Gaz Sızdırmazlık Raporu Nedir?

Makine mühendisleri tarafından verilen gaz sızdırmazlık raporu , LPG ya da CNG bulunan araçların kontrolünün yapılması neticesinde araçta gaz kaçağı olup olmadığını gösterir.  Aracının ruhsatına “LPG” işli olanlar ya da yetkili firma tarafından aracına LPG montajı yapılmış olan araç sahipleri, Makine Mühendisleri Odası’na aracınızın kontrolünü yaptırdıktan sonra aracın gaz sızdırmazlığı sağlanmışsa gaz sızdırmazlık raporunu alabilirsiniz.

Gaz Sızdırmazlık Raporu Nasıl Alınabilir?

Bir araca ilk defa LPG/CNG montajı yapıldıysa veya LPG/CNG tankının kullanım süresi bittiği için değiştirildiyse aracın muhakkak muayeneye gitmesi gerekir. Araçlarda yakıt sistemlerinde yapılan bu tarz yenilikler tadilat olarak görülür. Aracınızın muayenesi daha yeni yapılmış olsa dahi, bu tarz bir tadilattan yapıldıktan sonra yeniden tespit muayenesi yapılması gerekir.
Araçlara yapılan tadilatların zamanında tescil edilmesi ve muayenesinin zamanında yapılması mecburidir. Bu mecburiyeti yerine getirmeyen araç sahipleri zorunlu muayeneye tabi tutulur. Tadilat yapılan araçların rutin olarak yapılan muayene zamanları daha gelmemiş olsa bile muayene süresi bitmiş sayılır bu nedenle muayenelerine öncelik verilir.

Gaz Sızdırmazlık Raporu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

  • İlk defa LPG/CNG takılmış veya yakıt tankının kullanım süresi bitmiş ve değiştirilmiş araçların tadilat muayenesi için gereken belgeler dışında, yalnızca “Yakıt
  • Sistemi Montaj Belgesi” talep edilir.
  • Tadilat muayenesi yapılırken istenen belgeler:
  • Trafik sigortası
  • Ruhsat aslı
  • Nüfus cüzdanı aslı
  • Yetkili mühendis tarafından hazırlanan tadilat projesi ve hesaplamaları
  • Şoförler odasından alınılan trafik tesciline müracaat formu

LPG Sızdırmazlık Raporunun Süresi Ne Kadar Geçerlidir?

01.01.2018 tarihine kadar var olan sızdırmazlık raporlarının geçerlilik zamanı özel olarak kullanılan araçlar için 2 sene, ticari olarak kullanılan araçlar içinse 1 seneydi. 01.01.2018 tarihinden sonra başlayan yeni uygulamaya göreyse, araçlara sızdırmazlık raporu almanın zorunluluğu ortadan kalktığı için sızdırmazlık raporunun geçerlik süresinin olma zorunluluğu da ortadan kalkmıştır.

Gaz Sızdırmazlık Raporunun Süresi Bitmişse Araç Muayeneden Geçer Mi?

Eğer aracınızda ki LPG/CNG tankının süresi bitmişse ve sürenin bittiği araç muayenesi yapılırken anlaşılmışsa, aracınız hafif kusurlu kabul edilir. Araç muayeneden geçer.

LPG Sızdırmazlık Muayenesi 

5

Özet

Makine mühendisleri tarafından verilen gaz sızdırmazlık raporu , LPG ya da CNG bulunan araçların kontrolünün yapılması neticesinde araçta gaz kaçağı olup olmadığını gösterir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün