DSG Şanzıman Nedir Nasıl Çalışır 2018 Güncel

Ad Blocker Kaldırınız

Websitemizden sizlere daha iyi ve daha hızlı bir yayın yapabilmemiz için Lütfen Ad Blocker eklentisini kaldırarak sitemizde geziniz.

Son zamanların merak edilen konularından biri olan DSG şanzıman konusunda sorular alıyoruz ve bu konuda yanıtlarımız bekleniyor. Bu yazıyı hazırlayarak bu soruları cevaplandırmak istedik. Peki Dsg şanzıman nedir, dsg şanzıman nasıl çalışır bir bakalım.

DSG Şanzıman Nedir ?

DSG şanzıman, normal otomatik şanzımanlı araçlarda bulunan şanzımanların tersine, diğer bir bakış açısıyla manuel şanzımanın üzerinde değişikler yapılarak geliştirilmesi ile oluşturulan yeni bir tür şanzımandır. İlk olarak Volkswagen’in ortaya çıkardığı DSG şanzımanın patenti de Volkswagen’e aittir. Hem otomatik hem düz vitesli araçlarla kıyasladığımızda gerek araç kontrolü olsun gerek araç performansı olsun daha iyi olan DSG şanzımanlı araçlar günümüzde artık Volkswagen’in dışında Mitsubishi, Nissan BMW gibi markalarda da kullanılıyor.

DSG Açılımı Nedir 

Dsg’nin açılımı  Direct Shit Gearbox  olarak kayıtlarda mevcuttur.

DSG Şanzıman Nasıl Çalışır ?

DSG şanzımanlarda debriyaj sayısı 2’dir ve miller de iki adet bulunmaktadır. Millerin bir tanesi 1 , 3 ve 5. diğer mil ise 2, 4 , 6 ve R dişlilerini bulundurur. Araç 1. viteste ve hareket ederken diğer mil 2. vites dişlisini harekete hazır bir halde bekletir ve aracın 2. vitese geçmesinin yönergesi verildiğinde debriyaj aktifleşir. Bu kez de 1. vites dişlisi pasif duruma geçer. Ancak bu pasif duruma geçme esnasında 2. vites dişlisi zaten aktif olduğundan herhangi bir güç kayıbı söz konusu olmaz.

DSG Şanzımanın  Avantajları Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz çalışma şeklinden dolayı DSG şanzımanlarda vites geçiş hızları çok yüksektir. Bu nedenle konforlu ve keyifli bir sürüş keyfi sunar. Ayrıca ani hızlanmalarda 0-100km arası vites değişimlerinde güç kaybını önleyerek süreyi azaltır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >  Motorun Stop etmesi , Yavaşlayıp Arabayı Durdurduğumda, Motor Çalışmıyor

 

5

Yazı Hakkındaki Düşünceni Bu Bölümde Belirtebilirsin