Oto Servisi Açmak İçin Gerekenler ve Oto Servis Fiyatları

Ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe gelişen otomotiv sektörüne ait olan oto servisleri de bu değişime ayak uydurmaya başlamıştır. Oto servislerinin sayısında gözle görülür derecede bir artış söz konusu olmaya başlamıştır. Bu artışın kaynaklarından birisi hiç şüphesiz gelişen teknoloji ve hayat standartlarıdır. Oto servisleri ülkemizde ve dünyada genellikle organize sanayi bölgelerinde bulunan bakım, tamir ve arıza tespiti gibi işlemleri yapan kuruluşlardır. Oto servisi açmak için ise uygulanacak belli başlı adımlar vardır. Bu adımları sıralamak gerekirse;

Oto servisini bir markanın yetkili servisi olarak açmak istiyorsanız bayilik almalısınız. Daha sonra iş planı oluşturup oto servisinde uygulanacak bakım onarım ve tamir malzemelerini bulundurmanız gerekmektedir. Bu malzemelerin alınabilmesi için maliyet gerekmektedir. Oto servisinin mobil olarak açılması halinde ise yer sorunu olmayacaktır. Fakat mobil oto servisleri dışındaki servislerde mekan zorunluluğu vardır. Mekan bulunduktan sonra uzman kadro gerekmektedir. Her ne kadar günümüzde teknoloji ilerlemiş olsa da yeni model araçların tamirinde bilgisayarlı arıza tespitini yaptıktan sonra bu arızayı giderebilecek kalitede ustalar bulundurmak gerekiyor. Oto tamir dükkanı veya oto servisi açmak için ise gerekli olan resmi belgeler aşağıdaki gibidir:

1) Başvuru formu,
2) Sağlık koruma bandının işaretlendiği vaziyet planı örneği
3) Yangın ve patlamalar için gerekli önlemlerin alındığına dair itfaiye raporu
4) Sorumlu müdür sözleşmesi
5) Emisyon izni veya analiz raporu
6) Deşarj izni veya analiz raporu
7) Kurul tarafından hazırlanacak açılma raporu

Yukarıda verilen belgeler tamamlanıp gerekli resmi kurumlara teslim edildikten sonra reklam ve iş tanımıyla ilgili araç sahipleri bilgilendirilerek ve serviste uygulanan bakım hizmetleri detaylı olarak araç sahiplerine aktarılarak işe başlanmalıdır. Oto servisi açmak maliyetli bir iş olarak bilinmektedir.

Araç Servis Bakımı

Araç servis bakımı hizmeti ülkemizde organize sanayi bölgelerindeki yetkili servis kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Aracınızın markasına ve modeline bağlı olarak uygulanan servisler bulunmaktadır. Genellikle bir araç için farklı periyotlar ve zaman dilimleri bulunmaktadır. Bir marka aracın 1 yıllık ve 10.000 km’lik periyodik bakımı yapılmakta ve araç servisten çıkartılmaktadır. Araç servis bakımı sırasında uygulanan periyodik bakım ve diğer servis hizmetlerine bakacak olursak;

Periyodik bakım kapsamındaki geçerli olan kontroller ve değişimler yapılır. Bunlar; filtrelerin kontrol edilmesi ve değiştirilmesi, motor yağı kontrolü ve uygun motor yağı ile değiştirilmesi, Fren balatası değişimi, fren diski değişimi, triger seti değişimi, antifriz değişimi, silecek, buji ve akü gibi parçaların değişim işlemi yapılmaktadır.

Periyodik bakım kapsamındakiler tamamlandıktan sonra 2. El Ekspertiz işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem ile aracın aşağıdaki tüm bölümleri incelenmektedir;

 

– Fren

-Direksiyon

-Ön- Arka Takım

-Lastikler

-Akü

-Aydınlatma ve Farlar

-Korno ve Silecekler

-Isıtma ve Klima

-Diğer Donanımlar

-Motor

-Vites Kutusu

-Debriyaj

-Yakıt Sistemi ve Ateşleme

-Kayışlar

-Soğutma Devresi ve Egzoz

Gibi bölümler ve bu bölümler altındaki her parça tek tek incelenerek bir kaçak, sızdırma veya herhangi bir arıza tespiti edildiği taktirde araç sahibine detaylı ekspertiz raporu çıkartılır. Bu rapor ile birlikte uygulanması gereken parça değişim ve arıza tamiri gibi işlemler uygulanmaktadır. Araç yetkili servislerinde cam, kaporta, dış ve iç bakım gibi daha birçok bakım hizmeti uygulanmaktadır. Araç sahibinin istekleri doğrultusunda uygulanan bu tür bakım hizmetlerinin fiyatı çıkartılıp araç sahibine sunulur ve aracın servisteki bakım, onarımı tamamlanarak araç servisten çıkartılır.

 

Özel Oto Servisi Fiyatları

Otomotiv sektörünün hızlı gelişimi karşısında oto servisi fiyatları da günümüz itibariyle artış göstermeye başladı. Fakat oto servis fiyatlarında uygulanan işlemler daha profesyonel ve teknolojik açıdan daha zengin işlemler olmaya başlamıştır. Önceden oto servislerinde uygulanan işlemler motor yağı değişimi, filtrelerin değişimi ve temizlik işlemleri gibi işlemlerdi. Fakat şimdilerde birçok oto servisinin uyguladığı hizmetler açısından değerlendirecek olursak periyodik bakım hizmeti adı altında fren bakımı, bilgisayarlı arıza tespiti, detaylı checkup gibi daha birçok hizmet veren kuruluş bulunmaktadır. Oto servis fiyatlarını incelerken bize rehberlik edecek olan etmenler ise aracın motor tipi, yaşı ve modelidir.

Ülkemizde periyodik bakım hizmetleri bir de garanti kapsamında sağladıkları hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse: Fiat marka aracınızın 10.000 kilometre periyodik bakım hizmeti genellikle 2.000 cc motor hacminin altında yapıldığı takdirde 300-350 tl arasında değişiklik göstermektedir. 2.000 cc periyodik bakım hizmetlerinde belirleyici bir yere sahip motor tipidir. Motor hacmi arttıkça ve aracın yaşı küçüldükçe aracın bakım hizmetinin fiyatı da o kadar artış göstermektedir. Yeni marka ve model araçların bakımları eski araçlara oranla çok daha zor olmaktadır. Daha fazla işçilik istediği için fiyatlarda da aynı oranda bir artış gözlenmektedir.

Araç markasına göre periyodik bakım fiyatları çok değişmese de dünyaca ünlü konfor açısından üst düzey otomobillerin bakımı masraflı olmaktadır. Mercedes ve Toyota bir aracın karşılaştırmasına bakacak olursak Mercedes model bir araba 2000 model üzerinde ve 2000 cc üzerinde motor tipi bulunduruyorsa bu aracın periyodik bakım hizmetinden alınan fiyat 350-650 Tl arasında değişmektedir.  Fakat Toyota bir aracın aynı bakım hizmetine tabii tutulduğu halde ve aynı motor tipi ile yaşta olduğu halde bakım hizmeti 500 tl’yi geçmemektedir. Araç bakım fiyatları marka, model, yaş ve motor tipine göre değişiklik göstermektedir.

Opel Yetkili Servis Ücretleri Ne Kadar ?

Opel yetkili servis ücretleri ve fiyatları Opel yetkili servis ekspertiz ücreti veya opel yetkili servis parça fiyatları ,  Opel yetkili servis bakım fiyatları 2018  bakım ücretleri gibi sorular sıkça sorulan sorular arasında.

Opel aracınızın periyodik bakımlarını ya da ağır bakımlarını yetkili servise yaptırmak istiyorsanız öncelikle biraz araştırma yapmak zorundasınız. Yakın çevre illerdeki yetkili servislerden fiyat almak , sizin şehrinizde olan servise giderken elinizde bir koz olarak kalır. Eğer aracınız hala garanti kapsamında ise zaten yetkili servise gitmek zorundasınız yoksa garanti kapsamı dışında kalırsınız.

Bir kaç fiyat aldıktan sonra yaptıracağınız işte kullanılacak olan parçaların ortalama fiyatlarını internetten ya da sanayiden öğrenin. Tabi ki en önemli nokta orjinal parça fiyatlarına bakmanızdır çünkü servis orjinal parça takar. Daha sonra servis danışmanı ile konuşmaya gidin. En iyi fiyat için pazarlık edin çünkü yetkili serviste pazarlık ile 200 TL indirim alanı gözüm ile gördüm. Taksit yaparız deyip fiyat kırmak istemeyen servis danışmanına kanmayın.

Opel yetkili servislerinde periyodik bakım yaptırmak isteyen birinden çıkacak olan para 350-400 civarında bir paradır. Bu ciddi bir meblağ ama garanti devam ettiği için gitmek zorundasınız. Periyodik bakım 350-400 TL, ağır bakım (triger vs) 750 TL civarında tutacaktır.

Oto Cam Servisi Açmak İçin Gerekenler

oto cam servisi

Oto cam servisleri ülkemizde her organize sanayi bölgesinde gerek markaların yetkili servislerinde gerekse bağımsız kuruluşlar tarafından verilen hizmetlerin kapsamları arasında yer almaktadır. Cam hasarlarının tamir edilmesi ve değiştirilmesi konusunda uzman sertifikalı ustaların bulunduğu bu tür kurumlarda cam tamirinin ve onarımının yapılması için gerekli olan bazı hususlar bulunmaktadır. Diğer servis hizmetlerine oranla cam servislerinde uygulanan prosedürler biraz daha fazladır. Bu yüzden camınızda oluşan hasarların sonucunda aracınızın camını onarmak ve değiştirmek üzere servise gitmeden önce alınması gereken belgeler şunlardır;

Cam Hasarlarında; Hasarınızın anında giderilmesi için yanınızda bulunması gereken belgeler;

– Sürücü Beyanı
– Poliçe aslı veya fotokopisi
– Poliçe prim makbuzu
– Sürücü belgesi aslı veya fotokopisi
– Ruhsat aslı veya fotokopisi
– Şirket araçlarında İmza Sirküleri ve Vergi Levhası
fotokopileri

Hırsızlık nedeni ile cam kırılması durumunda bu belgelere ek olarak karakol tutanağının “aslı gibidir” onaylı fotokopisi gerekmektedir.

Cam hasarları genellikle sigorta ve kasko kapsamına girdiği için poliçeleri yanınızda bulundurmak işlerinizin uzamaması için cam tamirinde önemlidir. Cam servislerinde uygulanan hizmetin yol haritasına bakıldığında;

Araç sahibinden sürücü beyanı istenir ve camın kırılmasının veya hasar görmesinin olası durumlar dışarısında kalması halinde sigorta belgeleri ve tutanaklar istenir. Daha sonra aracın cam ebatları ölçülür ve modeli seri numarası belirlenerek orijinal parça hizmeti veren kuruluşlar ile irtibata geçilerek kırık camlar sipariş edilir. Araç içerisinde ve kapak kenarlarında temizlik yapıldıktan sonra aracın kapağı içerden sökülerek yan taraftaki camların parçalarından içerde kalan varsa çıkarılır. Daha sonra camların takılma işlemi tamamlanır ve bir test sürüşünden sonra cam üzerine birkaç gün sabit durabilmesi ve tam olarak yerine oturabilmesi için özel bantlar yapıştırılır. Sonrasında araç servisten çıkartılarak araç sahibine teslim edilir.

5

Özet

✅ Opel yetkili servis ücretleri ve fiyatları Opel yetkili servis ekspertiz ücreti veya opel yetkili servis parça fiyatları ,  Opel yetkili servis bakım fiyatları 2018 özel oto servis açmak için gerekenler özel oto servis açmak oto özel servis rehberi araç servis bakımında neler yapılır araç servis bakım fiyatları araç servis bakımında neler yapılır araç servis bakımında neler yapılır araç bakım servisi açmak

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler . Otomotiv mühendisliği okuyorum yetkili servis açmak istiyorum . TAVSİYELERİNİZ NEDİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün