Oto Servis Açmak İçin Gerekenler

Ad Blocker Tespit Edildi

Websitemizden sizlere daha iyi ve daha hızlı bir yayın yapabilmemiz için sunucu masraflarımızı reklam ile karşılıyoruz. Lütfen Ad Blocker eklentisini kaldırarak sitemizde geziniz.

Ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe gelişen otomotiv sektörüne ait olan oto servisleri de bu değişime ayak uydurmaya başlamıştır. Oto servislerinin sayısında gözle görülür derecede bir artış söz konusu olmaya başlamıştır. Bu artışın kaynaklarından birisi hiç şüphesiz gelişen teknoloji ve hayat standartlarıdır. Oto servisleri ülkemizde ve dünyada genellikle organize sanayi bölgelerinde bulunan bakım, tamir ve arıza tespiti gibi işlemleri yapan kuruluşlardır. Oto servisi açmak için ise uygulanacak belli başlı adımlar vardır. Bu adımları sıralamak gerekirse;

Oto servisini bir markanın yetkili servisi olarak açmak istiyorsanız bayilik almalısınız. Daha sonra iş planı oluşturup oto servisinde uygulanacak bakım onarım ve tamir malzemelerini bulundurmanız gerekmektedir. Bu malzemelerin alınabilmesi için maliyet gerekmektedir. Oto servisinin mobil olarak açılması halinde ise yer sorunu olmayacaktır. Fakat mobil oto servisleri dışındaki servislerde mekan zorunluluğu vardır. Mekan bulunduktan sonra uzman kadro gerekmektedir. Her ne kadar günümüzde teknoloji ilerlemiş olsa da yeni model araçların tamirinde bilgisayarlı arıza tespitini yaptıktan sonra bu arızayı giderebilecek kalitede ustalar bulundurmak gerekiyor. Oto tamir dükkanı veya oto servisi açmak için ise gerekli olan resmi belgeler aşağıdaki gibidir:

1) Başvuru formu,
2) Sağlık koruma bandının işaretlendiği vaziyet planı örneği
3) Yangın ve patlamalar için gerekli önlemlerin alındığına dair itfaiye raporu
4) Sorumlu müdür sözleşmesi
5) Emisyon izni veya analiz raporu
6) Deşarj izni veya analiz raporu
7) Kurul tarafından hazırlanacak açılma raporu

Yukarıda verilen belgeler tamamlanıp gerekli resmi kurumlara teslim edildikten sonra reklam ve iş tanımıyla ilgili araç sahipleri bilgilendirilerek ve serviste uygulanan bakım hizmetleri detaylı olarak araç sahiplerine aktarılarak işe başlanmalıdır. Oto servisi açmak maliyetli bir iş olarak bilinmektedir.

 

Yazı Hakkındaki Düşünceni Bu Bölümde Belirtebilirsin