Kış lastiği nasıl olmalı , kış lastiği nasıl seçilir

Malum kış geldi havalar buz gibi.Sizden aldığımız maillerin bir çoğunda Kış lastiği nasıl olmalı , kış lastiği nasıl seçilir gibi bir çok soru ile karşılaştık ve bunlara yanıt vermek istedik. Kışın güvenli bir yolculuk yapmanız için kış lastiklerinizi mutlaka taktırmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzer lastikler güvenli sürüşünüz için en önemli araç donanımlarından bir tanesi. Yolda tutunmayı sağlayan ve fren mesafesini olabildiğince kısaltan lastiklerin doğru seçimi siz değerli sürücüler için hayati bir önem taşıyor.

Kış lastiği nasıl olmalı , kış lastiği nasıl seçilir

Kış lastiği seçimi mevsimlere göre değişiklik gösteriyor. Sıcak havalarda yaz lastiği kullanılırken soğuk havalarda yani  (sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü) kış lastiği mutlaka takılması gerekiyor. Lassa gibi bilinir markalar takmanızı her daim öneriyoruz. Bilinmedik çakma yada sonradan yapılma lastikler sizi tehlikeye atacaktır.

Kış lastiği nasıl olmalı , kış lastiği nasıl seçilir

Kış lastiği seçimi rahat ve güvenli bir yolculuk geçirebilmeniz için büyük önem taşıyor. Aşağıda sıraladığımız maddelere göre kış lastiğinizin seçimi yapabilirsiniz;

  • Kış lastiğinizi almadan önce aracınıza uygun olan lastik ebatını mutlaka bilmeniz gerekir. Aksi halde yanlış lastikler alabilirsiniz. (Özellikle internetten alışveriş yapanlar çok dikkat etmeli bu konuya) . Ebat bilgisini aracınızın kullanma kılavuzundan yada işi bilen iyi bir ustadan öğrenebilirsiniz.
  • Kış lastiğinizi seçerken en pahalısı en iyisidir diye düşünmemelisiniz. O yüzden iyi bir araştırma yaparak, en kaliteli lastiği en uygun fiyata almalısınız.
  • Kış lastiği seçiminde mutlaka fiyat-performans ilişkisine önem vermelisiniz. Fiyat performans karşılaştırmaları yapabilirsiniz.
  • Kış lastiklerinin de belli bir ömrü vardır. Alacağınız lastiğin üzerinde bulunan lastik üretim yılına mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor
  • Kış lastiklerinizi iki ön ve iki arka olmak üzere 4 adet almalısınız. (önler iyi kalsın, yada arkalar iyi sonra değiştiririm diye düşünmeyin. Canınızı tehlikeye atmayın )
  • Havalar soğumaya başladıktan sonra kış lastiğinizi mutlaka hazır edin.
  • Fiyat olarak daha uygun almak istiyorsanız Kış mevsimini beklemeden Kış lastiklerinizi mutlaka alın. Biraz daha uygun fiyata olacaktır.

Kış lastiği nasıl kullanılır

  • Aracınızın lastiğini yük taşıma durumunuza göre belirlemelisiniz. Aracınızda ağır yükler taşıyorsanız lastiğinizde bu ağırlığı kaldırabilir güçte olmalıdır. Aksi durumda lastiğinizde yıpranmalar ve aşınmalar çok daha çabuk olacaktır. Bu yüzden kış lastiği nasıl kullanılır sorusu sürücüler için çok önemlidir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir : Lpg dönüşüm fiyatları 2019

Kış lastiği nasıl ayırt edilir

Sanıldığı gibi zor olmayan bu durum, sürücüler tarafından çok karıştırılıyor. Oysa Lastiğinizin üzerindeki kristal işaretinden yada M+S yazısından alacağınız lastiğin Kış lastiği olup olmadığını anlayabilirsiniz. Basit olmasına rağmen performans lastikleri ile kış lastikleri hayli karıştırılıyor. Bu konuda dikkatli olmanız gerekiyor.

Kış lastiği nasıl takılır

Aşağıda bulunan videomuzdan Kış lastiği nasıl takılır izleyebilirsiniz.

Kış lastiği nasıl değiştirilir 

Yine aynı şekilde kış lastiği nasıl değiştirilir aşağıda bulunan videoda uygulamalı olarak izleyebilirsiniz. Sanayide kış lastiği değiştiren bir sürücü detaylı şekilde çekim yapıp anlatmış bulunmaktadır.

Yazımızda Kış lastiği nasıl olmalı , kış lastiği nasıl seçilir tarzında sorularınızı yanıtlamaya çalıştık .Ayrıca otomotiv lobisi ailesi olarak size diğer bir önerimizde ; Kış lastiklerinizin yanında mutlaka aracınızda zincir de bulundurmalısınız. Malum Trafik kazalarının çok fazla yaşandığı ülkemizde bu tarz kazalar en çok kış aylarında yaşanıyor. Dolayısıyla güvenliğiniz için siz değerli sürücülerden isteğimiz ; kış lastiği konusunda aracınıza gereken önemi çok fazlasıyla vermeniz olacaktır. Üç beş liradan kaçayım derken, canınızdan ve sevdiklerinizden olmanızı kimse istemez. O yüzden kaliteli bir kış lastiği seçimi yapmanız siz ve sevdikleriniz için en iyisi olacaktır…

Kış lastiği nasıl olmalı , kış lastiği nasıl seçilir
  • Kış lastiği nasıl olmalı , kış lastiği nasıl seçilir
5

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün