Kaza Yaptım Aracım Pert Olur Mu ? İşlemler Nasıl ?

Öncelikle Allah kimsenin başına kaza bela vermesin ama hayatta maalesef bu şekilde olaylar gelişebilmektedir. İnsan canını kurtardığına şükür ettikten sonra yavaş yavaş araba hakkında araştırmalara başlar. Aracın hasarı ne kadardır ? Perte çıkar mı ? Prosedür nasıl işliyor ? gibi soruların cevabını aramaya başlar. Bende yeni kaza geçirdim ve taze taze sizleri bilgilendirmek istedim.

Kaza sonrasında aracınız en yakın yetkili ya da anlaşmalı servise çekilir. Eksper araca bakar ve raporunu yazar gider. Normalde durum böyle işler ama işin içine girince olay biraz farklılaşıyor. Serviste eksper geldiğince servisteki usta da eksperi etkilemeye çalışır ve pert olmasını istemez. Çünkü pert olursa araç serviste işleme tabi olmaz ve servis para kazanamaz. Bu yüzden perte çıkartmamak için eksperi etkilemeye çalışabilir. Eğer mümkünse ve sağlık durumunuz elveriyorsa eksperin geleceği saatte sizde serviste olun ve aracın durumu genel anlamdan bozuksa sizde eksperi etkilemeye çalışın ya da dış etkenlere karşı eksperi koruyun. Ayrınca eksper gelmeden önce servis yetkilisi parça parça masrafları yazar ve o raporu ekspere verir. Bu konuda servisi de sıkıştırmak gerekir.

Peki hangi durumlarda araç pert çıkar sorusunuz cevabı net midir ? Elbette hayır. Halkımız arasında hava yastığı açılan ya da 3 parçası değişen araç perte çıkar diye bir tabir var. Bu kesinlikle doğru değil. Hiç bir donanımından sorun olmayan ama sel altında kalmış bir araçta perte çıkabilir. Ayrıca havayastığının ve değişen kapıların maliyeti çok fazla olmaz. Burada kriter aracın kasko değerinin %50 sinden fazla masraf olması durumudur. Bu durumda eksper aracın pert olması için rapor tutar. Şase direkleri, tavan,motor sorunları gibi durumlarda perte çıkma ihtimali çoktur. Ya da dingil kırılması gibi durumlarda araç doğrudan pert olur. Benim kaza yaptığım araçta tek hava yastığı açılmıştı, arkadan vuran tır dingili kırmış ve bagaj içine girmişti. Başka hiç bir sorun yoktu ama pert oldu.

Rapor sonrasında dosyanız açılır ve şirketin kararını beklemeye başlarsınız. Şirket perte çıkma kararını verince eksper size muvafakatname örneği gönderir ve teklif ettikleri fiyatı orada kabul ettiğinizi onaylar. Eğer fiyatı kabul etmez iseniz -ki ilk teklif ettiklerini kabul etmeyin kesin yükseltiyorlar- yeni bir teklif için beklemek zorundasınız. Fiyatta anlaştıktan sonra eğer araç kredi ile alındıysa (banka sigorta şirketi arasında ne kadar borç olduğuna dair yazışmalar yapılır) bankaya ödeme yapılır ve rehin kaldırılır. Daha sonra siz çekme belgesi çıkarttırırsınız ve yedek anahtar ile birlikte şirkete gönderirsiniz. Bir de vekaletname gönderirsiniz ki şirket sizin aracınızı pert olarak satsın. Bu işlemlerden sonra bankanın aldığı paradan kalan bakiye sizin  hesabınıza yatar.

Ya da bu işlemler çok sıkıcı derseniz banka adına ve trafik adına güvendiğiniz bir aracıya tüm yetkiyi bir vekaletname ile verirsiniz ve paranızın gelmesini beklersiniz.

İyi ve kazasız sürüşler dilerim…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün