Klima neden çalışmaz, klima neden soğutmaz

Bu sorunu yaşayan herkese OtomotivLobisi ailesi olarak fazlasıyla hak veriyoruz. Evet en iğrenç durumlardan bir taneside aracınıza o kavurucu sıcakların ortasında bindiğinizde güzelim klimanızın çalışmaması sorunudur. Yaz gelmiş ortalık 50 derece, aracınıza biniyorsunuz ve eliniz klima anahtarına gidiyor TIK diye açıyorsunuz ve bi bakıyorsunuzki klima soğuk üflemiyor yada  klimanız hiç çalışmıyor. Arabanızın klimasının soğutmaması yada her zamanki soğutmasından daha az soğutması gerçekten iğrenç bir problemdir. Evet şimdi aklınızda deli sorular var biliyoruz. Diyorsunuzki Oto Klima neden çalışmaz, Klima neden soğutmaz klima soğuk üflemiyor, klima arızası nasıl giderilir ? Hiç merak etmeyin değerli Otomotiv Lobisi severler. Tüm sorularınızın yanıtını bu değerli yazımızda sonuna kadar bulacaksınız ve çözümleri kafanızda mutlaka yer edecektir. Ustalar, uzmanlar ve servisler bu sorunun temel sebebi olarak klima gazının eksilmesi veya tamamen bitmesini sebep olarak gösterirler. Otomotiv Lobisi olarak bu sorunun nedenini onaylıyoruz. Tabiki çok farklı donanımsa arızalarda mevcut olabilir. Bu yüzden aracınıza klima gazı doldurtmadan önce mutlaka , ama mutlaka ustanıza arızanızı anlatarak çözüm odaklı bir çalışma yaptırmanız gerekiyor. Ki sorunun net olarak ne olduğunu belirleyip klimanıza ona göre müdahale edilebilsin…

Klima neden çalışmaz, klima neden soğutmaz
Klima neden çalışmaz, klima neden soğutmaz

Araç sürücüleri tarafından sıklıkla şikayet edilen konulardan biri de, Klima neden çalışmaz, Klima neden soğutmaz veya her zamankinden daha gecikmeli olarak soğutma problemidir. Servis ustaları tarafından da belirtildiği gibi, Klima çalışmaması veya  Klima soğutmama problemi yada normalden gecikmeli olarak soğutma probleminin esas nedeni ise, aracınızdaki klima gazında bitme veya klima gazı eksilme problemi olarak belirtilemektedir.

Tabi klima yaz aylarımızın vazgeçilmezi olarak aracımızda en çok görev yapan unsurlardan birtanesi olmakla birlikte, bu kullanıma bağlı olarak klima bakımı ve klima gazı eksilmesi nin sıklıkla görüldüğü zamanlardır. Klima neden çalışmaz, Klima neden soğutmaz, Klima bakımı nasıl olur , araç klima neden soğutmaz ,klima üflüyor ama soğutmuyor , klima soğuk üflemiyor  diyorsanız ; probleminizin kaynağı mutlaka klima gazı bitmesi yada klima gazı azalmasıdır .

Klima nasıl çalışır , Klima çalışma prensibi nedir

Evet klima gazı dolumu mantığından bahsetmeden önce sizlere aracınızdaki klima çalışma sistemi nden bahsetmek istiyoruz. Hep aklınıza gelir, bu klima nasıl soğutur yada klima nasıl sıcak verir diye . Otomotiv Lobisi olarak bu konuya bir aydınlık getiriyoruz ve sizi aşağıdaki videomuzla aydınlatıyoruz. Videoyu izledikten sonra klima gazının nasıl doldurulduğunun mantığını daha iyi anlayacağınızdan eminiz. İyi seyirler …

Klima Gazı nasıl doldurulur?

Aracınıza bindiniz klima soğutmuyor ne yapmam lazım yada klima ısıtmıyor ne yapmam lazım diyorsanız ; yapmanız gereken tek şey aracınızı servise yada kendinize özel ustanıza götürüp Klima gazınızı değiştirtmeniz yada doldurtmanız olacaktır. Klima gazını kendiniz basamaz yada değiştiremezsiniz . Mutlaka o işten anlayan uzman bir usta yada servisin bakım yapması şarttır. Zaten ortalama 70 ile 140 tl arasında klima gazı fiyatları değişkenlik göstermektedir.

ucuz klima gazı dolumu 

Klima sorunları nelerdir ? Klima Sorunları Şunlardır;

Klima Hortumundan Oluşan Sorunlar, klima hortumu

  • Evet araçlarımızda sıkça rastladığımız klima sorunlarının başında gelen durumlardan bir taneside klima gazı hortumlarının delinmesi , aşınması, yıpranması yada yırtılmasıdır. Klima hortumlarında yılların ve hava koşullarının getirdiği zamanla oluşan yıpranmalar, yırtılmalar ve oksitlenmeler klimanızın gaz kaçırmasına ve gazın eksilmesine sebebiyet vereceği için bu durum size negatif olarak yansıyacak ve klimanızı kulananama gibi bir problem yaratarak sizi o an için mağdur edecektir. Bu sorunu yaşamamak için klima gazı hortumlarınızı ustanıza gittiğinizde yada aracınızı servise götürdüğünüzde mutlaka baktırmanız gerekir. Bakımı yapılan hortumlar klima gazını sağlıklı ilettiği için dolayısıyla aracınızda klima gazı kaçağı olmayacak ve klimanız sağlıklı bir şekilde soğutmasını yapacaktır.
Klima neden çalışmaz, klima soğuk üflemiyor
Klima neden çalışmaz, klima neden soğutmaz

Klima Peteğinden dolayı oluşan problemler, klima petek arızası

  • Klima peteğinden oluşan sorunların nedeni apaçık bellidir aslında. Klimaların peteklerinin tıkanma durumları tamamen hava şartlarına ,iklim şartlarına ve peteklerin bakımsızlığına bağlıdır. Yıllardır kullanılan klima petekleri bakıma muhtaç kaldıkları için bi süre sonra mecbur tıkanarak klimanızın çalışmamasına yol açarlar . Her sorunun başı aslında bakımsızlıktan geçiyor … Peteklerde bakımsızlıktan dolayı tıkanmaya muhtaç parçalardır. Bu yüzden klima peteklerinizin bakımını asla aksatmamanız gerekiyor . Eğer ki aksatmış iseniz ve klimanız sırf bu yüzden çalışmıyor ise ; yani klimanız hem sıcak üflemiyor hemde soğuk üflemiyor ise sorunun nedeni peteklerinizdir .Bunun çözümü ise aracınızı servise yada özel ustanıza götürüp araç klimanızın durumunu anlattıktan sonra ,klima peteklerinizi değiştirmeniz olacaktır.
  • İlginizi Çekebilir : Klima Kompresörü arızası nasıl anlaşılır ?

Klima Termostatından Oluşan arızalar, klima termostat arızası

  • Araç klimanızdaki soğuk üflememe yada sıcak üflememesinin sorunlarından biri de, araç termostatınızın kendine özgü olan düzeneğinde ortaya çıkan ve aslında sebebi servisler yada ustalar tarafından belli olan arızalardır. Aslında bu durum profosyanel yani yıllardır araç kullanan sürücüler tarafından çok rahatlıkla fark edilebiliyor. Eğerki sizde fark edebiliyorsanız çok şanslısınız. Bu durumu fark ettğinizde hemen ustanıza yada en yakın bi servise götürebilirsiniz. Söylediğimiz gibi genellikle deneyimli sürücüler tarafından kolayca fark edilebilir fakat eğerki olurda fark edemezseniz eğer ; bu durumun temel belirtilerinden birtanesi ise, aracınızla seyir halinde iken klimanızı açtığınızda düşük hızlarda giderken  klimanız üflemiyorsa yada klimanız normalden çok daha yüksek seviyelerde ısıtıyorsa eğer klima termostatınız arızalanmış demektir… Baktınızki her zamankinden çok farklı bir durum var klimanız yüksek hızlarda aşırı ısıtıyor yada klimanız düşük hızlarda iken üflemiyor yada çok az üflüyorsa yapmanız gereken tek şey malesef en yakın servise yada özel ustanıza götürmek olacaktır. Kendinizin müdahale edeceği hiç birşey yoktur ortada. Müdahale ederek farklı yerlerede zarar verebilirsiniz . O yüzden hiç dokunmadan en yakın servise yada özel ustanıza götürmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.
Klima neden soğutmaz, klima neden ısıtmaz

Klima Tuş Takımına Elektrik Gelmemesi arızası

  • En çok karşılaşılan sorunlardan bir taneside bu desek gerçekten yeridir. Araçlarda o kadar saçma sorunlar oluyorki bazen biz bile şaşırıyoruz. O yüzden bu tarz bir şey sizinde başınıza gelebilir. Bu durumda klimanızı aktif ve pasif eden tuşlara elektirik gelmiyor olabilir yada şase yapıyor olabilir . Kurcalayıp daha fazla aksama zarar vermemeniz için direk servise yada özel ustanıza götürmeniz daha doğru olacaktır. Klimanızı aktif eden tuşlarda şase yada elektirik kaçağı var ise klimanız asla çalışmayacaktır. Sıcak yada soğuk üflemeyecektir . Hatta eğerki şase yada elektirik kaçağı var ise aracınızın diğer aksamlarınada zarar vermesi olasıdır. Bu yüzden aracınızı bu şekilde çok kullanmadan direk olarak ustanıza yada yakın bir servise götürmeniz en mantıklı davranış olacaktır.

Klimanın Işıklarının Yanmaması, klimanın ışıkları yanmıyor

  • Üst konuda bahsettiğimizden durumlardan bir tanesi aracınızın klima ışıklarının yanmamasında da karşınıza çıkabilecek bir sorundur. Şase yada kaçak var ise klimanızı aktif yada pasif eden anahtarınızın altında yada üstünde bulunan ışıkların yanmaması size sorun yaratabilir . Bu durumda anahtar panelinin arka tarafını açıp kurcalayan kullanıcılar -ben yaparım mantığı ile araca daha büyük zararlar verebiliyorlar. Evet klima ışığı deyip geçmeyin, farklı sorunlarada yol açabiliyor . O yüzden böyle bir durumla karşılaşırsanız eğer aracınızı ustanıza götürmenizde yarar var. Bizden söylemesi…
klima sıcak üflemiyor, klima soğuk üflemiyor

Evet işin özü o yazın kavuran sıcaklarında klima soğutmaması, klima ısıtmaması, klima soğuk üflememesi, klima çalışmaması gibi sorunlar yaşamak istemiyorsanız eğer ; klimalarınızın bakımlarını mutlaka servislere yada ustalarınıza yaptırın . Otomotiv Lobisi olarak bizden size küçük bir öneri olarak kabul edin. Üç – Beş demeyin mutlaka gidin ve bakımı yaptırın. Aksi takdirde inanın çok daha büyük sorunlara yol açabiliyor. Her şeyi bi köşeye bırakıyorum, parasınıda geçiyorum ; o yazın kavuran sıcağında klimasız yol gitmek insana cehennem azabı yaşatır resmen. Aman deyim Otomotiv Lobisi severler , siz siz olun klimanızı bakımsız bırakmayın . Sağlıcakla kalın …

 

  • Klima neden çalışmaz,, klima neden soğutmaz, klima soğuk üflemiyor
5

Özet

Klima neden çalışmaz, klima neden soğutmaz, klima üflüyor ama soğutmuyor, oto klima neden sıcak üfler, klima gazı nasıl değiştirilir, klima arızalarının nedeni gibi tüm sorularınızın cevabı..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün