Skoda Octavia 1.6 Ambition Nasıl Skoda Octavia Alınır mı

Skoda serimizin bu yazısında Skoda Octavia 1.6 modelini ele alacağız. Çok sorulan sorular olan Skoda Octavia nasıl Skoda octavia alınır mı Skoda octavia yakıt tüketimi kullananlar ve kullanıcı yorumları sorularına cevap vereceğiz.

Skoda Octavia 1.6 Ambition Nasıl Bir Araba

Skoda Tarafından Yapılan Atak

Merhaba arkadaşlar, herkese iyi günler dilerim. Araba inceleme yorumları teknik özellikleri barındırsa da yazıyı yazan kişinin tercihlerini de yansıtır. Benim tercih ettiğim modeller arasında bulunmasa da Skoda Octavia model araçlar ülkemizde oldukça fazla ilgi görüyor. Bu nedenle Skoda Octavia 1.6 TDİ Ambition modelini daha yakından tanımak faydalı olacaktır. Volkswagen ile işbirliği yapan Skoda son yıllarda gözle görülür bir atak gerçekleştiriyor. İnceleyeceğimiz model bu model araçların üçüncü nesli oluyor. Aracın dış tasarımında modern hatlar kullanılmış. Bu nedenle oldukça cazip ve şık bir görünüşü olduğunu söylemek gerekiyor. Çok iddialı bir dış tasarımı yok ama güzel bir görünüm, şık bir duruş sunuyor. Otomobil yumuşak bir sürüş karakterine sahip. Geniş iç mekânı ile ferahlık hissetmeniz, rahatlığınızın farkına varmanız mümkün oluyor.

Dış Tasarım ve İç Mekân

Otomobilin önü Skoda logosunun yeni bir yere yerleştirilmesi ve yatay çizgiler sayesinde güçlü ve estetik bir görünüm sergiliyor. Octavia’nın yeni tasarımında dingil mesafesi uzatılmış ve burun kısmı kısaltılmış. C sütunu ise daha geriye çekilmiş. Dolayısıyla araca daha dinamik bir görünüm kazandırılmaya çalışılmış. Arka kapılarda ise keskin şekilde uzanan bir çizgi göze çarpıyor. Aracın güçlü görünümüne katkı sağlayan bir özellik farklı ve kendine özgü bir tarzı olduğunu da vurguluyor. Skoda’nın tüm araçlarında kullandığı ve markanın ayırt edilmesini sağlayan stop lambalarının içinde bulunan C şekilli silüet Skoda Octavia 1.6 TDİ Ambition modelinde de kullanılmış. Yani araba inceleme yazımın başında belirttiğim gibi araç temiz, düz ama güçlü bir görünüm sergileyen dış tasarıma sahip. Skoda Octavia 1.6 TDİ Ambition bir önceki nesle göre daha uzun ve daha geniş bir otomobil. İç mekânı da daha ferah bir ortam sağlıyor.

Daha geniş diz mesafesi, daha fazla baş mesafesi, ön ve arka koltuklar için daha uzun bir dirsek mesafesi sağlıyor. Araçtaki 568 litrelik bagaj hacmi ise bu özellikte sınıfının lideri olmasını sağlıyor. Sunulan standart donanımlar ya da isteğe bağlı donanımlar ise daha konforlu bir iç mekân yaratıyor. Çift taraflı bagaj paspası, yük ve torba tutucular, entegre bagaj filesi, katlanabilir bagaj örtüsü ise bagajdaki dağınıklığı önleme ve eşyalarınızın sabitlenmesini, nesnelerin savrulmasını önlemeyi ve daha şık bir görünümü amaçlıyor. Aracın içinde bulunan depolama alanlarına ise cep telefonu, güneş gözlüğü, bardaklar hatta 1,5 lt. içecekleri yerleştirebiliyorsunuz. Araçtaki ekrandan “Normal”, “Sport”, “Eco” gibi isimlerle tanımlanmış sürücü karakterlerinden birini seçebiliyorsunuz.

Sürücü Modu Seçimini kişisel yani “Individual” olarak belirleyip motor, direksiyon, klima ya da otomatik vites ayarlarını kendi sürüş stilinize göre düzenleyebiliyorsunuz. Yenilenmiş haliyle sunulan Bolero Multimedya Sistemi, Panoramik Sunroof seçeneği ve anahtarsız olarak otomobile giriş yapabildiğiniz, motoru çalıştırabildiğiniz KESSY sistemleri de rahatlık, ferahlık ve üst seviyede kullanım kolaylığı sağlıyor. Araba inceleme yazımızda teknik özelliklere de yer vermemiz gerekiyor.

Aracın Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Araç 1598 cc hacimli dizel motora sahip. 3000-4000 d/d’de 105 beygir gücü sağlıyor. 1500-2750 d/d’de 250 Nm olarak belirtilen maksimum torka ulaşıyorsunuz. 0-100 km ivmelenme süresi ise 10,8 sn olarak belirtiliyor. Yakıt tüketiminde ise oldukça cimri bir otomobil. Şehir içinde 100 km. için 4,6 lt. ve şehir dışında 3,3 lt. yakıt harcıyor. Aracın 50 litre olan yakıt deposu ile 1300 kilometreye yakın bir menzil elde ediyorsunuz. Yaklaşık 625 kg. yükleme kapasitesi sağlıyor. Aracı otomatik şanzıman veya düz vites seçenekleri ile alabilirsiniz. Skoda Octavia 1.6 TDİ Ambition düz vitesli olarak alındığında 63.900 ve otomatik vites ile 69.900 TL anahtar teslim fiyatları ile satılıyor. Aracın ikinci el fiyatları ise 2012 modellerinde 42-43 bin TL civarından başlayıp 2014-2015 modeli otomatik vitesli seçeneklerinde 65 bin TL miktarına kadar çıkabiliyor. Oto inceleme yazıma başlarken benim tercih ettiğim tipte bir otomobil olmadığını söylemiştim. Ancak başarılı tasarımı, geniş ve konforlu iç mekânı, düşük yakıt tüketimi ile birçok kişinin özellikle ailelerin ilgisini çekecek bir araç olduğu gözüyle bakılabilir.

Skoda Octavia İnceleme Videosu

5

Özet

Skoda serimizin bu yazısında Skoda Octavia 1.6 modelini ele alacağız. ÇOk sorulan sorular olan Skoda Octavia nasıl Skoda octavia alınır mı Skoda octavia yakıt tüketimi kullananlar ve kullanıcı yorumları sorularına cevap vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün