Ford Fiesta mı Fiat Punto mu ?

Ford Fiesta ve Fıat Punto Otomobil Özellikleri ve Karşılaştırılması

Otomobil tercihlerinde önemli olan aracın dahil olduğu otomobil sınıfı, 100 km de tükettiği yakıt miktarı, donanımsal özellikler, motor silindir hacmi ve yol tutuş özelliğidir.

 

Ford Fiesta;

segmentine dahil binek otomobildir. Motor olarak; 1.0, 1.2, 1.25, 1.3, 1.4 TDCİ, 1.5 TDCİ, 1.6, 1.6 TDCİ, 1.8, 2.0 cc modelleri ile kullanıcıların beğenisine sunulmuş ve otomobil kullanıcıları tarafından beğenilmiştir. 1.0 ve 1.1 silindir hacmine sahip motorları 3 silindirli iken diğer motor türleri 4 silindirlidir. Yakıt tüketimi olarak bakıldığında 1.4 TDCİ modeli şehir içinde 100 km de 5.3 lt yakıt tüketimine sahipken, şehir dışında ise 3.5 lt, ortalama yakıtı tüketimi olarak 4.3 lt yakıt tüketimine sahiptir. Motor gücü olarak 70 hp güce sahip olan motoru sayesinde 0 km den 100 km ye 14,9 saniyede ulaşmaktadır. 50 kw lık motor gücü sayesinde 162 km azami hıza ulaşabilmektedir. Fren sistemi olarak ön ve arka frenler disk frendir. Karbondioksit emisyonu olarak km başına 114 gr salınım yapmaktadır. 276 lt bagaj hacmine sahip olup, 42 lt yakıt deposuna sahiptir. Araç ağırlığı boş iken 1122 kg gelmektedir. Donanımsal olarak donanı sınıfına göre collectıon, comfort, cool, trend, my fiesta ve titanyum modellerine sahiptir. Donanımsal olarak en boş modeli trend model, en dolu modeli ise titanyum modeldir.

 

Fiat Punto;

B seğmentine dahil hatchback binek otomobildir. Motor olarak; 1.1, 1.2, 1.3 Multijet, 1.4, 1.4 Turbo 1.6, 1.7 TD, 1.9 JTD motor çeşitlerine sahip otomobilleri ile otomobil kullanıcılarının beğenisini toplamıştır. Yakıt tüketimi 1.3 Multijet modelinde şehir içinde 5.9 lt, şehir dışında ise 4.0 litre, ortalama olarak 4.7 lt yakıt tüketimine sahiptir. Motor gücü olarak 75 hp gücü sahip motoru ile 0 km den 100 km ye 13,6 sn de ulaşmaktadır. 55 kw motor gücü ile azami olarak 165 km hıza ulaşabilen Fıat Punto 1.3 Multijet araç boş iken 1065 kilo gelmektedir. Toplamda 275 lt bagaj hacmine sahip olan puntonun 45 lt lik yakıt deposu bulunmaktadır.

Donanımsal özelliklerine göre; multijet, evo, grande modelleri bulunan otomobillerini, popstar ve urban olarak iki donanım modeli olarak sınıflandırılan Fıat Punto 190 Nm torka sahiptir.

 

Fiyat Performans Karşılaştırılması

2015 urban paketine sahip modeli 51.450 TL ye satılan Fıat Punto; eğimli yokuşları bile 4 viteste çıkabilmesi, ortalama yakıt tüketiminin bir çok B segmenti araca göre çok düşük olması, donanımsal özellikleri ile bir çok B sınıfı otomobili geride bırakması ve atik bir motora sahip olması nedeniyle fiyatının karşılığını vermektedir. Fiyat – performans olarak bakıldığında fiyatının karşılığını veren bir otomobildir. B sınıfı bir otomobil için sahip olduğu özellikler ile daha yüksek fiyatlara satılabilecek bir araç olan Fıat Punto uygun fiyatı ile otomobil severleri kendisine çekmektedir. sifirarabakampanyalari.org
2015 titanyum paketine sahip Ford Fiesta; 54.465 TL lik fiyatı ile B sınıfı hatchback otomobiller arsından kalitesi ve güvenilir markasıyla sayılmaktadır. Sahip olduğu donanımların yarısı diğer B sınıfı otomobillerin full donanım paketi olarak satılmakta olduğundan kendi satış fiyatını karşılamaktadır. 100 km de tükettiği ortalama 4.7 lt yakıt ile az yakan otomobiller içinde ilk sıralarda yer alan Ford Fiesta, güvenlik donanımları, konfor ve rahatlığı ile otomobil kullanıcılarına sunduğu sürüş keyfi ile fiyat performans olarak satış fiyatını karşılamaktadır.

 

Ford Fiesta mı? Fiat Punto mu  Tercih Edilmeli

2015 model 1.4i 96PS model Ford Fiesta Titanium modeli otomobilin güncel fiyatı 53.045 Türk Lirasıdır. Karşılaştırmasını yaptığımız Fıat Punto 1.3 Multijet otomobilin (Urban 1.3 M.Jet 75HP) urban paketinin güncel fiyatı 54.950 Türk Lirasıdır. İç hacminin genişliğini, yakıt tüketiminin daha az olması, donanım olarak Fıat Punto 1.3 Multijet modelinden daha fazla donanımsal özellik içermesi, sürüş konforu olarak daha konforlu olması, dış görünümü ve estetikliği açısından daha estetik durması, ilk kalkışta daha atik olması, tasarım olarak ihtiyaçlara daha çok cevap vermesi nedeniyle ve ikinci el olarak satarken fiyatının daha az düşmesi sebebiyle Ford Fiesta tercih edilebilir.

5

Özet

Ford Fiesta mı Fiat Punto mu Otomobil Karşılaştırma, Ford Fiesta Fiat Punto Karşılaştırması, Ford Fiesta Fiat Punto Hangisini Tercih Etmeli.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün