Gaz Pedalına Bastığımda Araba Hareket Etmiyor

Gaz Pedalı Nedir?

 

Karbüratör gaz kelebeğine bağlı olan, araca verilen gazı ayarlayan pedala gaz pedalı denir. Kısaca gaz pedalı nedir diye sorulduğunda da motorlu araçlarda aracın süratini ayarlamaya yarayan aygıt olarak cevap verilebilir. Pedala bastıkça araç hızlanır. Bu hıza bağlı olarak manuel vitesli araçlarda vites değiştirilir ve araç gittikçe hız kazanır. Otomatik vitesli araçlarda gaz pedalına basıldıkça vites kendiliğinden değişir. Gaz pedalına ne kadar ani basılırsa araçta o kadar çok yakıt sarfiyatı olur. Gaz pedalına hızlı basmak yerine yavaş yavaş basarak hızı yükseltmek en doğru kullanım şeklidir.

Gaz pedalına bastığınızda aracın hareket etmemesine sebep olan yaygın nedenler:

  • Şanzıman sistemindeki problemler
  • Motorun gaz yememesi

Gaz Pedalına Dikkat

 

Gaz pedalı ne işe yarar denildiğinde ise verilecek cevap tektir. Aracın hızlanmasını sağlayan donanım… Gaz pedalında kimi zaman değişik sorunlar meydana gelebilir. En tehlikeli sorun ise gaz pedalının takılmasıdır. Bu sorun aracın kaza yapması ile sonuçlanabilir. Üstelik yüksek hızda giderken gaz pedalı takıldığında ölümcül kazalar kaçınılmaz olabilir. Bu nedenle bu sistemde bir sorun oluştuğunda mümkün olan en kısa bir zaman içinde uzman desteği almak gereklidir. Aksi takdirde telafisi mümkün olmayan sonuçlar meydana gelebilir.

Sorunun Kaynağı Farklı Olabilir

 

Gaz pedalına bastığımda araba hareket etmiyor diyorsanız o zaman sorun bir başka yerdedir. Sorunun kaynağı ise gaz kelebeği olabilir. Ya da gaz teli kopmuştur. Şikayet hangi sorundan kaynaklanırsa kaynaklansın çözümü için mutlaka teknik servisten destek alınmalıdır. Oto tamir ve bakım servisleri, sürüş zevkinizi kabusa çeviren tüm sorunları ortadan kaldıracak, aracınızı güvenle kullanmanızı sağlayacaktır.

gaz pedalı,gaz pedalı çalışmıyor,araba hareket etmiyor,araba gitmiyor,

5

Özet

Gaz pedalı çalışmıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün