Neden Araç Muayenesi Yapılmalıdır?

Neden Araç Muayenesi Yapılmalıdır?

Araç muayene işlemlerinin bir diğer ismi de fenni muayenedir. Motorlu ve motorsuz araç sahiplerinin yıllık veya 2 yılda bir belirli bir dönemde yaptırması gereken yasal zorunluluğu olan işlemlerdir. Bu kontrollerin temel amacı trafiğe çıkacak aracın ne kadar güvenli olduğunu tespit etmektir. Bu işlemler tüvtürk istasyonlarında yapılır.

Tüvtürk Ülkemizde araçların periyodik muayenelerinde tek yetkili alanında uzman bir kuruluştur. Her araç tipinin farklı muayene ücretleri Ulaştırma bakanlığınca Aralık ayının son günlerinde yeni yıl enflasyon tahmini değerlerine göre artış yapılarak resmi gazetede yayınlanır.

Tamamen yasal bir işlemdir. Muayene günü geçmiş ise muayene ücretine ek olarak her geçen gün için gecikme zammı uygulanarak fiyatlandırma yapılır.

Araç Muayene Yaptırmanın Faydaları

Araç muayene yaptırmanın öncelikle sürücü açısından birçok faydası bulunduğunu bilerek bu gerekli kontrolleri zamanında yaptırmak gereklidir. Araç muayenesinin düzenli olarak belirtilen zamanlarda yapılması gereklidir. Bu şekilde hem kişinin hemde diğer canlıların güvenliği sağlanmış olacaktır.

Düzenli muayene yaptıran araç sahiplerinin bütçelerine büyük bir katkı sağlayacaktır. Araçlarının kusurlu olan bölgelerini öğrenecek ve buna göre bakıma sokacaklardır. Bozuk alanlardan kaynaklanan kazaların önüne geçilecektir.

Muayenesi yapılan araca olan güven artacak alım satımlarda büyük bir artı olacaktır. Araç muayene sayesinde araçlar trafiğe çıkmaya uygun bir hale getirilir sürücülerin ve trafikte diğer sürücülerin ve canlıların can ve mal güvenliği korunmuş olur.

Araç muayene işlemleri için öncelikle araç muayene randevu almak gerekmektedir. Randevu işlemlerini internet ya da telefon üzerinden istediğiniz istasyona yapabilirsiniz. Ülkemizdeki tüm istasyonlar randevulu hizmet verdiği için randevu alınmadan istasyona gidilmemelidir.

Araç Muayenesine Engel Olan Durumlar

Araç muayene işlemlerine engel olan durumlar oluştuğunda muayene işlemi yapılmaz. Araç muayenesinde bulundurulması gereken belgelerin eksik olması durumu, araçta gaz kaçağının az yâda çok olması durumunda, araç yüksekliği yönetmelik tarafından belirlenen yükseklikten fazla olması durumunda, yakıt taşıyan araçların bir kısmının yada tam dolu vaziyette istasyona gelmesi durumunda araç muayene işlemleri yapılmaz.

5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün