Direksiyon Simidi Düzgün Çalışmıyor

Direksiyon Simidi Düzgün Çalışmıyorsa Kaza Yapabilirsiniz.Araçlarda basit olan ancak araca yön vermek için kullanılan bir sistem bulunmaktadır. Bu sisteme bir direksiyon simidi bağlıdır ve bu ad yuvarlak olmasından dolayı verilmiştir. Araçlarda direksiyon nedir denildiğinde sağa ve sola dönmek için kullanılan aksam akla gelmektedir. Dört tekerlekli araçlarda megane direksiyon simidi varken iki tekerlekli araçlarda direksiyon düzdür. Ancak hepsinde kullanılma amacı aynıdır. İleri ya da geri manevralarda direksiyonlar araca yön verir.

 

Direksiyon simidinin düzgün çalışmamasına sebep olan yaygın nedenler:

  • Gevşek rot başı
  • Güç direksiyon milinde veya pompasında temassızlık
  • Direksiyon dişli kutusunun işlevini yerine getirmemesi
  • Kırık/bozuk direksiyon mili parçaları

Direksiyon Aracın Yönünü Belirler

 

Direksiyon nasıl çalışır denildiğinde ise ileri gidildiğinde direksiyon simidi sağa doğru çevrilirse aracı sağa, sola doğru çevrilirse aracı sola yönlendiren sistem olarak cevap verilir. Geri gidişlerde ise direksiyon simidi sağa çevrildiğinde araç sola, sola çevrildiğinde ise araç sağa dönecektir. Direksiyon ayrıca ani manevra gerektiren yerlerde de can kurtarıcıdır. Trafikte seyir halindeyken aniden aracın önüne başka bir araç ya da yaya çıktığında direksiyonu çevirmekte tehlikeden kurtulmuş olursunuz. Bu nedenle de direksiyondaki bir arıza, ölümcül kazalara neden olabilmektedir.

Manevra Biter Kaza Gelir

 

Direksiyon simidi düzgün çalışmıyorsa sürüş konforu tamamen bitecek, yolculuk kabusa dönüşebilecektir. Çünkü direksiyon çalışmıyorsa aracın manevra yeteneği yeteri kadar hızlı olmayacaktır. Belki de aracın manevra yeteneği hiç olmayacaktır. Bu da aracın yoldan çıkmasına, dolayısı ile büyük kazaların meydana gelmesine neden olacaktır. Direksiyon simidinin çalışmaması büyük bir sorundur ve acil müdahale gereklidir. Bu müdahaleyi de profesyonel ekiplerin yapması gerekmektedir. Bu ekipler de güçlü altyapıları olan oto tamir ve bakım servislerinde olmaktadır. Aracınızla ilgili sorun oluştuğunda mutlaka uzman bir personelden destek alınmalıdır.

 

direksiyon kutusu bozulduğu nasıl anlaşılır
direksiyon pompası bozulursa ne olur
direksiyon setim bozuldu
kontorland direksiyon bozuldu
direksiyon hidroliğinin bozulması
direksiyon kutusu bozulursa
snopy direksiyon bozuldu
bozuk yolda direksiyon titremesi
direksiyon kutusunun bozuk olduğu nasıl anlaşılır
bozuk yolda direksiyon çekmesi
rot ayarı bozuk direksiyon mili
direksiyon pompasının bozuk olduğu nasıl anlaşılır

5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün