Focus 1.0 Ecoboost Mu Golf 1.2 TSI Mı Alınır ?

Focus 1.0 Ecoboost Mu Golf 1.2 TSI Mı Alınır ?
Focus 1.0 Ecoboost Mu Golf 1.2 TSI Mı Alınır ?

Düşük hacimli motor segmentinde C sınıfında yıllardır rakip iki araç. Focus mu Golf mü ? Bir de yeni düşük hacimli yüksek sıkıştırmalı turbo destekli Ecoboost ve TSI gelince işler iyi zorlaştı. Bu iki aracın baz donanımlarını(Trend X ile Midline Plus) kısaca karşılaştırmak istedim.

Yıllardır beğenilen Focus son kasa tasarımı ile biraz kullanıcı kitlesinin dışına çıkmış gibi görünüyor. Özellikle sedan kasadaki arka tasarımın makyaj görmesi gerektiği bir gerçek.  Golf ise yıllardır beğenilen ve sadelik ödün vermeyen tasarımı ile yola devam ediyor. Kısacası dış görünüş olarak yorumum bu fakat bu kişiden kişiye değişen bir durum,göreceli.

İç mekan olarak sınıfları göre normal araçlar diyebiliriz. Golf’ün ön taraftaki malzeme kalitesi biraz daha kaliteli. İşçilik anlamında Golf ise Focus arasındaki mesafe biraz daha açılıyor,Golf burada iki adım önde.

Sürüş hissi olarak ikisi de dinamik ve sınıflarına göre belirli kriterlerde referans olan araçlar. Golf biraz daha konforlu ve yumuşak bir sürüşe sahip Focus’a göre.

İç mekande torpido tasarımı konusunda Focus komik duruma düşecek kadar karmaşık,Golf’te ise daha oturaklı ve sade bir görünüm var.

Motor açısında değerlendirecek olursan Ecoboost 20 HP daha güçlü fakat hızlanma sürelerine baktığımızda TSI 1 saniye daha hızlı. Buradan da anlaşılacağı üzere Focus’ta Golf’e göre bir aktarma eksikliği olduğu kesin. Ayrıca tüketim değerlerine baktığımızda TSI yine daha avantajlı olarak çıkıyor karşımıza. Tasarım,işçilik,malzeme kalitesi,sürüş zevki gibi konularda birbirine yakın araçlar fakat kesin olarak şunu demek mümkün,TSI daha başarılı bir motor Ecoboost’a göre.

Donanım olarak Focus azıcık daha dolu ama Golf’tede perde hava yastıkları gibi bir güvenlik avantajı var.

İkinci elde ikisi de iki araçlar fakat VW -bu konu herkes tarafından bilinen bir durum bu- bu konuda daha iyi ve performanslı.

Kısaca özetlemek gerekirse;

Neden Focus alayım:

* Ön sis farları ve karartılmış arka camlar

* Direksiyondan kontrollü müzik sistemi

* 16 jantlar

* Cruise Control (Hız sabitletici)

Neden Golf alayım;

*Perde hava yastıkları (bana göre en önemli fark)

* Lastik basınç kontrol sensörü

* Hem ön hem arkada kol dayama ve ön taraftaki koltuklarda bel destek ayarlama

* Isıtmalı aynalar ve deri direksiyon

* Autohold

Kısacası karar sizin çok yakın araçlar aslında.Sadece belirli sürüş farklılıkları,donanım ve motor teknoloji üstünlükleri var.

İyi sürüşler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün