Gabari Nedir ?

Bize Destek Ol , Paylaş !

Trafikte sıkça sorulanlar yazılarımıza Gabari nedir sorusu ile başlıyoruz. Bu yazımızda Gabari hakkında bilgi edineceğiz.

Gabari , trafikteki araçların ister yükü olsun ister olmasın, yollarda daha güvenli hareket edebilmeleri ve güvenliklerinin emniyet altında olması amacıyla, yollardaki maksimum uzunluk genişlik yükseklik vb gibi ölçülerin belirlenmesidir.

Mesela bu fotoğraf ile inceleyelim :

Gabari: Araçların yüklü veya yüksüz olarak karayolunda güvenli seyirlerini temin amacı ile uzunluk, genişlik ve yüksekliklerini belirleyen ölçülerdir.

Gabari tabelasında yükseklik olarak 4.5 metre yazıyor. Yani buranın altından geçen herhangi bir aracın yüksekliğinin 4.5 metre altında olması lazımdır. 4.5 metre üzeri yani gabari 4.5 üzeri buradan geçemez, çarpar, kaza yapar.

Veya bu görsele bakalım :

gabari ölçüler

Soldan ilk tabelada gabari çizgileri alt ve üstte yani yükseklik ifade ediyor ve gabari 3.5 metre üzerindeki araçlar buradan geçemez.

2. tabelada gabari çizgileri sağ ve solda yani enine çizgiler, bu da genişlik ifade ettiği anlamına geliyor. Yani dar bir yola veya geçide veya köprüye giriyorsunuz, maksimum genişlik 2.3 metre, aracınız bu genişlik ölçülerinin üzerindeyse yani daha genişse geçemezsiniz geçmeyi denememeniz lazımdır.

3. tabela ise ağırlık gabari tabelası . T harfi ton açılımı yani 6 ton ağırlık limiti var yolda. Aracınız 6 ton üzerindeyse risk var anlamına gelir, ve bu yol-geçit-köprü yani tabelayı gördüğünüz yer her ne ise aracınızla girmemelisiniz.

gabari trafik
gabari levhası gabari uzunluk gabari işaretleri gabari uzunluk işareti gabari 1.50 ne demek gabari 2.00 ne demek gabari 2.50 ne demek gabari 3.00 ne demek gabari 3.50 ne demek gabari 4.00 ne demek gabari 4.50 ne demek gabari 5.00 ne demek gabari 5.50 ne demek gabari 6.00 ne demek gabari 6.50 ne demek gabari 7.00 ne demek gabari 7.50 ne demek gabari 8.00 ne demek gabari 8.50 ne demek gabari 9.00 ne demek gabari 9.50 ne demek gabari 10.00 ne demek gabari 10.50 ne demek gabari 11.00 ne demek gabari 11.50 ne demek gabari 12.00 ne demek gabari 12.50 ne demek gabari 13.00 ne demek gabari 13.50 ne demek gabari ne demek gabari yükseklik gabarit ne demek gabari yükseklik sınırı gabari lambası gabari yük nedir gabari serbest ne demek gabari işareti gabari ne demek emlak gabari ölçüleri gabari gabari nedir gabari kaks nedir gabari 6.5 ne demek gabari anlamı gabari arsa gabari arsa anlamı gabari aşireti gabor ayakkabı arsada gabari nedir arsa gabari hesaplama araç gabari ölçüleri arazide gabari nedir araç gabari yüksekliği gabari büyümesi gabari dışı gabari direği gabari dışı ingilizce gabari demiryolu gabari dışı yük taşımacılığı gabari dışı yükleme cezası gabari ehliyet gabari emsal ne demek gabari emsal hesaplama gabari ekşi gabari emlak gabari english gabari ekşi sözlük gabari genişlik gabari hız sınırı gabari hesaplama programı gabari hesabı gabari hesaplaması gabari hangi dildedir gabari hesabı nasıl yapılır gabari hesapla gabari inşaat gabari ile ilgili sorular gabari in english gabari ingilizce gabarit indesign gabbar is back ibrahim gabari inşaatta gabari nedir imarda gabari ne demek gabari kontrol gabari kaç metre gabari kelime anlamı gabari kelime anlamı nedir gabari kontrol direği kontur gabari karayolları gabari ölçüleri gabara köprüsü gabari levhaları gabari lojistik gabari lahana gabari nedir arsa gabari nedir emlak gabari nasıl hesaplanır gabari nedir lojistik gabari ne demek nasıl hesaplanır gabari ne demek ekşi sözlük gabari ne demektir gabari ölçüleri nedir gabari ölçüm cihazı kontur gabari örneği tır gabari ölçüleri araçların gabari ölçüleri arsa gabari ölçüleri tcdd gabari ölçüleri demiryolu gabari ölçüleri gabari sınırlaması nedir gabari sınırları gabari sorusu gabari sınırlamasının olduğunu bildirir gabari trafik gabari tanımı gabari tdk gabari tabelası gabari taşıma nedir gabari taşımacılık gabari tcdd gabari uzunluk gabari uzunluk işareti gabari uzunluğu gabari uygulaması gabari yük gabari yüksekliği gabari yükseklik işareti gabari yüksekliği nedir gabari yük taşımacılığı gabari yükler nedir gabari yük ne demek gabari yönetmeliği gabari 14.50 ne demek gabari 11.50 ne demek gabari 12.50 ne demek gabari 12.50 kaç kat gabari 18.50 ne demek gabari 12.5 ne demek gabari 12 50 nedir gabari 12.50 gabari 15.50 nedir gabari 15.50 gabarito 1 dia do enem gabari 21.50 ne demek gabari 24.50 ne demek gabari 6 5 gabari 9.50 gabari 6.50 gabari 9.5 ne demek gabari 12 5 gabari 12 50 gabari 9.5 gabari 9.50 ne demek gabari 9.5 kaç kat

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir