Dizel Araç ile Yaratılan Farklar

İlk defa araba alacak olanlar için doğru araba seçimi yapmak bir hayli stres yaratır. Hem zevklerine uygun hem de bütçelerine uygun bir model bulmak isterler. Araba piyasasının sunduğu geniş ürün yelpazesi, kafaların karışmasını daha da artırır. Araba alınırken akıllara ilk gelen konu dizel araç alınırsa yaşanılacak avantajalar.

Neden Dizel Araç?

Benzinli araçlar ile kıyaslandığında dizel araçların en fazla dikkat çeken özelliği yaklaşık yüzde 30 daha az yakıt yakması. Dizel yakıtların ücretlendirilmesi benzine göre daha ucuz olunca bu ekonomik durum daha da pekişiyor. Eskiden dizel araçlardan benzinli araçlara nazaran daha düşük performans sağlanırdı. Araç teknolojisinin gelişmesiyle bu fark oldukça aza indirgeniyor.

İkinci el araç piyasasında dizel araçlar daha çok prim yapıyor. Hal böyle iken alınan araç satılmak istendiğinde daha karşı bir alışveriş elde edilir. Çevre dostu yakıtların kullanılması ile dizel araçlar daha az hava kirliliğine sebebiyet verir. Yıllık olarak ortalama otuz bin km ve üzeri yapan kişiler özellikle bu araç yönünde seçim yaparsa daha doğru olur.

Dizel Aracın Dezavantajları

Benzinli araçlarla kıyaslandığında satış fiyatı ve bakım masrafı daha yüksek. Doğru yakıt kullanmadığında dizel aracın pompa ve enjektörleri kullanılmaz hale gelebilir. Bu da oldukça fazla masraf yaratır. Bu açıdan dizel araç yapılmadan önce her türlü kar-zarar hesaplamasının detaylıca yapılması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün