Fren Lambası Çalışmıyor

Fren Lambası Çalışmıyor

Fren Lambası Çalışmıyorsa Ne yapılmalı?

Trafikte arkadan gelenlere duracağınızı belirten ve araçların arka kısımlarında bulunan lambalara fren lambası deniyor. Fren lambası trafikte sürücünün can ve mal güvenliği sağlıyor. Araçların güvenlik donanımlarının arasında bulunan fren lambaları, frene hafifçe dokunulduğunda kırmızı ışık yayıyor. Bu ışık arkadan gelen araçlara durma uyarısında bulunuyor. Fren lambası nedir sorunu sorulduğunda ilk akla gelen cevap stop lambası olmaktadır. Stop lambaları araçların vazgeçilmez elektrik aksamlarının arasında gelmektedir. Hatta fren lambaları çalışmayan araçlar ağır kusurlu sayılmakta ve yüksek oranda trafik cezası kesilmektedir.

Fren lambasının çalışmamasına sebep olan yaygın nedenler:

  • Ampulün bitmesi/yanması
  • Sigortanın yanması
  • Fren lambası anahtarının zararı görmüş olması

Lamba İşlevini Kaybetmiş Olabilir

Fren lambası çeşitli nedenlerden dolayı bozulabiliyor. Fren lambası çalışmıyorsa ilk akla gelen lambanın işlevini kaybetmesidir. Lambaların işlevini kaybetmesine yanmak adı verilir ve eğer fren lambalarında sorun varsa yanmış demektir. İkinci ihtimal sigortasının yanmış olmasıdır. Bu durumda da stop lambası çalışmaz. Ya da fren lambası anahtarı bozulmuş olabilir. Bu anahtara müşir denilmektedir. Eğer fren müşiri arızalandıysa o zaman uyarı lambası devre dışı kalacaktır.

Fren Lambası Aracın Duracağını Gösterir

Fren lambası çalışmıyorsa seyir halindeyken arkadan gelen araçlara duracağınızı belli etmeniz imkansızdır. Bu durumda arkadan gelen araçların, kullandığınız araca çarpma ihtimale ortaya çıkar ki bu çoğu zaman ölümcül kazalara neden olabilir. Fren lambalarında sorun oluştuğunda mutlaka uzmandan teknik destek alınması gerekmektedir. Fren lambası ne işe yarar diye soru sorulabilir. Bu sorunun cevabı, arkadan gelen diğer araçlara trafikte giderken duracağınızı belli etmeye yarar şeklinde olacaktır.

  • Fren Lambası Çalışmıyor Sorunu
5

Özet

 Fren lambası nedir sorunu sorulduğunda ilk akla gelen cevap stop lambası olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün