Plaka Değiştirme İşlemleri ve Plaka Değişim Ücreti 2018

Plaka Değiştirme İşlemleri ve Plaka Değişim Ücreti 2018

(Yazımız 27.11.2018 tarihi itibariyle güncellenmiştir)Bu yazımızda araç plaka değişimi nasıl , plaka değiştirme nereden yapılır ve 2018 plaka değişim ücretlerinden bahsedeceğiz. Plaka değişikliği 2018 yılında nasıl yapılır sizlere aktaracağız. Plaka değişikliği yeni bir araç alındığında hatta araç alınırken yapılması gereken işlemlerden birisi. Bu nedenle bir araç aldığınızda plaka değişikliği 2018 yılı içerisinde yapılması ve tamamlanması gerekiyor.

Araç plaka değişimi işlemleri bildiğiniz gibi devlet kontrolünde yapılan işlemler olduğu için en başta bir notere ihtiyacınız bulunuyor. Bu nedenle işlemlerin ilk ayağı notere gitmeniz. Aracınızı satın alırken alışı gerçekleştiren notere plakayı değiştirmek istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Plaka Değişimi ve Plaka Yenileme İşlemleri Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Plaka değiştirme ve plaka yenileme işlemleri genel olarak karıştırılan işlemler.

 • Plaka değişikliği yani plaka değiştirme işlemi eğer ikinci el bir araç satın alıyorsanız veya ikametgah adresinizi değiştirdiyseniz yapmanız gereken işlemler.
 • Plaka yenileme işlemleri ise eğer mevcut plakanız okunamaz kullanılamaz duruma geldiyse yani plaka numaraları değişmeyecek ama plakanın fiziksel olarak değişecekse o zaman yapılır.

2018 Plaka Değişikliği Kapsamlı Anlatım

Plakanızı eğer değiştirecekseniz de yukarıdaki gibi 2 farklı sebepten dolayı değiştirebilirsiniz. Bunların birisi satış sebebiyle plaka değişikliği diğeri de ikametgah değiştirme sebebiyle plaka değişikliğidir.

Satış Sebebiyle Plaka Değişikliği 2018

İkinci el bir araç aldınız ve plaka değiştireceksiniz. Ancak alışı gerçekleştirdikten sonra plakanızı değiştirmek isterseniz de bunun için önünüzde 1 ay süre var, plaka değişikliğini ilk 1 ay içerisinde yapabiliyorsunuz. Eğer ilk 1 ayı geçirirseniz geçmiş olsun, artık plaka değişimi yapmanız mümkün değil.

Plaka Değiştirme

Ancak aracınızı aldınız, aradan 1 ay geçti ve plakanızı kesinlikle değiştirmeniz gerekiyor. Bunun da aslında kolay bir yolu var. Aracınızı bir yakınınıza noter huzurunda satmalısınız. Bu yakınınız anneniz babanız kardeşiniz amcanız dayınız olabilir. Satma işleminden sonra ise bu kişinin aracı tekrar size satması lazım. Böylece aracınız yeniden size geçiyor ve bu arada plakanızı da değiştirebiliyorsunuz.

Noter işlemleri bitti. Şimdi sıra trafik işlemlerinde. Yeni plakanızı bulunduğunuz il/ilçe’deki Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne giderek almanız gerekiyor.

Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne götürülecek evraklar :

 • T.C. Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı)
 • Ruhsatın Aslı

Trafik Tescil size plakanızın yazıldığı bir kağıt verir. Bu kağıt ile birlikte yine bulunduğunuz yerdeki Şoförler odasına giderek plakanızı yazdırmanız gerekir. Yeni plakanız hayırlı olsun. Yeni plakanızı aracınıza taktıktan sonra eskisini Trafik Tescil Şube’ye götürmeniz gerekiyor, orada eski plakalar imha ediliyor.

Plaka değiştirme işlemi genel olarak alıcılar tarafından biraz  da maliyetinin yüksek olması nedeni ile pek tercih edilmemektedir. Ancak plakanızı değiştirmenizi tavsiye ederiz. Nedenini soracak olursanız, eski plaka ile aracınızı aldığınız kişi bir suça karışmış olabilir, araç hakkında yakalama kararı olabilir, veya plaka hakkında çalıntı başvurusunda bulunulmuş olabilir. Kısacası aracınızın geçmişindeki kirli işler sizi de etkileyebilir.

2018 Plaka Değişikliği Ücreti Ne Kadar

Plaka değiştirme masrafı ne kadar ? Plaka değiştirme ücreti noter masrafı ile birlikte 2018 yılı için 240 TL’dir. Ayrıca sonrasında Şoförler odasına da 43 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Yani 2018 yılında toplamda 283 TL gibi bir plaka değiştirme maliyeti bulunmaktadır.

ilginizi çekebilir : LPG dönüşüm ücretleri

ikamet Değiştirdikten Sonra Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır ?

 • İkametinizi yeni aldığınız ildeki Nüfus müdürlüğüne gidiniz. Bu nüfus müdürlüğünde ikamet değişikliği talebinde bulunarak yeni ikametgah ilmuhabiri alın..
 • Motorlu Taşıtlar Vergi borcu olmadığının belgesini almak için vergi dairesine gidin.
 • Şöförler odasına giderek bedeli karşılığında dosya alın.
 • Şöförler odasından aldığınız belge ile Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubeye gidin.
 • Trafik Tescil Şubede ödemenizi yaptıktan sonra tüm evraklarınızı da toparlayarak plakanızı seçin ve plaka talep fişiniz ile birlikte plaka basılan yerden plakanızı alın.
 • Plakanızı aldıktan sonra da sigorta aktarımını yapmayı unutmayın ve işlemleriniz tamam olacaktır.

Bize çok sorulan sorulardan olan 2018 yılı için plaka değiştirme işlemleri nasıl yapılır , plaka değiştirme ücreti ve plaka değişikliği 2018 konusunu detaylı anlatmaya çalıştık. Konu ile ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

PLAKA DEĞİŞİMİ İŞLEMLERİ

Önerilen yazılar :

Ford Ötv indirimli fiyat listesi

Klima Kompresörü Nedir

Araç Renk Değiştirme

Lpg ruhsata işleme

plaka değiştirme masrafı 2019 , araç plaka değişim ücreti 2019 , plaka değiştirme ücreti ne kadar , araç alırken plaka değişikliği 2019 , yeni plaka masrafı 2019 , araç plakası değiştirme maliyeti , araç satış plaka değişikliği 2019 , ikinci el araç plaka değişimi 2019 , noterde plaka değişim ücreti 2019

 • Plaka Değişim Ücreti 2018
5

Plaka Değiştirme Ücreti 2018

Plaka değiştirme masrafı ne kadar ? Plaka değiştirme ücreti noter masrafı ile birlikte 2018 yılı için 240 TL’dir. Ayrıca sonrasında Şoförler odasına da 43 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Yani 2018 yılında toplamda 283 TL gibi bir plaka değiştirme maliyeti bulunmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün