Neden Dizel Araç Alınmalı

Otomobil alacak insanları araç alırken dikkat ettikleri iki husus vardır. Birincisi aracın konforlu olması olurken bir diğeri de araç yakıt tüketiminin az olmasıdır. Bu nedenle ülkemizde araç tercihinde en çok dizel yakıt tüketimine sahip araçlar tercih edilir. Dizel motorlu araçların tüketicilere sağladığı avantajlar kadar dezavantajları da vardır. Dizel araçlarının çalışma şeklinde benzinli araçlara göre farklı olup, çalışma sesi de biraz daha gürültülüdür.

Dizel araçlar çalıştırılırken göstergelerdeki ısıtma bujilerinin yer aldığı lambanın sönmesi beklenir. Dizel arabaların kendine özgü ateşleme sistemi vardır. Genel olarakta motor yapılarında da püskürtmeli prensip hâkimdir. Ülkemizde otomobil satış mağazalarında ve ikinci el otomobil satan galerilerde dizel araçların fiyatları benzinli araçlara göre pahalıdır.

Dizel Araçların Avantajları ve Dezavantajları

Pahalı olmasına rağmen yakıt tüketiminde cimri olması dizel araçların daha tutulur olmasını sağlamıştır. Yine dizel arabaların servis bakımları da oldukça farklıdır. Dizel araçların tüketicilere sağladığı avantajları sıralamak gerekirse günlük yakıt tüketiminde benzinli araçlara oranla % 30 yakıt tasarrufu sağlar. Yine dizel yakıt fiyatları benzinli yakıtlara oranla 25-30 TL daha ucuzdur.

Dizel araçlarda doğru yakıt tercih edilmesi sonrasında benzinli araçlara göre daha çevre dostudur. Ayrıca piyasa da tutunurluğu benzinli araçlara göre daha fazladır.  Dizel araçların tüketicilere sağladığı avantaj kadar bir de yarattığı dezavantaj vardır. Dizel araçlar gerek alım esnasında gerekse de bakım esnasında benzinli araçlara göre daha pahalıdır.

Otomobiller hakkında yazı yazmak zor şeydir. Çünkü bizim toplumumuzda siyaseti, futbolu ve arabaları herkes bilir. Herkesin bu konular hakkında değişmez fikirleri vardır. Bütün dünyada erkekler otomobiller hakkında konuşmaya bayılırlar. Buna rağmen dizel motorlar yanlış kullanımlar sonucu erkenden ömürlerini doldururlar. Çünkü dizel motor farklıdır. 1892’de Alman mühendis Rudolp Diesel tarafından bulunan bu motorda motorin yani bildiğiniz fuel-oil kullanılır. Bu yüzden motorin benzinden daha ucuz, dolayısıyla daha ekonomik olur diye bir sonuca ulaşabilirsiniz. 1 litre motorinde 1 litre benzinden daha çok enerji vardır. Ama bu arabanızı çok kullanıp kullanmamanıza bağlıdır. Sadece hafta sonu arabanıza binebiliyorsanız bir kar elde etmezsiniz.

Dizel Uzun Yol Yapanlarındır

Dizel motorlar yılda en az 10 bin kilometre yol yapanlar için tavsiye ediliyor. Çünkü alırken benzinli araçlara göre daha pahalı oluyorlar. Aradaki farka “ama dizel az yakıyor, yakıttan tasarruf ediyorum” diyerek katlanmak ancak aracınızı çok kullanırsanız sonuç veriyor.

O zamana kadar da zaten siz motorunuzu eskitmiş oluyorsunuz. Hele dikkatli kullanmazsanız örneğin dizel motorunuza “vurdurtma” uygularsanız çok zarar verirseniz. Bu işlemi asla yapmayın. Kontak uyarı ışıkları sönmeden motorunuzu çalıştırmayın. Ayrıca dizel arabanızı sürekli uygun devirde kullanın. Yüksek devir bu sisteme uygun değildir. Aksine dizel motorlar düşük devirde yüksek güç (yani tork) sağlayan araçlardır. Yakıt seçimine çok dikkat edin, eurodisel yakıt kullanın. Ucuz mazotu tercih etmeyin. Şehir içlerinden yakıt alın. Kaçak yakıt şehir içlerine pek girmez.

Benzinli olmadığı için buji ve karbüratör gibi parçalar dizelde yoktur ama onun da başka aksamlarına dikkat etmelisiniz. Örneğin turbo kullanım önemlidir. İntercooler’lı turbo dizeli tercih edin. İntercooler motoru soğutmaya yarar ve yakıtı daha verimli hale getirir. Dizel motorlar sürekli vites değiştirmek istemezler. Ek olarak bu çeşit araçlarda bir başka güzel husus klimanın rahatlıkla kullanılmasıdır. Ama sonuçta arabanız ne olursa olsun size birinci tavsiyemiz trafik kurallarına muhakkak uymanız ve  kontağı çevirmeden emniyet kemerinizi takmanızdır.

blank

Dizel çevrimli motorlar

Benzinli araç yakıt giderlerine yetişmek de zorlananların son dönemlerdeki en önemli araç tercihi dizel çevrimli motorlar olmaktadır. Dizel çevrimli motorlar özel olarak az yakıt tüketimi ile tasarlanmış olduklarından gerçekten de çok az yakıt tüketirler. Dizel çevrimli motorlar petrol kaynaklarının giderek azalması nedeni ile araba fabrikalarının da tercihi olmaya başlamıştır. Benzinli araçlara göre alış maliyeti açısından küçük bir fark olmasına rağmen dizel çevrimli motorlar bunu çok kısa zaman içinde amorti eder. Amorti etmesinin yanında çok fazla kar elde etmenizi sağlar. Çok fazla kilometre yapanların kesinlikle tercih etmesi gereken dizel çevrimli motorlar bütçenizin yakıt giderleri ile delik deşik olmasını da önleyecektir.

 Dizel çevrimli motorlar ile bütçenizi koruyun

Dizel çevrimli motorlar çok az yakıt tükettiği gibi diğer araçlardan hiçbir şekilde kullanım açısından eksik değildir. Aslında benzinli araçlara göre artıları da olan dizel çevrimli motorlar bu yönü ile dikkat çekmektedir. Petrol ülkesi olan ülkelerde benzin fiyatlarının sudan bile daha ucuz olduğu bilinmektedir. Buna rağmen bu ülkelerde de dizel çevrimli motorlar sağlamlığı ve dayanıklılığı ile tercih sebebi olmaya başlamıştır. Dizel çevrimli motorlar benzin ülkelerinde bile tercih ediliyor ise burada bir kez daha düşünmek gerekir. Dizel çevrimli motorlar araba teknolojisinin geldiği son nokta olarak değerlendirilmektedir. Dizel çevrimli motorlar ile aracın ömrü daha uzun olacak ve yol tutuşu ise çok daha farklı olacaktır. Dizel çevrimli motorlar her ülkede bu özellikleri ile tercih sebebi olmaya da devam etmektedir.

Özellikle ülkemizde ki benzin fiyatlarının çok yüksek olması nedeni ile herkes dizel çevrimli motorlar almayı hedeflemektedir. Aslında çok az olan alış maliyeti size çok kısa zaman içinde avantaj olarak geri dönecektir. Dizel çevrimli motorlar ile hepimiz aslında çok avantajlı ve istememize rağmen araç değişikliği yapmak istemediğimiz için almayız. Fakat araç değiştirmeye kara verdiğimiz de kesinlikle ilk tercihimiz dizel çevrimli motorlar olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün