Lpg Ruhsata Nasıl İşletilir LPG Ruhsata İşletme Ücretleri 2018

27 Aralık 2018 itibari ile bu yazı güncellenmiştir. Karışıklık olmaması için lpg ruhsata işletme işlemleri ve ücretleri , lpg işletme aşamaları , ruhsata lpg işletme fiyatı , Lpg Ruhsata Nasıl İşletilir LPG Ruhsata İşletme Ücretleri 2018 hem detaylı hem de özet bir şekilde anlatılmıştır.
Benzin fiyatlarının çok yükselmesi ile artık her sürücülerde birer birer aracını LPG’ye geçirmeye başladı. LPG açılımı Likit Petrol Gazı’dır. Günümüzde hemen hemen her araca uygulanan ve yakıt tasarrufu sağlamak için sürücülerin yönlendiği yegane yöntemlerdendir.
Sürücüler artık benzin fiyatlarından kurtularak daha uygun alternatif olan LPG’ye geçse de, LPG montajı sonrası gereken bazı prosedürler var.  Fakat bu işlemleri bilmeyenler için bir karmaşa doğabilir. Takılan Lpg ruhsata işletme de bunlardan birisi. Bu yazımızda LPG ruhsata nasıl işletilir ona bakacağız.

Lpg Ruhsata Nasıl İşletilir LPG Ruhsata İşletme Ücretleri 2018

Lpg Ruhsata Nasıl İşletilir LPG Ruhsata İşletme Ücretleri 2018
Lpg Ruhsata Nasıl İşletilir LPG Ruhsata İşletme Ücretleri 2018

LPG’yi Ruhsata İşletme Adımları

Lpgyi ruhsatınıza işletmek için belirli adımlar vardır. Bu adımları doğru bir şekilde takip ettiğinizde sorunsuz sıkıntısız ruhsata işleme işlemlerini tamamlamış olursunuz. Sonraki zamanlarda başınıza gelebilecek olumsuz herhangi durumda başınız ağrımamış olur.

1. LPG taktirdiginiz yerden fatura ve gerekli belgeleri alin.
2. Soforler odasindan EK-1 alın.
3. Aracinizin muayenesini mutlaka yaptirin. Aksi halde işlemler yapılmıyor. Araç muayene randevusu almak için tıklayınız…
4. Ardından notere giderek işlemleri ruhsatınıza işlettiriyorsunuz. Eskiden il/ilce emniyet mudurlugune gidip Trafik Tescil Subeden ruhsata islettiriiliyordu fakat bu işlemler artık Noterlere devredildi.

Lpg Ruhsata Nasıl İşletilir LPG Ruhsata İşletme Ücretleri 2018
Lpg Ruhsata Nasıl İşletilir LPG Ruhsata İşletme Ücretleri 2018

LPG’yi Ruhsata İşletme Ücretleri

Lpg ruhsata işletme işlemlerinin önemli merak edilen sorularından biri de Lgpyi ruhsata işleme ücretleridir. Maliyet ülkemizde hemen hemen her konunun en fazla merak edilen yanlarındandır. Bir işlem yapacağımız zaman bunun masrafını önceden bilip kendimizi ona göre hazırlamamız daha makbuldür.

2018 Ocak Fiyatları
1. EK-1 Belgesi 25 TL
2. Muayene 226.50 TL Egsoz Emisyon: 55 TL
3. Noter Ruhsat ücreti  138.50 TL)

Aralik 2017 Fiyatlari:
1. EK-1 Belgesi 25 TL
2. Muayene 194 TL Egsoz Emisyon: 50 TL
3. Trafik Tescil (Ruhsat 80 TL)

Lpg’yi Ruhsata İşletmezsek Ne Olur ? Ruhsata İşlememe Cezası Nedir ? 2018 Ruhsata Lpg İşletmeme Cezası

Sürücülerin araç sahiplerinin genel olarak araçlarında herhangi bir değişiklik boya değiştirme şu bu yapmaları durumlarında yaptıkları işlemleri 30 gün içerisinde ruhsata işletmeleri gerekmektedir. LPG de ruhsata işletilmesi gereken önemli değişikliklerdendir. Bu nedenle aracınıza LPG taktığınızda 30 gün içerisinde işlem gerçekleştirmeniz gerekir. Eğer gecikirseniz Lpg Ruhsata geç işletme cezası ödersiniz.

Lpg Ruhsata geç işletme cezası 2018 yılı için 95 TL’dir. Bu cezası eğer ceza aldıktan kısa bir süre sonra erken ödeme ile öderseniz indirim olur ve 71 liraya düşer bunun yanı sıra ehliyetinize de 10 puan ceza puanı gelir. Ayrıca Lpgyi ruhsata işletmediniz ve de trafiğe çıktınız yolda giderken yakalandınız, şanssız bir gününüzdeyseniz aracınız bağlanabilir bu risk bulunmaktadır.

LPG RUHSATA İŞLETME ( ADIM ADIM )

 1. Garanti belgesi, faturanız ve projenizi LPG yi yaptırdığınız yerden alın.
 2. Arabanızda vergi yada herhangi bir ceza borcu olmadığından kesinlikle emin olun.
 3. Önceden Makine mühendisleri odasına gidiliyordu Sızdırmazlık raporu almak için fakat bu artık değişti.LPG yi takan yerin verdiği rapor artık onun yerine geçiyor.Zaten tuvturk araç muayenesinde artık bu raporda istenmiyor ama her ihtimale karşı yanınızda bulunsun.
 4. Trafik sigortacısı yada Şöförler cemiyetine gidiyorsunuz. Orada EK-1 belgesi dolduruyorsunuz.
 5. İl Emniyet Müdürlüğüne ; aracınızı LPG Sisteme çevirdiğinize ve bunun ruhsata işlenmesi hususuna dilekçe yazıyorsunuz. ( bu işlemi EK-1 Doldurduğunuz yerde yapabilirsiniz.) Çünkü bu işlemin ücretini orada Ruhsat doldurma işlemleri sırasında verebilirsiniz)
 6. Sonrasında Araç muayenesini yaptırmaya gidiyorsunuz. ( Gitmeden önce mutlaka randevunuzu alın)  En yakın araç muayene istasyonu için tıklayınız
 7. Bu işlemlerden sonra sizin elinizde ; LPG Projesi, Garanti Belgesi, Sızdırmazlık Raporu, Fatura, Ek-1 Belgesi ve Ruhsat tescil belgeniz olacak. Bu evraklar önemli ( kaybetmeyin )
 8. Ardından bu evraklar ile notere gidiyorsunuz.
 9. Noterde işlemlerinizi yaptıktan sonra hemen ardından yada ertesi gün  LPG niz işlenmiş olarak yeni ruhsatınızı alıyorsunuz.

NOTER’e gittiğinizde sizden istenilecek belgeler aşağıdaki gibidir ;

 1. Nüfus cüzdanınız
 2. Trafik tescil belgesi
 3. EK-1 Form kağıdı
 4. Nüfus cüzdanı fotokopiniz
 5. Araç tespit raporunuz
 6. LPG faturanızın fotokopisi
 7. LPG Tespit raporunuzun fotokopisi
 8. LPG tadilat belgesi
 9. Tip onay belgeniz
 10. Mühendis tescil belgesi
 11. Mühendis yeterlilik belgesi
 12. Aracınızın sigorta fotokopisi
 13. Sızdırmazlık Raporonuz
 14. Ek-1 Nüshanız
 15. Muayene Raporunuz
 16. Dilekçeniz
 17. Takılan LPG ekipmanlarının listesi

Sizin sıranız geldiğinde aşağıda bulunan evrakları isteyecekler. Eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde işlemleriniz başlatılmıyor…

LPG için gerekli evraklar

 • LPG tespit raporu fotokopisi,
 • Tadilat belgesi,
 • Tip onay belgesi,
 • Mühendis tescil belgesi,
 • Mühendis yeterlilik belgesi,
 • Araç sigorta fotokopisi,
 • Dilekçe,
 • Sızdırmazlık belgesi,(Artık aranmıyor.)
 • Ek 1 (diğer nüsha),
 • Muayene raporu,
 • LPG ekipmanları listesi (ek-1 ). (EK 1 leri önceden imzalamayın. Polisin yanında imzalayacaksınız). Ayrıca aracınız o trafik şubesine ait ise karton dosya istemiyorlarmış ama; başka bir trafik bürosuna ait ise birde karton dosya alacaksınız şöförler odasından

Araca LPG Nasıl Takılır ?

Aşağıdaki videoda araca lpg nasıl takılır izleyebilir az çok araca lpg taktırma işlemleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Lpg Ruhsata Nasıl İşletilir LPG Ruhsata İşletme Ücretleri 2018 başlıklı yazımız size faydalı geldiyse yorum kısmından bize geri dönüş yapabilirsiniz.

Bu yazımızda plaka değiştirme işlemleri ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

 

5

Özet

Lpg Ruhsata Nasıl İşletilir LPG Ruhsata İşletme Ücretleri 2018 lpg ruhsata işletme lpg ruhsatı lpg ruhsata işletme emniyet lpg ruhsata nasıl işletilir 2018

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün