Araç Tamponu Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Değiştirilir Nasıl Tamir Edilir ?

Bu yazımda her aracın en temel yedek parçalarından tampon nedir konusuna değineceğim.

 

Tampon Nedir ?

 

Tamponlar , tüm araçların hem ön taraflarında hem arka taraflarında bulunan, temel görev olarak olası bir olumsuz durumda araca ve yolculara gelecek zararı azaltmak olan , bunun dışında aracın görünüşünü de estetik açıdan güzel gösteren otomobil parçalarından biridir. Tamponlar olası kaza durumlarında aracın kazaya karıştığı yaya veya araç veya sabit bir nesneye ilk temas eden parçalardan biri olduğu için üretimine özellikle önem gösterilmesi gerekir.

 

Araçların ön ve arkalarında en uç noktalarında olması nedeniyle en çabuk ve en çok hasar gören parçalardan biri olan tamponların araca bütünleşik değil de ayrı bir parça olması nedeniyle kolay değiştirilebilmesi bir avantaj sayılabilir. Hasar gören tamponunuzu bir usta ihtiyacı olmadan kendiniz bile değiştirebilirsiniz.

 

Günümüzde tamponlar özel plastiklerden yapılmaktadır. Bu durum tamponların çabuk deforme olmasına veya kırılmasına neden olsa da , kazaların sadece araçlarla değil yayalarla yapıldığı göz önüne alındığında bu durum gayet mantıklıdır. Çünkü aracı koruma adına çelik veya başka bir metalden tamponlar üretilseydi ufak kazalarda bile yayaların kurtulma ihtimali çok düşük olurdu.

 

Tampon Nasıl Sökülür ?

Tamponunuzu nasıl sökeceğinizi merak ediyorsanız aşağıdaki video size yardımcı olabilir. Videoda Megane tampon örnek olarak verilmiş. Mantık tüm araçların tamponunda hemen hemen aynı. Dikkatlice vidaları açın ve tamponu çekip çıkarın. Tamponu değiştirip takarken de aynı yöntemleri tersten uygulayabilirsiniz.

 

Tampon Nasıl Tamir Edilir ?

Tampon tamiri her ne kadar çok zor olmasa da belirli bir yetkinlik , malzeme ve işçilik gerektiren bir durum. Ustalarına bırakmakta fayda var. Aşağıdaki videodan örnek bir ön tampon tamiri izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün