Özel Oto Servis Fiyatları

Ad Blocker Tespit Edildi

Websitemizden sizlere daha iyi ve daha hızlı bir yayın yapabilmemiz için sunucu masraflarımızı reklam ile karşılıyoruz. Lütfen Ad Blocker eklentisini kaldırarak sitemizde geziniz.

Otomotiv sektörünün hızlı gelişimi karşısında oto servis fiyatları da günümüz itibariyle artış göstermeye başladı. Fakat oto servis fiyatlarında uygulanan işlemler daha profesyonel ve teknolojik açıdan daha zengin işlemler olmaya başlamıştır. Önceden oto servislerinde uygulanan işlemler motor yağı değişimi, filtrelerin değişimi ve temizlik işlemleri gibi işlemlerdi. Fakat şimdilerde birçok oto servisinin uyguladığı hizmetler açısından değerlendirecek olursak periyodik bakım hizmeti adı altında fren bakımı, bilgisayarlı arıza tespiti, detaylı checkup gibi daha birçok hizmet veren kuruluş bulunmaktadır. Oto servis fiyatlarını incelerken bize rehberlik edecek olan etmenler ise aracın motor tipi, yaşı ve modelidir.

Ülkemizde periyodik bakım hizmetleri bir de garanti kapsamında sağladıkları hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse: Fiat marka aracınızın 10.000 kilometre periyodik bakım hizmeti genellikle 2.000 cc motor hacminin altında yapıldığı takdirde 300-350 tl arasında değişiklik göstermektedir. 2.000 cc periyodik bakım hizmetlerinde belirleyici bir yere sahip motor tipidir. Motor hacmi arttıkça ve aracın yaşı küçüldükçe aracın bakım hizmetinin fiyatı da o kadar artış göstermektedir. Yeni marka ve model araçların bakımları eski araçlara oranla çok daha zor olmaktadır. Daha fazla işçilik istediği için fiyatlarda da aynı oranda bir artış gözlenmektedir.

Araç markasına göre periyodik bakım fiyatları çok değişmese de dünyaca ünlü konfor açısından üst düzey otomobillerin bakımı masraflı olmaktadır. Mercedes ve Toyota bir aracın karşılaştırmasına bakacak olursak Mercedes model bir araba 2000 model üzerinde ve 2000 cc üzerinde motor tipi bulunduruyorsa bu aracın periyodik bakım hizmetinden alınan fiyat 350-650 Tl arasında değişmektedir.  Fakat Toyota bir aracın aynı bakım hizmetine tabii tutulduğu halde ve aynı motor tipi ile yaşta olduğu halde bakım hizmeti 500 tl’yi geçmemektedir. Araç bakım fiyatları marka, model, yaş ve motor tipine göre değişiklik göstermektedir.

Yazı Hakkındaki Düşünceni Bu Bölümde Belirtebilirsin