Toyota Yaris mi Opel Corsa mı ?

2018 Yaris ve Opel Corsa Modelleri Fiyat Ve Performans Karşılaştırması, Toyota Yaris Modelimi, Opel Corsa Modelimi Tercih Edilmeli.

Toyota Yaris 1.33 Fun Multidrive S Ve Opel Corsa 1,4 İ Twinport Essentia Easytronic Araç Karşılaştırması
En çok tercih edilen ve araştırılan modellerin başında gelen Toyota Yaris Ve Opel Corsa daha da tercih edilecek gibi görünüyor. Şimdi bu iki modeli karşılaştırarak inceleyelim.

Toyota Yaris mi Opel Corsa mı ? Performans Karşılaştırması

Bu araçları ağırlık bakımından inceleyelim. Toyota Yaris 1.33 Fun modelinin ağırlığı 1060 kg İken Opel Corsa 1.4 İ Twinport Essentia modelinin ağırlığı 1203 kg’dır. Buradan görüldüğü üzere aralarında 143 kg’lık bir fark bulunmaktadır ve hiçte az değildir. Normal şartlarda ağır olan araç makbuldür ve yol tutuşu daha sağlamdır ancak ülkemizin ekonomik koşulları göz önüne alındığında az yakıt yakması bakımından hafif alanı daha caziptir.
Bu modelleri yükseklik bakımından inceleyelim. Toyota Yaris 1520 mm yüksekliğinde iken Opel Corsa 1488 mm yüksekliğe sahiptir. Toyota Yaris rakibine göre 32 mm uzunluğu ile fark atar ve daha yüksektir.

Bagaj genişliği bakımından bu iki aracı karşılaştırırsak Toyota Yaris’in Opel Corsa’ya göre daha geniş bir bagaja sahip olduğunu görürüz. Bagaj genişliği özellikle çocuk sahibi olan aileler için son derece önemlidir. Toyota Yaris 286 litre bagaj hacmine sahipken, Opel Corsa 285 litre bagaj hacmine sahiptir.

Kalkışlarda hızlanma özelliği bakımından bu iki modeli karşılaştırırsak Opel Corsa’nın bu konuda daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Toyota Yaris 11.7 sn kapasitesi ile kalkarken, Opel Corsa ise 13.9 sn ile kalkışlarda hızlanma kapasitesine sahiptir.

Maksimum süratlerini incelersek Toyota Yaris’in daha iyi olduğunu görürüz. Toyota Yaris 175 km/saat hıza sahip iken Opel Corsa 172 km/saat hıza sahiptir ve %2’lik bir seviye ile geri kalkmaktadır. Bu hızlar günlük yaşamda çok tercih edilmemesine rağmen bir güç göstergesidir.
Vites sevileri bakımından incelendiğinde Toyota Yaris 7 ileri vitese sahipken, Opel Corsa 4 ileri vitesi ile bu konuda da geride kalmıştır. Bir araç ne kadar çok ileri vitese sahipse o kadar hareket kabiliyeti artar.

Yakıt tüketimi bakımından incelendiklerinde Toyota Yaris’in açık ara fark ile daha ekonomik olduğu görülür. Toyota Yaris karma yakıt tüketiminde yani şehir içi ve şehirlerarası yollarda 5.3 lt yakıt tüketimi yaparken Opel Corsa 6.3 lt yakıt tüketimi yapmaktadır. Aynı şey ekonomik şehir içi yakıt tüketimi içinde geçerlidir. Şehir içinde Toyota Yaris 6.3 lt yakıt tüketimi yaparken, Opel Corsa 8.2 lt yakıt tüketimi yapmaktadır. Yine şehir dışı yollarda yakıt tüketimi Toyota Yaris’de 4.6 lt iken Opel Corsa da 5.1 lt’dir. Bu modelleri, karbondioksit salınımı bakımından karşılaştırırsak Toyota Yaris’in daha başarılı olduğunu görürüz. Toyota Yaris 121 gram karbondioksit salımı yaparken Opel Corsa 134 gram karbondioksit salınımı yapmaktadır. Günümüz dünyasında hava kirliliği son derece önemli bir sorundur ve Toyota Yaris çevre dostudur diyebiliriz.

Yol bilgisayarı bakımından incelediğimizde Toyota Yaris’in bu bilgisayara sahip olduğunu ve Opel Corsa’nın sahip olmadığını görürüz.
Yan taraf hava yastığı Toyota Yaris’de mevcut iken Opel Corsa’da mevcut değildir. Ve yandan gelecek darbelere karşı pekte güvenli olmadığı görülür.
Direksiyondan kumanda sistemi Toyota Yaris’de mevcut iken Opel Corsa’da mevcut değildir. Bu sistem ile araç sürerken araç ile ilgili ayarları rahatlıkla yapabilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırması

Performans karşılaştırmasından görüldüğü üzere her anlamda Toyota Yaris üstün gelmektedir. Japon firması olan Toyota teknolojik anlamda, yakıt tüketimi konusunda ve can sağlığını koruma anlamında son derece başarılıdır. Toyota Yaris 1.33 Fun Multidrive S fiyatı 56.400 TL iken Opel Corsa 5 Kapı 1.3 CDTI 75 HP fiyatı 62.400 TL’dir fakat özeklikler göz önüne alındığında Toyota Yaris bu fiyata değmektedir.

 

İlginizi Çekebilir:

Golf 7 – Hyundai i30 Karşılaştırma
Focus 1.0 Ecoboost – Golf 1.2 Tsi Karşılaştırma

5

Özet

Toyota Yaris mi Opel Corsa mı ? Toyota Yaris 1.33 Fun Multidrive S Ve Opel Corsa 1,4 İ Twinport Essentia Easytronic Araç Karşılaştırması Araba Karşılaştırma, Toyota Yaris – Opel Corsa Karşılaştırması

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün