Güvenli Sürüş İçin Kış Lastiğinin Önemi

Türkiye’ de trafiğe kayıtlı yaklaşık 20 milyon araç var araçların hayati önem taşıyan parçalarından biri de lastikleri evet mevsim kış ve ben de bu yazımda sizlere kış lastiğinin güvenli sürüş için öneminden bahsedeceğim.

 

 

SÜRÜCÜLER NE ZAMAN KIŞ LASTİĞİ KULLANMAYA BAŞLAMALI

 

Bir çok sürücü kış lastiği için kar yağışını bekler ama bu hatalı bir durumdur önemli olan hava sıcaklığının ortalama değeridir. 6-7 dereceye inmesinden itibaren kış lastiği kullanılmaya başlanmalıdır. Halk arasında yanlış bir algı vardır kış lastiği ve kar lastiğinin ayrı olduğu düşünülür. Doğru olan kış lastiğidir ve karın yağmasını beklemeden kış lastiğine geçilmesi gerekir.

 

 

KIŞ LASTİĞİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

 

Kış lastikleri özel bir hamur yapısına sahiptir. Yaz lastikleri soğuk hava koşullarında sertleştiği için aynı performansı gösteremezler ama kış lastikleri farklı hamur yapıları ve desen yapılarıyla birlikte soğuk hava koşullarına daha uygun lastiklerdir ve iyi performans verirler. Diş derinliği olayı aslında hem yaz lastikleri hem de kış lastikleri için önemli bir konudur yasal sınır 1,6 mm olmasına rağmen kış lastiklerinde sınırın 4 mm olması iyi bir tercih olacaktır.

 

 

KIŞ LASTİĞİ HAMURUNUN YAPISI NASILDIR?

 

Kış lastiğinin hamuru özellikle slika malzemesiyle yapılır üzerindeki desenlerde yaz lastiklerinden farklı olarak karı pençe gibi hapsederek daha konforlu ve güvenli sürüş sağlar yağmurlu havalarda ise üzerindeki oluklar sayesinde suyu boşaltarak güvenli sürüşler sağlar. Lastik üzerindeki tüm çizgilerin ve oyukların bir görevi vardır. Bu özellikler karlı havalarda performansı artırmak için tasarlanmıştır.

 

 

KIŞ LASTİĞİ KULLANMAK PERFORMANSI NASIL ETKİLER?

 

Kış lastiği sayesinde öncelikle mesafemiz çok fazla uzar. Örneğin 80 km hızla giderken starmaxx kış lastiği kullanıyorsa fren mesafesi 65 m. oluyorken yaz lastiğinde bu oran 69 m. kadar uzar aradaki 5 metre fark çok ciddidir ve hem kendi can güvenliğiniz hem de sevdiklerinizin can güvenliği açısından önemlidir. O yüzden kışın kış lastiği kullanmak performansı etkileyen önemli bir konudur.

 

Lassa Snoways Kış Lastiği Yorumları 

Kar Zinciri Nasıl Takılır 

5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün