Mazot Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır

Ad Blocker Kaldırınız

Websitemizden sizlere daha iyi ve daha hızlı bir yayın yapabilmemiz için Lütfen Ad Blocker eklentisini kaldırarak sitemizde geziniz.

Mazot pompası adı ile münhasır sadece dizel araçlarda bulunur. Diğer benzinli araçlarda ve lpgli araçlarda mazot pompasının yerini benzin pompası alır. Mazot pompası arızasının sebepleri farklı olabilir doğru bir şekilde tespit edilerek iyi bir usta elinde arıza giderilmeli ve eski çalışabilirliğine kavuşmalıdır. Peki dizel araçlar için önemli parçalardan olan Mazot pompası arızası nasıl anlaşılır ?

Öncelikle mazot pompanızda sorun varsa üzerine düşmeniz gereken ve başınızdan savmamanız gereken bir durum, çünkü mazot pompası araçlar için çok önemlidir. Diğer adı ile yakıt pompası olan mazot pompası, adı üzerinde araçlar için mazot pompalayan yani insanlarda kalbin görevini gören parçadır. Mazot pompası arıza veriyor ise bu aracınız için hayati derecede önemli bir durumdur ve bir an önce aksiyon almanız gerekmektedir.

Mazot Pompasının Arıza vermesinin Nedenleri 

Yakıt sistemindeki parçaların daha iyi çalışması için yağlanmalarını sadece yakıt, yani dizel araçlarda mazot , benzinli araçlarda benzin sağlar. Bu nedenle araçta kullanılan mazot yani yakıt kalitesi ne kadar iyi ise mazot pompasının bozulma riski o kadar düşüktür. Ancak kalitesiz yakıt kullandığınızda ve kullanmaya devam ettiğinizde mazot pompası arıza çıkarmaya başlayabilir. Sonuç olarak mazot pompası sistemi iyi yağlanamaz ve sürtünme artar, sürtünme arttıkça o bölümdeki parçalar daha fazla ısınır ve hem sorun çıkarır hem de performans düşer. Ayrıca enjektör iğne deliklerinde deformasyonlar olması ve sürekli az depo ile araç sürmek de mazot pompasının arıza vermesinin nedenleri arasındadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >  DSG Şanzıman Nedir Nasıl Çalışır 2018 Güncel

Mazot Pompası Arızasının Belirtileri Nelerdir ?

Mazot pompasının arıza verdiğini birçok farklı yönden anlayabiliriz. Bu belirtilerden en önemli olayları aracın motorunun hiç çalışmaması veya normale göre daha geç çalışması, motora binen yük arttığında arıza lambası yakması veya acil işletim moduna girmesi olabilir. Ekstra olarak performans sorunları veya duman çıkarma gibi sıkıntılar da yaşanabilir.

 

Mazot Pompası Arızasında Ne Yapılabilir ?

Aracınızın mazot pompasının arızasını verdiği belirtilerden anladığınız dakika hemen bir ustaya gitmenizi tavsiye ederiz. Aracınızın markasına ve modeline göre öncesinde internetten veya yerel yedek parça mağazasından aracınıza uygun mazot pompası satın alıp ustaya gitmeniz işin yedek parça kısmında sizi maddi olarak daha avantajlı konuma getirebilir. Mesela Fiat Linea aracınız var Linea mazot pompası satın alabileceğiniz oto yedek parça sitesi olarak Taşdemirler Oto Yedek Parça tavsiye ederiz.

5

Özet

Mazot pompası tamiri nasıl yapılır, Mazot pompası ayarı, Mazot pompası tamiri fiyat, Dizel yakıt pompası fiyatları, Mazot pompası neden bozulur, Mazot filtresi arizalari

2 Comments

  1. KEMAL feyiz

Yazı Hakkındaki Düşünceni Bu Bölümde Belirtebilirsin