Otonom Otomobiller, Sürücü İhtiyacını Ortadan Kaldıracak!

Günümüzün en popüler teknolojik gelişmeleri arasında, ulaşımın temel aracı olan otomobillerin elektrikli motor sistemlerine geçiş süreci ve sürücüsüz yani  sistemlerinin gelişimi konusu yer alıyor. Uzun yıllardır çeşitli yöntemlerle güç ve verimlilik konusunda gelişim göstermiş olsa da otomobiller için kullanılan dizel be benzinli içten yanmalı motor teknolojisi, belirli örnekler dışında standart olarak tek düze devam etmekteydi. Ancak içinde bulunduğumuz dönem itibariyle bu süreç, ciddi anlamda değişim göstermeye başladı ve tamamıyla otomotiv sektörünü değiştirmeye hazırlanıyor.

Bu süreçte otomotiv sektörünün büyük bir değişim yaşamaya hazırlanması bir yana dursun, bu sürece sürücüler de dahil olacak gibi görünüyor. Zira otonom yani sürücüsüz otomobillerin ve diğer kara yolu ulaşımı sağlayan taşıtların otonom olmaya yani sürücüsüz bir sisteme geçmesi, dolaylı olarak sürücü ihtiyacını da ortadan kaldırmış olacak. Bu süreçte sürücülük bir meslek olmaktan çıkmaya başlamakla beraber, temel olarak otomobil kullanımı bir hobi olma yolunda ilerlemeye de başlamış olacak.

blank

Sürücüsüz otomobiller, sektörü tamamı ile değiştirmiş olacak!

Öncelikle kısa bir tanımlama yapmak gerekirse otonom otomobil, aracın herhangi bir insan müdahalesine gerek kalmadan, çeşitli yapay zeka destekli yazılımlar tarafından yönetilmesi durumu için kullanılmaktadır. Nitekim otonom sistemler, aynı şekilde sürücüsüz olarak da ifade edilmektedir.

Her ne kadar son birkaç yıldır daha çok Elon Musk liderliğinde çalışmalarına devam eden Amerikalı otomobil ve enerji sistemleri şirketi Tesla ile gündeme gelse de aslında elektrikli ve sürücüsüz otomobiller ile ilgili çalışmalar, uzun bir süredir çeşitli aralıklarla devam ettiriliyor. Bu süreçte bilhassa da elektrikli motora sahip otomobil örnekleri ile sık sık karşılaşmak mümkündü. Ancak bu örnekler, çok spesifik ve son tüketiciye ulaşacak yani ticarileştirilecek boyutlara ulaşmamaktaydı. Bu süreçte Elon Musk ile Tesla, çok ciddi bir adım attı ve ilk olarak spor otomobil modeli ile elektrikli otomobil modelini günlük hayata geçirmeyi ve kullanıcıların ilgisini bu yöne çekmeyi başarmış oldu. Günümüzde ise Tesla Model X ve Model S gibi modeller ile Tesla, çok ciddi anlamda elektrikli otomobil satış miktarlarına ulaşmaya başladı ve sektörü de oluşturmaya başlayan en net isim olama yolunda emin adımlar atmış oldu.

Konu ile ilgili olarak en son otomobil haberleri üzerinde bir analiz yapıldığında, içten yanmalı motorlu araç üreticilerinden ziyade, başta Tesla olmak üzere elektrikli ve otonom üreticilerinin haberlerinin yer aldığı dikkatleri çekmiş olacaktır.

Kullanıcılar tarafından da ciddi bir ilgi ile karşılanan bu yeni nesil elektrikli motora sahip otomobiller, şimdiye kadar olmadığı kadar içten yanmalı motor üreticileri için bir tehdit olmaya başladı.

blank

Bu sürecin ne derece ciddi bir boyuta ulaştığını kanıtlayacak şekilde BMW, Mercedes-Benz, Ford, Volvo, Land Rover, Jaguar ve Volkswagen gibi otomotiv devleri, benzinli ve dizel otomobillere ek olarak elektrikli motor çalışmalarına da başladıklarını birer birer duyurmuş oldular. Otomotiv endüstrisinin en önemli isimlerinin birle elektrikli ve otonom sistemlere geçiş yapmaya başlayacak ve hatta başlamış olmaları, sektörün de tamamıyla yeni bir devrime doğru ilerlediğinin kanıtı olmaya yetecek yankıyı uyandırmayı başarmış oldu.

Otonom ve elektrikli otomobiller, karayollarını da etkilemeye başlıyor!

Bilindiği gibi elektrikli ve otonom araçlar, şimdiye kadar yapılmış olan karayollarından biraz daha fazlasına ihtiyaç duymaktalar. Özellikle uzun mesafeler dikkate alındığında, şarj süreleri ve trafik bilgilerinin araçlar tarafından gerekli olması, daha şimdiden birtakım ülkeleri de etkilemeye başladı.

blank

Avrupa’dan İngiltere, elektrikli araçların sürüş sırasında şarj olmalarına imkan sunan akıllı karayolları sistemlerini, pilot bölgeler kapsamında çalışmaları çerçevesine eklediğini duyurdu. Böylelikle elektrikli motora sahip otomobiller, sürüş sırasında aynı zamanda şarj da olabilecek. Böylece sürüşlerin herhangi bir kesintiye uğramaması planlanıyor. Öte yandan ağır vasıtalar için de bu süreç, çok ciddi bir zaman kazanımı olarak geri dönüş yapmış olacak.

Otonom araçlar, sürücü ihtiyacını ortadan kaldırmaya başlayacak!

Hem karayollarının hem de otonom sistemlerde kullanılan yapay zeka temelli yazılımların geliştirilmesi ile birlikte, bir zaman sonrasında sürücü ihtiyacının ortadan kalkmaya başlayacağı ifade edilir oldu. Zira birbiri ile iletişim halinde kalarak sorunsuz bir ulaşım sağlamaya başlayacak olan otonom araçların bulunduğu trafikte, bir süre sonra insan sürücüler, trafik için bir tehdit olarak algılanmaya başlayacak.

blank

Öte yandan uzun yol şoförleri için de ciddi bir iş gücü ihtiyacı gerilemesinin kendini göstereceği ifade ediliyor. Hem çevreye verdiği zararlar hem de kesintisiz ve hatasız ulaşım sunmaya başlayacak olan ve akıllı karayolları ile de desteklenecek olan sürücüsüz ve elektrikli ağır vasıta araçları, uzun yol sürücülerine olan ihtiyacı da ortadan kaldırmaya başlayacak.

Öyle görünüyor ki gelişen teknoloji ile birlikte somut olarak en büyük değişim, otomobiller ve diğer motorlu taşıtlar üzerinde kendini gösterecek. Üstelik bu sürecin, 2020 ve sonrası kadar yakın bir tarihte yaşanmaya başlanması tahmin ediliyor. Bu süreçte de benzinli ve dizel otomobil ve ağır vasıta araçları, üretim tarafında da gerileyerek bir süre sonra yasaklanma noktasına kadar ulaşacak. Zira hali hazırda Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde dizel motora sahip otomobillerin yasaklanması ile ilgili hukuki süreçler devam ediyor ve Almanya’nın çeşitli bölgelerinde, bu kararlar yürürlüğe bile girmeye başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün