Bulgaristan’dan Araba Almak 2018 , Bulgaristandan Araç Nasıl Getirilir ?

Bulgaristan’dan Araba Almak , Bulgaristandan Araç Nasıl Getirilir ?

 

Taşdemirler Oto Yedek Parça olarak her konuda bizlere gelen sorulara yanıt vermeye devam ediyoruz. Bu yazımızda son zamanlarda sorulan sorulardan biri olan Bulgaristandan Araç Getirme konusuna değineceğiz.  Çünkü Bulgaristandan araba almak son yılların merak edilen konularından birisi.

 

Ülkemizde araç fiyatlarının ve araç vergilerinin fahiş fiyatlarda olması insanları farklı farklı yönlere doğru itiyor. Bunlardan birisi de Bulgaristandan araba getirmek. İnsanlar bulgaristanda şirket kurup araba alma olaylarına kadar giriyorlar. Veya Bulgaristandan vekaletle araba getirme için çalışmalar bile yapıyorlar.

 

 

Turistik Kolaylıklar Kapsamında Bulgaristan’dan Araç Getirme

 

Türkiye dışında ikamet edenler, başka bir ifade ile yerleşik bulunanlar ve Bulgaristan’dan emekli olanlar yaşadıkları ülkede adlarına kayıtlı olan taşıtlarını turistik kolaylıklar kapsamında Türkiye’ye geçici olarak getirebiliyorlar. Kişinin yerleşik kabul edilebilmesi için son 1 yıl içinde 185 günden uzun ve kesintisi olarak Bulgaristan’da yaşamış olması gerekiyor.

• TC vatandaşı olan ve Türkiye sınırları içinde yaşayan kişiler ise turistik kolaylıklar kapsamında Bulgaristan’dan araç getirip kullanamazlar.

• Bulgaristan’dan turistik kolaylıklar kapsamında getirilen araç, sadece taşıt sahibi tarafından kullanılabilir. Aracın Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından kullanıldığı tespit edilirse hem araç sahibine hem de hak sahibi olmayan kişiye 4458 sayılı gümrük kanunun 238. Maddesi uyarınca ceza uygulanır ve araç sınır dışı edilir.

• Ayrıca Türkiye’de yerleşik bir kişinin, Bulgaristan’da yaşayan başka bir kişiye ait aracı vekâleten de olsa Türkiye’ye getirmesi mümkün değildir. • Turistik kolaylıklardan istifade edilerek geçici ithali yapılan taşıt Türkiye’de yerleşik olsun ya da olmasın bir başkasına satılamaz.

• Bulgaristan’dan Türkiye’ye getirilecek araçların yaşı, markası ve direksiyonun sağda solda olması gibi kısıtlamalar yoktur.

Bulgaristan’dan Araç Getirmek İçin Gerekli Evraklar

1. Taşıtın Mülkiyet Belgesi

2. Getirilecek taşıt giriş yapacak kişiye ait değilse geçerli bir Vekâletname veya Kira Sözleşmesi

3. Taşıta ait Türkiye’de geçerli sigorta poliçesi

4. Ülkeye giriş yapacak kişiye ait Pasaport

5. Bulgaristan’dan emekli olanlar için Konsolosluktan onaylanmış ve Türkçe tercüme edilmiş emekli olduğunu gösterir belge

6. Çalışmak için Türkiye’ye gelenler ek olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndançalışma izin belgesi almalı, mavi kart sahipleri SGK’dan pirim ödendiğine dair belge almalı

7. Eğitim için gelenler ek olarak, öğrenci belgesi

Dolaşım Süresini Aşan Araçlardan Alınan Ceza

Bulgaristan’da yerleşik bulunan TC vatandaşları ve TC vatandaşlığı olmayanlar Bulgaristan plakalı araçlarıyla en fazla 2 yıl (730 gün ) Türkiye sınırları içinde kalma hakkına sahipler. 730 gün dolaşımda bulunmuş ve zamanı dolan araçların Bulgaristan’a dönmeleri ve tekrar dolaşım hakkı için en az 6 ay Bulgaristan’da kalması gerekiyor. Kişi turistik kolaylıklar kapsamında getirdiği aracıyla Türkiye’de yasal dolaşım hakkı olan 720 günü 3 aydan az bir süre geçirirse 6 kat usulsüzlük cezası ödemek zorunda kalır. Süre bitiminden itibaren 3 ayı aşmış ise, 4458 sayılı Gümrük kanununun 238. Maddesi gereğince taşıtın gümrük vergilerinin dörtte biri kadar ceza uygulanır.

Sitemize gelen sorular :

bulgaristandan araba getirmek yeni kanun 2018

bulgaristandan araba getirmek 2 yıl

bulgaristandan araba getiren firmalar

bulgaristandan vekaletle araba getirmek

bulgaristan’da şirket kurup araba almak

bulgaristandan araba almak 2018

bulgaristandan araba almak

5

Özet

Bulgaristan’da şirket kurup araba almak, Bulgaristandan vekaletle araba getirmek, Bulgaristan vatandaşı türkiyeye araba getirmek, Bulgaristandan vekaletle araba getirmek 2018, Bulgaristandan araba getirmek 2 yıl, Bulgaristandan araba getiren firmalar, Bulgaristandan araba almak ekşi, Çifte vatandaş araba getirme 2018

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Uzun lafın kısas-ı , alsanız da her seferinde türk tarafından size verilen süre kısa olabiliyor 3 ay 1 ay gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün