Euro Ncap Nedir

EURO NCAP NEDİR?

Euro NCAP araç sahiplerine, araçlarının aileleri ve işletmeleri için ne kadar güvenli olduğunu gösteren beş yıldızlı bir güvenlik derecelendirme sistemidir.

Euro NCAP herhangi bir araca güvenlik derecesi belirlemeden önce aracı bir dizi teste tabi tatar. Bu testin sonuçlarına göre aracın güvenlik derecesi belirlenir. Araca yapılan bu testler gerçek hayatta aracın karşılaşabileceği kazalarda ya da arızalarda araç içerisinde ki kişilerin ne kadar güvenli olduğunu ölçmeye yöneliktir.

Yapılan testler gerçek hayatı birebir yansıtmasada gelişen teknoloji sayesinde önemli benzerlikler gösterir. Bu testlerden çıkan sonuçlara göre yapılan yenilikler araçlardaki güvenlik standartlarını büyük ölçüde artmıştır.

Araca Verilen Fazla Yıldız, Aracın Daha İyi Olduğunu Mu Gösterir?

Araçlara verilen yıldızların sayısı aracın testlerde ki başarılı olduğunu gösterir. Fakat bununla beraber test edilen aracın güvenli ekipmanlarının bütün Avrupa’daki tüketicilere sunulduğunun da göstergesidir.

Araçlara Euro NCAP Testi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Piyasaya sürülecek olan bütün araçlar için derecelendirme yapılması yasalar tarafından zorunlu tutulmamıştır. Fakat test yapılmayan araçların; test yapılmış olan rakip araçlara göre daha az güvenli olduğu düşünülür. ‘’Test yapılmamış araçlar güvenli değildir’’ demek doğru değildir. Test yapılmamış araçların sadece güvenlik dereceleri belli değildir. Bu bilgilere ek olarak; sadece yasal zorunluluklara göre üretilen araçlar Euro NCAP testlerinden hiç yıldız alamaz.

Testin Yapılma Tarihi Önemli Midir?

Euro NCAP testleri gelişen teknoloji ve artan ihtiyaçlar nedeniyle sürekli olarak yenilenir ve güncellenir. Bu nedenle herhangi bir aracın test sonucuna bakılırken aracın test yapıldığı yıl çok önemlidir.

Euro NCAP Yıldızları Ne Anlama Gelir?

Aşağıdaki günümüz sisteminde Euro NCAP yıldızlarının hangi güvenlik performansına denk geldiğine  dair bilgiler yer almaktadır.

5 yıldız: Çarpışma korumasına yönelik toplam iyi performans. Sağlam çarpışmadan kaçınma ekipmanı ile donatılmış

4 yıldız: Çarpışma korumasına yönelik toplam iyi performans; ilave çarpışmadan kaçınma teknolojisi mevcut olabilir

3 yıldız:  Yolcu koruma konusunda ortalama ile iyi arasında ancak çarpışmadan kaçınma teknolojisi yok

2 yıldız: Nominal çarpışma koruması ancak çarpışmadan kaçınma teknolojisi yok

1 yıldız: Marjinal çarpışma koruması.

euro ncap nedir
euro ncap puanı nedir
euro ncap testi nedir
euro ncap puanı nedir
euro ncap puanı ne demek
euro ncap testi nedir
euro ncap puanı nedir
euro ncap puanı ne demek

5

Özet

euro ncap nedir euro ncap puanı nedir euro ncap testi nedir euro ncap puanı nedir euro ncap puanı ne demek euro ncap testi nedir euro ncap puanı nedir euro ncap puanı ne demek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün