Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Araç sorunları ve çözümleri yazı serime klima kompresörü arızası ile devam ediyorum. Bu yazımda klima kompresörü nedir neden arıza verir ve klima kompresörü arızası nasıl anlaşılır konularına değineceğim. Yazımın size katmasını istediğim konu aracınızının klima kompresörü arıza verdiğinde ne yapılması gerekir bilmeniz ve ilk olarak hayati tepkileri fazla maddi kayıp yaşamadan verebiliyor olmanızdır. Keyifli okumalar dilerim.

Klima Kompresörü Nedir ?

Klima kompresörü aracın motorundaki krank milinden aldığı hareketle , klima gazını sıkıştırmak ve dolaşım yapmasını sağlamakla yükümlü olan bir otomobil parçasıdır. Klima sisteminin önemli parçalarından olduğu için olası bir klima kompresörü arızası doğal olarak otomobildeki klime sisteminin çalışmamasına neden olacaktır. Ancak araçlardaki sıcak suyun dolaşımı tamamen bambaşka bir sistem üzerinden ve devirdaim pompası ile yapıldığından , klima kompresörü bozulduğunda sadece soğuk hava ile ilgili problem olacak ve sıcak klima çalışmasını sürdürecektir.

Kompresörün amacı, soğutucuyu sistemdeki basınç altında dolaştırmaktır, bu da içerdiği ısıyı yoğunlaştırır. Kompresörde, düşük basınçlı gaz yüksek basınçlı gaz olarak değiştirilir. Bu basınç birikimi sadece sistemin yüksek basınç tarafında bir kısıtlamaya sahip olarak gerçekleştirilebilir. Bu, genleşme valfinde bulunan küçük bir vanadır. Klima Kompresörü , pompalama işlemi sırasında soğutucu gazın girişini ve çıkışını kontrol etmek için valflere sahiptir. Bunlar sıkıca oturmalıdır.

klima kompresörü

Kompresör Tahliye Vanası

Bazı kompresörler, basıncı düzenlemek için bir tahliye vanasına sahiptir. Sistem boşaltma basıncını aşarsa, valf otomatik olarak açılır ve basınç düşene kadar açık kalır. Valf otomatik olarak kapanacaktır.

 

Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır

klima kompresörü arızası nasıl anlaşılır

Eğer aracınızın klima kompresoru arıza verdiyse bir usta olmanıza gerek yok, bunu aracın verdiği bazı tepkilerden veya seslerden sizin de anlamanız gayet mümkün. Bu arızayı anlayabileceğiniz birkaç yönteme birlikte bakalım :

  • Aracın bilya aksamından gelen sese dikkat etmek gerekir ıslık sesine benzer bir ses gelebilir.
  • Klimayı çalıştırdığınızda müşür soketinden ses gelme ihtimali vardır
  • Klimayı çalıştırdığınızda motor bölümünden ses duyma olasılığı yüksektir
  • Bir sürtünme sesi duyabilirsiniz

Bu seslere dikkat etmekte fayda vardır. Eğer bu seslere benzer sesler duyuyorsanız aracınızın klime kopresöründen şüphe etmemeniz için bir sebep yok. Aracınızı iyi tanımalısınız, aracınızın her bir yerinden gelen sesler hakkında bilgi sahibi olmalısınız, böylece daha büyük maddi manevi zararları erkenden önlemiş olursunuz.

 

Kompresör Ses Şikayetleri

Kompresör montajına ve sürücüye göre birçok ses şikayeti alabilirsiniz.

Eğer ses geliyorsa ve kompresörden şikayetiniz varsa önce bir test yapın, eğer bir seviye hızda gürültü varsa ve başka bir seviyede sessiz ise, kompresör sesi değildir. Çoğu zaman bu tür bir gürültü, kayış ayarının değiştirilmesiyle ortadan kaldırılabilir veya büyük ölçüde azaltılabilir.

Bağlayıcıların sıkılması, avaraların eklenmesi veya kayış ayarının ve uzunluğunun değiştirilmesi, kompresörü değiştirmekten ziyade bu tür gürültüyü çıkarmak veya azaltmak için daha başarılıdır.

Debriyajdan gelen seslerin tanınması zordur, çünkü kavrama kompresöre çok yakındır. Debriyajı şafta tutan gevşek bir cıvata çok fazla gürültü çıkarır.

Emme basıncı ve tahliye basıncı arasındaki fark, ses seviyesinde de önemli bir rol oynar.

Düşük emme basıncına sahip bir kompresör, daha yüksek bir basınca sahip olandan daha gürültülü olacaktır.

Sistemin doğru bir şekilde şarj edilip edilmediğini, genleşme vanasının buharlaştırıcıyı verimli bir şekilde kullanmak için uygun şekilde beslenip beslenmediğini ve evaporatör bobinde yeterli miktarda hava beslenip beslenmediğini düşünün.

Sonuç olarak;

Klima kompresörü arızası anlaşılması için öncelikle dikkatli olmalısınız, aracınızdan gelen sesleri iyi tanımalısınız. Yukarıda saydığım maddelerdeki seslere benzer sesler geliyorsa hemen şüphelenmelisiniz. Klima kompresörü bozulunca araç soğuk üflemez. Ancak klima dışarıdaki havayı içeri olduğu gibi vereceği için dışarıda hava soğuksa soğuk üfleyebilir.

Kompresör Çalışma Videosu

5

Özet

Bu yazımda klima kompresörü nedir neden arıza verir ve klima kompresörü arızası nasıl anlaşılır konularına değineceğim. Yazımın size katmasını istediğim konu aracınızının klima kompresörü arıza verdiğinde ne yapılması gerekir bilmeniz ve ilk olarak hayati tepkileri fazla maddi kayıp yaşamadan verebiliyor olmanızdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün