Plaka Değiştirme İşlemleri ve Plaka Değişim Ücreti 2018

Ad Blocker Tespit Edildi

Websitemizden sizlere daha iyi ve daha hızlı bir yayın yapabilmemiz için sunucu masraflarımızı reklam ile karşılıyoruz. Lütfen Ad Blocker eklentisini kaldırarak sitemizde geziniz.

Bu yazımızda araç plaka değişimi nasıl , plaka değiştirme nereden yapılır ve 2018 plaka değişim ücretlerinden bahsedeceğiz. Araç plaka değişimi işlemleri bildiğiniz gibi devlet kontrolünde yapılan işlemler olduğu için en başta bir notere ihtiyacınız bulunuyor. Bu nedenle işlemlerin ilk ayağı notere gitmeniz. Aracınızı satın alırken alışı gerçekleştiren notere plakayı değiştirmek istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Ancak alışı gerçekleştirdikten sonra plakanızı değiştirmek isterseniz de bunun için önünüzde 1 ay süre var, plaka değişikliğini ilk 1 ay içerisinde yapabiliyorsunuz. Eğer ilk 1 ayı geçirirseniz geçmiş olsun, artık plaka değişimi yapmanız mümkün değil.

Plaka Değiştirme

Ancak aracınızı aldınız, aradan 1 ay geçti ve plakanızı kesinlikle değiştirmeniz gerekiyor. Bunun da aslında kolay bir yolu var. Aracınızı bir yakınınıza noter huzurunda satmalısınız. Bu yakınınız anneniz babanız kardeşiniz amcanız dayınız olabilir. Satma işleminden sonra ise bu kişinin aracı tekrar size satması lazım. Böylece aracınız yeniden size geçiyor ve bu arada plakanızı da değiştirebiliyorsunuz.

 

Noter işlemleri bitti. Şimdi sıra trafik işlemlerinde. Yeni plakanızı bulunduğunuz il/ilçe’deki Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne giderek almanız gerekiyor.

 

 

Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne götürülecek evraklar :

 • T.C. Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı)
 • Noter satış belgesi
 • Ruhsatın Aslı

 

Trafik Tescil size plakanızın yazıldığı bir kağıt verir. Bu kağıt ile birlikte yine bulunduğunuz yerdeki Şoförler odasına giderek plakanızı yazdırmanız gerekir. Yeni plakanız hayırlı olsun. Yeni plakanızı aracınıza taktıktan sonra eskisini Trafik Tescil Şube’ye götürmeniz gerekiyor, orada eski plakalar imha ediliyor.

 

Plaka değiştirme işlemi genel olarak alıcılar tarafından biraz  da maliyetinin yüksek olması nedeni ile pek tercih edilmemektedir. Ancak plakanızı değiştirmenizi tavsiye ederiz. Nedenini soracak olursanız, eski plaka ile aracınızı aldığınız kişi bir suça karışmış olabilir, araç hakkında yakalama kararı olabilir, veya plaka hakkında çalıntı başvurusunda bulunulmuş olabilir. Kısacası aracınızın geçmişindeki kirli işler sizi de etkileyebilir.

 

Plaka değiştirme masrafı ne kadar ? Plaka değiştirme ücreti noter masrafı ile birlikte 2018 yılı için 240 TL’dir. Ayrıca sonrasında Şoförler odasına da 43 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Yani 2018 yılında toplamda 283 TL gibi bir plaka değiştirme maliyeti bulunmaktadır.

 

 • İkamet Değiştirdikten Sonra Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır ?
 • İkametinizi yeni aldığınız ildeki Nüfus müdürlüğüne gidiniz. Bu nüfus müdürlüğünde ikamet değişikliği talebinde bulunarak yeni ikametgah ilmuhabiri alın..
 • Motorlu Taşıtlar Vergi borcu olmadığının belgesini almak için vergi dairesine gidin.
 • Şöförler odasına giderek bedeli karşılığında dosya alın.
 • Şöförler odasından aldığınız belge ile Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubeye gidin.
 • Trafik Tescil Şubede ödemenizi yaptıktan sonra tüm evraklarınızı da toparlayarak plakanızı seçin ve plaka talep fişiniz ile birlikte plaka basılan yerden plakanızı alın.
 • Plakanızı aldıktan sonra da sigorta aktarımını yapmayı unutmayın ve işlemleriniz tamam olacaktır.

 

Bize çok sorulan sorulardan olan 2018 yılı için plaka değiştirme işlemleri nasıl yapılır ve plaka değiştirme ücreti konusunu detaylı anlatmaya çalıştık. Konu ile ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Önerilen yazılar :

59 Plaka Nerenin Plakası

Klima Kompresörü Nedir

Araç Renk Değiştirme

Lpg ruhsata işleme

 

2 Comments

 1. Avni Bulur
 2. Duct

Yazı Hakkındaki Düşünceni Bu Bölümde Belirtebilirsin