Gabari Nedir ?

Trafikte sıkça sorulanlar yazılarımıza Gabari nedir sorusu ile başlıyoruz. Bu yazımızda Gabari hakkında bilgi edineceğiz.

Gabari , trafikteki araçların ister yükü olsun ister olmasın, yollarda daha güvenli hareket edebilmeleri ve güvenliklerinin emniyet altında olması amacıyla, yollardaki maksimum uzunluk genişlik yükseklik vb gibi ölçülerin belirlenmesidir.

Mesela bu fotoğraf ile inceleyelim :

Gabari: Araçların yüklü veya yüksüz olarak karayolunda güvenli seyirlerini temin amacı ile uzunluk, genişlik ve yüksekliklerini belirleyen ölçülerdir.

Gabari tabelasında yükseklik olarak 4.5 metre yazıyor. Yani buranın altından geçen herhangi bir aracın yüksekliğinin 4.5 metre altında olması lazımdır. 4.5 metre üzeri yani gabari 4.5 üzeri buradan geçemez, çarpar, kaza yapar.

Veya bu görsele bakalım :

gabari ölçüler

Soldan ilk tabelada gabari çizgileri alt ve üstte yani yükseklik ifade ediyor ve gabari 3.5 metre üzerindeki araçlar buradan geçemez.

2. tabelada gabari çizgileri sağ ve solda yani enine çizgiler, bu da genişlik ifade ettiği anlamına geliyor. Yani dar bir yola veya geçide veya köprüye giriyorsunuz, maksimum genişlik 2.3 metre, aracınız bu genişlik ölçülerinin üzerindeyse yani daha genişse geçemezsiniz geçmeyi denememeniz lazımdır.

3. tabela ise ağırlık gabari tabelası . T harfi ton açılımı yani 6 ton ağırlık limiti var yolda. Aracınız 6 ton üzerindeyse risk var anlamına gelir, ve bu yol-geçit-köprü yani tabelayı gördüğünüz yer her ne ise aracınızla girmemelisiniz.

5

Özet

Gabari nedir, gabar nasıl hesaplanır, gabari hesaplama , gabari tabelası , gabari işaretleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün