunda motorda ciddi ve masraflı bir hasar oluşur. Bazı araçlar ise kemer kırılırsa hareketli parçaları aynı alanı kullanmaya çalışmayacak şekilde tasarlanır. Buna, parazitsiz bir motor adı verilir.  Kopan kayış derhal çözülmesi gereken bir konudur. Kayış kopması durumunda hemen motorunuzu stop etmeniz gerekir.

Triger Kayışı Ne Zaman Değişir

Frenlerinizin veya süspansiyonların aksine, triger kayışının aşınmakta olduğunu gösteren bir uyarı işareti yoktur. Aracınız sorunsuz çalışıyorken bir anda arıza vermeye başlayabilir. Bununla birlikte, üreticinin kayıt defterinde servis talimatlarına uymak ve zamanlama kemerinin zamanında değiştirilmesini sağlamak zorunluluktur. Bunu yapmak, hem aracınızın garantisini hem de cüzdanınızı koruyacaktır. Bazı araçlarda bu, her 60 000 km’de veya dört yılda bir triger kayışı değiştirmesi anlamına gelebilir. Diğer araçlar için her 100 000 km veya beş yılda bir olabilir.

Bir triger kayışı, motor eksantrik mili (veya çift kam motorunda eksantrik mili) çalıştırır. Asıl görevi pistonların yukarı ve aşağı hareketi ile vana açma ve kapama zamanını tam olarak uzatmaktır. Zamanlama kemeri değiştirme, birçok sürücünün üstesinden gelmek zorunda olduğu yüksek fiyatlı bakım öğelerinden biridir.

Triger kayışının ne sıklıkla değiştirilmesi gerekiyor?

Triger kayışının tavsiye edilen değiştirme aralıkları 60.000 ila 106.000 km arasında değişir. Önerilen aralığı aracınızın bakım programında bulabilirsiniz. Bir triger kayışı tavsiye edilen aralığın üstünde geçebilir mi? Evet, bazı durumlarda geçebilir. Hiç değiştirilmemiş bir triger kayışı olan bir kaç yüksek kilometre araçla karşılaştık. Öte yandan, triger kayışının tavsiye edilen aralıktan daha düşük bir kilometrede arıza verdiği durumlar da vardır. Genellikle triger kayışının erken arızalanması, hatalı kemer donanımının (gerici ve avara rampaları), sızıntı su pompalarının, yanlış gerginliğin veya triger kayışına motor yağı bulaşması nedeniyle kaynaklanır.

Triger Kayışı Değişimi Fiyatları Neden Pahalı ?

Triger kayışının kendisini satın alacak olursanız çok aşırı pahalı bir yedek parça değildir. Ancak  triger kayışı değişiminin genellikle maliyetli olmasının nedeni  motorunuzdaki triger kayışının bulunduğu yer nedeniyledir. Ustanızın triger kayışına ulaşabilmek için aracınızın motor bölmesini sökmesi sonra triger kayışını takması sonra da motor bölmesini tekrar geri takması vb. gibi uzun süren işlemler gerektirdiği için triger kayışı değiştirmek maliyetlidir.

 

İnternette triger kayışının değiştirilmesi ile ilgili yüzlerce döküman ve video olsa da bu kesinlikle profesyonellere bırakılması gereken bir işlemdir. Millerin kaybolması veya yanlış motor ayarlanması sırasında yapılan yanlış bir hareket, triger kayışının takılmasının başarısız olmasına ve yeni bir triger kayışı satın almak ve yapılan hasarı onarmak için büyük bir fatura yaratmasına neden olacaktır.

Tamircim bana, sadece triger kayışının değil, bütün triger kayışı kitini değiştirmem önerdi. Bu doğru mu?

Triger kayış kiti, küçük ama önemli işlerden sorumlu çark, kasnak ve gergilerden oluşur. Yeni bir triger kayışı takıldığında bu parçalar yenisi ile değiştirilmez ise, eski parçaların azalan performansları potansiyel olarak triger kayışınızın uyarı vermeden çok kısa sürede arızalanmasına neden olabilir. Bu nedenle, birçok araç markası yalnızca kemerin kendisini değil, tüm kemer kitinin değiştirilmesini tavsiye etmektedir. Bu pratik hususa ek olarak, bu kadar zaman, para ve emek harcadıktan ve kayışa ulaşmak için oldukça zahmete girdikten sonra kayışın tamamını değiştirmek  ekonomik anlamda daha mantıklıdır. Aksi halde kendinizi işçilik maliyetlerini iki katına çıkarabilirsiniz!

renault clio triger kayışı değişimi fiyatı 2017 renault clio triger kayışı değişimi fiyatı fluence triger seti değişim ücreti
1.5 Clio ve 1.5 Fluence Triger Seti

Triger Kayışı Nasıl Değiştirilir ?

Özet olarak, triger kayışı aracınız için önemli parçalardan biridir. Bozulması durumunda diğer parçaları ve özellikle motoru da etkileyeceğinden düzenli bakım yaptırılması önemlidir. Aracınızın servisinin önerdiği bakım süreçleri içerisinde bakım yaptırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ikinci el bir araç aldığınız zaman da mutlaka kontrol ettirin.

Triger Kayışı ile ilgili sitemize gelen popüler sorgular
  • triger kayışı fiyatları
  • triger kayışı kaç km’de değişir
  • triger kayışı değişimi fiyatı
  • triger kayışı koparsa nasıl anlaşılır
  • triger kayış ölçüleri
  • triger kayışı neden kopar

Okunması Gereken Diğer Yazılar :

 

5

Özet

Triger Kayışı Nedir Kaç Km’de Değişir Ne Zaman Değişir Triger Kayışı Kaç Binde Değişir Triger Kayışı Fiyatları Triger Kayışı Değişim Fiyatları Triger Kayışı Ömrü Clio Symbol Dacia Logan Sandero Golf Fluene Megane Jetta Opel Corsa Astra Nemo Fiesta Hyundai Getz Triger Kayışı Değişimi Fiyatları 2018

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün