Plakadan Ceza Sorgulama 2018 Araç Ceza Sorgulama

Plakadan ceza sorgulama  araç sahipleri için önemli konulardandır. İnsanlık hali her insan hata yapabilir, trafikte bazı kurallara isteyerek veya farkında olmadan uymayabilir ve bu kurallara uymayan sürücülere de yasalar çerçevesinde gayet doğal olarak ceza kesilir.  Araçlarına ceza kesilen araç sahipleri sürücüler kendilerine neden ve ne kadar ceza kesildiğini öğrenmek için farklı araç ceza sorgulama platformları kullanabilirler. 2018 Plakadan Ceza Sorgulama işlemleri için E-devlet şifrenizi kullanarak E-Devlet sistemini, GİB ( Gelir İdaresi başkanlığı) websitesini veya Emniyet Genel Müdürlüğü websitesini kullanabilirsiniz. Yazımızın ilerleyen kısımlarında arabanızın plaka ile ceza sorgulama işlemleri ve ödeme işlemleri nasıl yapılır ve  anlatacağım.

 

Araç Plakası İle Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır ?

 

Plakadan araç ceza sorgulama işlemleri için sürücüler tarafından en çok tercih edilen ve bizim de önerdiğimiz en iyi yöntem E-Devlet Şifrenizi kullanarak taşıt ceza sorgulama işlemleri yapmanızdır. E-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız PTT’Lerden şifre alabilirsiniz. Adım adım plakadan otomobil ceza sorgulama :

  • E-devlet şifresi ile turkiye.gov.tr üzerinden E-devlet sistemine giriş yapınız.
  • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler Bağlantısı üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü menüsünü açınız
  • EGM menüsünü açtıktan sonra “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” bağlantısına tıklayınız.
  • Açılan bölümden plaka ile ceza sorgulama yapabilirsiniz.

Ayrıca Emniyet Genel müdürlüğü websitesinde de yine aracınıza son 1 yıl boyunca plakaya yazılan cezaları görebiliriniz.

 

Araç Plakası ile Ceza Ödeme Nasıl Yapılır ?

Araç plakası ile ceza sorgulama işlemini bir üst başlığımızda açıklamıştık. Plakanıza yazılan ceza miktarını öğrendikten sonra ceza ödeme işlemlerine geçmek isteyebilirsiniz. Araç ceza ödeme işlemleri için de Gelir İdaresi Başkanlığı websitesini kullanabilirsiniz. Adım adım araç ceza ödeme işlemleri :

Kredi Kartı İle Araç Ceza Ödeme

  • Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine gib.gov.tr üzerinden giriş sağlayınız.
  • Borç Sorgulama ve Ödeme bağlantısına tıklayınız.
  • Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme bağlantısına tıklayınız.
  • Bu bölümde yine ceza sorgulayabilirsiniz ve kredi kartı ile ödeme sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı kullanmayanlar için trafik cezası PTT aracılığı ile PTt şubelerinden ödenebilir. Ptt üzerinden ödeme yapabilmeniz için cezanın size tebliğ edilmiş olması gerekir.

 

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimleri

Eğer Aracınıza bir ceza tebliğ edilmiş ise ve erkenden ödeme yapma imkanınız varsa erken ödeme indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Erken ödeme indirimlerinden yararlanabilmeniz için cezanın kesildiği tarihe bakmanız gerekir, eğer cezanın kesildiği tarihten sonra 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız ceza indirim oranı %25 olacaktır.

Ancak cezanızı size verilen son ödeme tarihinden daha geç öderseniz de %5 gecikme zamları ilave edilecektir.

 

Hangi Trafik Cezası Ücreti Ne Kadar

– Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak 95 lira
– Yasak olan yerde dönüş yapmak 95 lira
– Ruhsatsız araç kullanmak 95 lira
– Kırmızı ışıkta geçmek 206 lira
– Trafik işaretlerine uymamak 206 lira
– Hız sınırını yüzde 30 aşmak 427 lira
– Ehliyetsiz araç kullanmak 1763 lira

Yani ehliyetsiz araç kullanırken hız sınırını %30 aşmış bir şekilde kırmızı ışıkta geçerseniz ve bir de telefon ile konuşuyorsanız , 1763+427+206+95 = 2490 TL gibi bir ceza kaçınılmaz olacaktır 🙂 İşin şakası bir tarafa , çok basit görünse de dikkatsiz davrandığınız takdirde bir çok gereksiz trafik cezasına mağdur kalabilirsiniz.

 

Bu yazımızı okuyarak 2018 köprü geçiş ücretleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

5

Özet

araba ceza sorgulama plaka ile ceza sorgulama ceza sorgulama plaka motorlu taşıtlar ceza sorgulama araç ceza sorgulama plakadan gib ceza sorgulama mtv ceza sorgulama plakadan araç ceza sorgulama araba ceza sorgulama plakadan araç ceza sorgulama gib plakaya göre ceza sorgulama taşıt ceza sorgulama otomobil ceza sorgulama araç trafik ceza sorgulama plakadan araç vergi ceza sorgulama plakadan ceza sorgulama vergi dairesi motorlu araç ceza sorgulama araç ceza sorgulama ve ödeme araç ceza sorgulama trafik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün