Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma İşlemleri ve Trafiğe Çıkarma Masrafları 2018

(yazımız 25.02.2019 tarihinde güncellenmiştir) 2018 Yılı için en merak edilen konulardan biri de Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmaçekme belgeli araç plaka masraflarıçekme belgeli araç muayene işlemler vb. ilgili konular. Çekme belgeli araç fiyatları bildiğiniz üzere daha uygun olabiliyor. Bu nedenle insanlar çekme belgeli araç alıp , eksiklerini giderip , belgelerini tamamlayıp daha uygun bir fiyata malederek trafiğe çıkarma düşünceleri içerisinde olabiliyor ve gayet de mantıklı. Sadece yapılacak işlemleri iyi bilip evrakları eksik etmeyip yapılması gerekenleri yapmak ileride başınızın ağrımaması için gerekiyor. Biz de sizlere rehber olabilmesi açısından Çekme belgeli araç noter işlemlerinden muayene işlemlerine , plaka değişikliğinden ücretlerine kadar detaylı araştırdık.

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma İşlemleri 2018

Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma bize çok fazla yöneltilen sorulardan. Bir sebepten dolayı çekme belgeli bir araç aldınız veya elinizde trafikten çekmeli bir araç var ve bu aracı trafiğe çıkarmak istiyorsunuz. Bu aşamada hangi işlemlerin yapıldığını elbette herkesin bilmesi mümkün değil ancak araştırarak kolayca çözüme ulaştırabilirsiniz.

çekme belgeli araç trafiğe nasıl sokulur çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar 2018 çekme belgeli motosiklet nasıl trafiğe çıkar çekme belgesi nedir çekme belgeli çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma masrafı 2015 çekme belgeli aracın borcu olur mu çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmak çekme belgeli araç satışı 2017 çekme belgeli araç masrafları

Çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkarılır ?

 • Öncelikle aracın notere giderek satışını alın ve plaka değişikliği yapacaksanız notere bunu bildirin.
 • Aracın trafiğe çıkarmadan önceki işlemlerinden biri muayene olduğundan, aracın muayeneden kalacak bir hasarı eksiği varsa giderin.
 • Zorunlu olan mali sorumluluk sigortasını yaptırıp poliçesini hazır edin ihtiyacınız olacak.
 • Aracın özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgilerine göre 2 adet Ek-1 formu ( araç trafik tescil ve müracaat işlem formu) doldurun. Bu formu TÜVTÜRK istastyonlarından veya şöförler odasından temin edebilirsiniz.
 • Ek-1 formunu doldurduktan sonra aracı TÜVTÜRK muayene istasyonlarından birine götürünüz ve evrak bölümüne evraklarınızı teslim edip muayenenizi yaptırın.
 • Ekstra olarak araç üzerinde değişiklik varsa bunlara ait belgeleri de hazır edin.
 • Muayenede sıkıntı çıkmaz ve geçerseniz, geçtikten sonra dilekçe ve makbuzlar ve evraklar çekme belgeleri vs ile birlikte TRAFİK TESCİL ŞUBE’sine gidip başvuru yapın.
 • Başvurudan sonra aracınıza plaka tahsis edilecek ve motorlu araç trafik belgesi düzenlenerek size verilecek.

Ek-1 formu böyle bir formdur :

blank

 

Bu işlemleri yaptıktan sonra çekme belgeli aracınızı trafiğe çıkarabilirsiniz. Böylece çekme belgeli araç trafiğe nasıl sokulur sorusunun da cevabını vermiş olduk. İyi sürüşler dileriz.

Okumaya değer diğer yazılarımız :

Araba Karşılaştırma

Plaka Değiştirme

Aile Arabaları

Lpg Ruhsata İşleme

5

Özet

Çekme belgeli araç plaka masrafları, Çekme belgeli aracın borcu olur mu, Çekme belgeli aracın muayene borcu olur mu, Çekme belgeli araç satışı 2018, Çekme belgeli araç satışı noter masrafı, Çekme belgeli araç geçici plaka, Çekme belgeli araç trafikte yakalanırsa, Çekme belgeli araç satışı nasıl olur çekme belgeli araç trafiğe nasıl sokulur çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar 2018 çekme belgeli motosiklet nasıl trafiğe çıkar çekme belgesi nedir çekme belgeli çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma masrafı 2015 çekme belgeli aracın borcu olur mu çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmak çekme belgeli araç satışı 2017 çekme belgeli araç masrafları

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Kolay gelsin. Çekme belgeli bir araç aldım.
  Satış yapıldı. Muayene oldu, tekrar noterden yeni ruhsat çıktı.
  Fakat eski plakalar su an üzerinde.
  Yeni plaka almak istersem ne yapmalıyım.
  Araç üzerime geçip trafige çıktıktan sonra çekme belgeli diye görünür mu? Teeekkurler

  1. Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma İşlemleri Nasıl Yapılır, Bu işlemler ne kadar tutar, maliyet ve prosedür bilgileri ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

   Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma İşlemleri Nasıl Yapılır
   Emniyet müdürlüğüne başvururken tamamlanması gereken işlemler;

   Ek-1 Belgesi
   Dilekçe
   Şöförler Odası Dosyası
   Araç Sahibi Kimliği
   Trafik Tescil Belgeleri
   Zorunlu Trafik Sigortası
   Araç Muayenesi Geçerlilik Belgesi İle Emniyet müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir.

   Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma Masrafı Ne Kadar
   Bu ücretler ilden ile, yada yıldan yıla farklılıklar gösterebilir. Fakat genel itibari ile örnek teşkil etmesi adına yapılacak masrafların maliyeti

   • Ek-1 Belgesi : Genellikle 10,00 TL Gibi bir ücrete Doldurulmakta
   • Şöförler Odası Dosyası : 10,00 TL Gibi bir ücrete dilekçe ile birlikte verilir.
   • Dilekçe Örneği : Dosya ve Ek-1 Yanında Ücretsiz Verilmektedir.
   • Zorunlu Trafik Sigortası Masrafı : Araç trafikten çekildiği için gecici poliçe yapılması gerekiyor.

   Bu da işlemler bitip ruhsatınız çıktığında iptal edilecek anlamına gelmektedir. Araç kullanım tarzına göre değişse de sigortanın sadece farkı 100-300 Tl arası tutabilir. Poliçe toplam 1000-3000 aralığında olabilir burada iptal edildikten sonraki farkını ele alıyoruz.

   • Araç Muayenesi : Kullanım tarzına göre değişir. Hususi otolarda ortlama 200,00 TL + Gecikme cezası Aylık 10,00 TL civarı
   • Plaka ve Ruhsat Yaprak Ücreti : Plakalar 40,00 TL gibi bir ücrete şöförler odasından bastırılabiliyor. Değişecek olan ruhsat yapraklarının fiyatı ise adet başı ortalama 100,00 TL diğerbiliriz. İki yaprak birden değişir ise 200,00Tl maliyeti olacaktır.
   Genel olarak Toplam Maliyeti İse
   • 10TL + 10TL + 250 TL + 250 TL + 200Tl =730 TL gibi bir rakam çıkmaktadır

 2. Selamlar Saygılar çekme belgeli bir Araç aldım buğün muayenede 2600 tl ücret istediler 2005 de çıkan kanundan dolayı bişeylerden bahsetti bayan;ama aracı almış olduğum kişi icradan alınmış evrak vermişti tüvtürk deki bayana gösterdim 1300 tl ye düştü muayene ücreti daha da düşürtemeyiz mi acaba Saygılar cümleten;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün