FİAT 500L 1.3 MULTİJET POP İNCELEMESİ

Yeni şirin bir araba

Küçük boyutlu modellere bir yenisini daha ekleyen Fiat, ailenizle veya kendi zevkinize göre konforlu iddasıyla yeni adaylarını görmeye hazır. Genel olarak şirin ve sizin çocuksu yanınızı ortaya çıkaracak olan bir havası var. Aracı ilk incelemeye başladığımda dikkatimi çeken ön farlarının kurbağa gözleri gibi iki tarafa ayrı bakarcasına bir şekle sahip olduğuydu. Eminim sizde incelemeye başladığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Fiat 500L 1.3 Multijet Pop küçük olmasına rağmen kendi sınıfında farklılığı ön plana çıkartan 1.5 m2’lik panoramik cam tavana sahip olması. Yani başınızı kaldırdığınızda tüm tavan sanki tamamen camdan yapılmış hissi sunuyor.

Renkleri bile fazla şirin

Fiat 500L 1.3 Multijet Pop’un renkleri dış ve iç tasarımındaki gibi tatlı ve cezbedici tarza sahip. Aşk kırmızısı yada tutku kırmızısı renkleri bile iddalıyken tamamen küçük bir modele sahip olan araca hak ettiğimi puanlamayı veriyor. Bunun yanında mistik gri, sonsuz siyah, cappuccino beji, duman grisi, fırtına sarısı ve son olarak da toscana yeşili ( toscana italyanın şarap ve aşk diyarı diye adlandırılan bir bölgesi. Burada doğanın yeşilliği ve hoş tarihi manzaralarıyla ün salmış bir kent. Neden toscana yeşili dendiğini şimdi daha iyi anladığınızı düşünüyorum. ) gibi renkleri mevcut. Renk seçenekleri isimlerinden de görüldüğü gibi iddaalı.

 

FİAT 500L ÇARPIŞMA TESTİ

Gelgelelim, toscana yeşilli Fiat 500L 1.3 Multijet Pop’un performansına

Küçük bir araba heleki aile için bir tasarım baz alarak geliştirilmişse, hız veya yüksek çekiş gücünü beklememek en iyisi olur. Şehir içi ve şehirlerarası olan yollarda sizi pek hüsrana uğratmasa da, belli başlı ortaya çıkan zor yollardan da uzak durmakta fayda var derim. Biliyorsunuz performansı düşük ve aracın tasarımı MiniVan gibi bir düşünceyle yapılmışsa yakıt tüketimi de bir bakımdan avantaj sağlıyor. Dizel motorlu olan Fiat 500L, şehir içi tüketim yakıtı 5.0 lt, şehir dışı ise 3.7 lt. Bu oranları ortalamaya vurmadan olmaz tabi ki. Şöyle belirtirsek 4.2 litre gibi ortalama bir oran çıkıyor. 50 litre yakıt deposu bulunan Fiat 500L’nin yakıt tüketimleri bu şekilde. Biraz hızına da değinecek olursak, 1315 kilogram gibi hafif bir ağırlığa sahip olmasına rağmen, 200 Nm torklu, beygir gücü 85 HP olan,  165 km maksimum hıza çıkabilen Fiat 500L 1.3 Multijet Pop , bekleneni karşılayamıyor diyebilirim. 0’dan ve 100 kilometreye de hızlanması 14,9 saniye. Zaten genel olarak da bu aracı performans için değil konfor ve keyif için almalısınız. Siz sadece binin ve gezin. Yokuşları ön plana almayın ve düz vitesli Fiat’ınızı yormaktan kaçının diyorum. MiniVan özelliği olmasına rağmen bagaj hacmi de sizi kalabalık bir aile için 412 litrelik bagaj hacmiyle uygun miktarı karşılıyor.

Sizcede fiyatı beklenildiği gibi mi?

Fiat 500L’nin fiyatına gelirsek de bence performansı düşük bir araçtan tasarımı MiniVan olması sebebiyle 60.400 TL gibi bir fiyat bence çok fazla. Yinede kendine özgü küçük bir tasarımı olan bir araç ve alıcılarının beklentisi dış görünüş ve kendi tercihleri doğrultusunda seçecekleri kararları olmalı. Kurbağa gözlerini andıran ön farlı, Fiat 500L 1.3 Multijet Pop’u almayı düşünenlere, şimdiden keyifli yolculuklar diliyorum. Önemli olan zevklerdir. En iyisi kendi bildiğinizi yapmaktır diyor bir daha ki yazıda görüşmek dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün