Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışı ne zaman değiştirilir ve  aracımda tiriger kayışı olup olmadığını nasıl anlarım sorusu bize en çok gelen sorulardan birtanesi. Bu yüzden Triger kayışı nedir , triger kayışı ne işe yarar , triger kayışı ne zaman değiştirilir , triger kayışı koparsa ne olur gibi en çok merak edilen soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Triger Kayışı nedir?

Triger kayışı  motor eksantrik milini çalıştırır. Bu kayışa Zamanlama Kayışı da denir. Çünkü ana işi, pistonların yukarı-aşağı hareketi ile vananın açılması ve kapanmasını tam olarak zamanlamaktır.

Triger Kayışının ne zaman değişir

Bundan 15-20 sene önce tamirciler her 100.000 km’de bir triger kayışını değiştirilmesi gerektiğini söylerlerdi. 20 yıl önce bu durum söz konusu olsa da, bugünlerde her marka, model ve motorun farklı gereksinimleri olduğu için aracın marka model ve motor özelliklerine göre hareket etmeniz gerekmektedir. Triger kayışı değişimi, çoğu sürücülerin uğraşması gereken yüksek fiyatlı bakım ürünlerinden biridir.

Modern motor üreticilerinde, triger kayışının, aracın motor özelliklerine  bağlı olarak, her 40.000 ila 150.000 kilometre arasında değiştirilmesini öneriyorlar. Önerilen aralığı aracınızın bakım kitapçığında bulabilirsiniz. Yada yetkili servisi arayıp sorabilirsiniz. Aracınızı fazla kullanmayıp az kilometre yapıyorsanız aracın yaşına göre değişim yapmanız gerekmektedir. Triger kayışları zamanla çatlayıp bozulabilir veya uzayabilirler. Bu duumda aracınız için istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Triger kayışı koparsa ne olur

Triger kayışı kopması ile birlikte aracınız bir çok sıkıntı yaşayabilir. Bu yüzden kontrollerinizi düzenli olarak servise yaptırmanızda fayda var.

Triger Kayışı Önerilen Değişim Aralığını  Geçebilir mi

Evet, bazı durumlarda geçebilir. Daha önce triger kayışı hiç değişmemiş olan bir çok araca rastlanmaktadır. 200.000 km’ye kadar hiç değişmeyen triger kayışları olduğu kadar 40.000 km önce kırılan, kopan bir çok triger kayışıda olmuştur.

Genellikle, erken zamanlama kayış arızasısızıntı yapan su pompalarından, yanlış gerginlikten ve motor yağı içinde bir zamanlama kayışı emildiğinde oluşur.

 

Triger Kayışının İyi Durumda Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirsiniz

  • Bir zamanlama kayışı durumu kontrol edilebilir mi?

cevap : Evet.

  • Kaputun altındaki triger kayışını görebilir mi?

cevap : Hayır

Triger  kayışı genellikle plastik veya metal kapaklarla kaplıdır. Tamirciniz kapaklardan birini kaldırabilir ve triger kayışınızın durumunu görsel olarak değerlendirebilir.

Örneğin, aşağıdaki fotoğraftaki triger kayışı 52.000 km’de ki bir araca ait. İyi bir şekilde ve bir süre daha değişim gerekmeden kullanımına devam edilebilir.

Triger Kayışı Değişimi Ne Kadar? triger kayışı fiyat

Bu aracınızın motoruna  bağlı bir durumdur. Her marka modelin parka fiyatlandırması farklıdır. 4 silindirli bir motorda triger kayışı değişimi 350-1500 TL arasında değişebilir, ayrıca su pompasını ve diğer donanımı değiştirmek isterseniz biraz daha fazla ücret alınabilir. Su pompaları zamanla aşınır, bu yüzden su pompasını kayışla birlikte değiştirmek mantıklı olabilir.

Her araçta triger kayışı var mı

Hayır, birçok modern otomobilde triger kayışı  yerine bir zamanlama zinciri vardır. Zamanlama zinciri bakım gerektirmeyen bir parçadır ve nadiren değiştirilmesi gerekir.

Aracımda Zamanlama Zinciri yada Triger Kayışı Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim

İlk önce araç  bakım kitapçığınızı kontrol edebilir veya aracınızın markasına göre yetkili servisinizi arayabilirsiniz. En güvenlisi tabiki yetkili servise danışmanız olacaktır. Servis size en detaylıyı bilgiyi verecektir.

Triger kayışı artık bir çok yerde bulunabiliyor. Buna hepsiburada da dahil. Dilerseniz oradan aracınıza uygun triger kayışını sipariş verip , ustanıza taktırabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımıza da bakabilirsiniz ;

çekme belgeli araç trafiğe çıkarma

çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar 2019

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Hani derler ya düz kullanıcı diye, işte o benim 🙂 tesadüfen denk geldi makaleniz. Sayenizde bir iki şey öğrenmiş oldum

    1. Otomotiv Lobisi olarak siz değerli okurlarımızı bilgilendirip, bu şekilde güzel dönüşler almak bizi çok mutlu ediyor 🙂 Övgünüz için teşekkür eder, kazasız yolculuklar dileriz…

  2. Araç kullanıyoruz ama gerçekten neyin neye yaradığını bilmiyoruz.Değerli bilgiler için teşekkürler

  3. Zamanlama kayısı dendiğini bilmiyordum bu değerli bilgiler için çok teşekkürler resmen boşa kullanıyorum arabayı bilmediğim çok şey varmış

  4. Kendir kayışı nedir sorusunun yanıtı ancak bu kadar detaylı olabilirdi. Çok açıklayıcı bir makale olmuş. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün