Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme

Beygir gücü artırma, Beygir gücü yükseltme

(Makalemiz 29.01.2018 tarihinde güncellenmiştir).Aracınız var ama güç konusunda zayıf mı kalıyor? Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme  .Basıyorsunuz basıyorsunuz gitmiyor mu ? Beygiri az mı geliyor ? Evet Beygir gücü aslında Lidyalıların bulduğu para gibidir. Onlar bulmuştur ama sizin asla fazlasına sahip olmanızı istemezler. Çok paraya sahip olmasanızda , parayı kazanabilirsiniz ; yani aracınızın beygiri düşük olabilir belki ama yükseltmek sizin elinizde… Şimdi diyorsunuzki Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme işi nasıl yapılır ?

Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme
Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme

Düşünsenize arkadaşınızla yarışacaksınız, yan yana gelmişsiniz ama aklınızda ; acaba arabam hızlı kalkar mı ? acaba arabam onunkisini geçer mi gibi deli sorular var ise emin olun yarışacağınız arkadaşınız tozu dumana katar ve size el sallayarak basar gider. O yüzden burada Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme yollarını iyice öğrenin diyoruz…

İlginizi Çekebilir : Ticari araç vize ücreti

İlginizi Çekebilir : Araç bakım çizelgesi

Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme
Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme

Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme yöntemi olarak 5 yolla gücünüzü en uygun ve en iyi performans seviyesinde yükseltebilirsiniz… Aslında bu yollardan bir çoğunu kenar köşede sıkışmış araç performans artırıcı malzeme satan satıcılar, araç performans artırıcı prof. çalışan mağazalar ve sanayide bulunan oto satıcıları çok iyi bilirler. Tabi bu arkadaşlar size biraz pahalıya patlayabilir. O yüzden tanıdık bulursanız daha uyguna gelebilir. Ama sırf siz yorulmayın diye bu yazımızda size Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme yöntemlerini anlattık.

Beygir gücü artırma nedir , beygir gücü nasıl yükseltilir ?

Soğuk Hava Subabı 

Uygun ve ucuz yollu olarak araç beygir gücü artırmak istiyorsanız soğuk hava subabı yöntemi tamda size hitap eden bir yol. En yaygın yöntemlerden bir tanesi olan soğuk hava subabı ile performans artırma yöntemi, beygir artırmak isteyen araç kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen yöntemler arasındadır…

Soğuk hava subabı nasıl çalışır

Bu subap metal giriş kısmı üzerine monte edilmiş konik bir hava giriş filtresinden ibarettir. Bu sistem motora monte edildiğinde içeri giriş borusu motorun tepesinden başlar motorun iç kısmından motorun alt bölmesine doğru uzanır. Ve konik hava filtresi bu borunun alt kısmına monte edilir. Bu konik filtre normal hava borusu ile gelen havadan daha serin bir havayı artık motorun içine verebilecektir. İşte bu sebeple bu sisteme soğuk hava sistemi denmektedir. Soğuk hava motor içindeki oksijeni sıcak havadan daha fazla yoğunlaştırır bu da benzinle karışınca daha motorda güçlü bir çalışma sağlar.

Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme
Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme

Beygir gücü kazanımı emme supabının markasına ve yerleştirildiği motora bağlıdır. Genel kazanım 5–20 beygir gücüdür. Soğuk hava supapları genellikle 100–400$ arasında bir fiyata satılmaktadır. AEM gibi markalar birçok farklı model üretmektedirler. Soğuk hava katkısının turbo motorlara katkısı olabilir ya da olmaya da bilir. Bu tip motorlar zaten havaya ihtiyaç duyarlar ve bu sebeple kendi hava alış sistemleriyle gelirler. Sizin eklemeniz gereksiz olabilir. Ancak eğer motorunuza turbo şarjcı ilave ederseniz soğuk hava alıcı sistem eklemeyi de unutmayınız.

Turbo Charger/Super Charger

Turbo şarjlar ve süper şarjlar motorunuzun enerji seviyesini yükselten sistemler olarak bilinir herkes tarafından.Aslında bu her iki sistemde dışarıdaki havayı alıp motorun içini besleme ve güç verme mantığına dayanır. Hava motorunuzun gücü için çok önemli bir etkendir fakat bu durumun şimdiye kadar fark etmemiş olabilirsiniz. Sorun yok burada anlatıyoruz , en ince detayına kadar görüp öğrenebilirsiniz…  Turbo şarjda hava egzozdan gelen sıcak hava kompresörü olarak çalışan bir tribün içinde döner.Fakat Süper sarj sisteminde ise bu durumun tam tersine kompresör motora direkt bir kayışla bağlı durumdadır. Havayı motora pompalamak daha fazla oksijen yaratır bu da motorun pistonlardaki oksijene daha fazla yakıt aktarmasına izin verir. Bu da motorunuzdaki  gücü oldukça arttıracaktır. Gözünüzde çokta fazla büyütmenize gerek yok aslında. Sistem çok açık ve net …

Düzenli bir şekilde yapılan bu uygulamada, sistem 100 beygir gücünden fazla bir katkı sağlar motorunuza. Şöyle geniş bir pencereden bakarsanız bu performans hiç de fena sayılmaz. Turbo kitlerde ve süper şarj setlerinde fiyatlar ne kadar, kaç dolar diye soracak olursanız; tabi aldığınız yada yaptırdığınız firmaya ve ustanın işçilik payına göre değişiklik göstereceği gibi yaklaşık olarak 2000 ile 9000$ arasında fiyatlara satılmaktadır. Şöyle bi beygir artışına baktığımızda fiyatlar aslında normal. Tabi her bütçeye hitap etmeyebilir. Eğerki bu uygulama bütçenize hitap etmiyorsa , diğer yömtemleri deneyerek aracınızın beygirini güçlendirip artırabilir ve daha güçlü bir araca sahip olabilirsiniz.

Header / Susturucu

Komple bir egzoz sistemi susturucu, egzoz başı ve borular dâhil 500–1000$ civarında bir paraya mal olur. Bu modifikasyonla 20 ile 30 beygir gücü kazanılır. Bu egzoz sistemlerinden bazıları ayrıca düzgün bir egzoz sesini de garanti eder. Daha sesli, daha sert ve daha acımasız. Yeni güçlendirilmiş bir motorla birlikte kim böyle sesler çıkaran bir araba istemez ki? Bu hoş görünebilir ama fazla ileriye gitmeyin. Çok gürültülü egzozlar size bir cezaya bile sebep olabilir. Bu güçlendirmeyi kanuni sınırlar içinde tutunuz.

Araç susturucu

İlginizi çekebilir : ucuz klima gazı dolumu 

Nitro oksit sistem (NOS)

Nitro oksit sistem temel olarak motorun içine nitroksinin enjekte edilmesinden ibarettir. Her ne zaman nitroksine ihtiyaç duyarsa bir tuşa basarak nitroksinin motora karışmasını sağlar. Herhangi bir yakı kaynağı gibi nitroksin sisteminin de bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Nitroksin sisteme girdiğinde sıcaklığı yükseltip daha fazla atmosferik hava ve yakıtın motora girmesini, ortamdaki oksijen de daha fazla benzin ve havanın yanmasını sağlar.

Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme
Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme

Nitro oksit sistemler (ya da daha iyi bilinen adıyla NOS) her enjeksiyonda 50 ila 500 beygir gücü bir artış sağlar. Bu patlama tarzı artışlar kalıcı olmayıp kimyasal tükenene kadar devam eder. Fiyat aralığı da 600–1500$ aralığındadır.

Chip Tuning

Bu anlatacağımız çip aynı zamanda Motor kontrol çipi (yani ECU) olarak da biliniyo aslında…İşlevi ne diye soracak olursanız ;araçtaki benzin dağıtımı, enjeksiyon zamanlaması gibi motorla ilgili çeşitli görevleri yerine getiriyor. ECU’ların birçoğu Hypetech ve APEXi gibi masrafları en düşüğe indiren  sistemlerin aksine benzin tasarrufu yapmak üzere piyasa sürülmüş malzemelerdir. Fiyatlarındaki büyük farklılıklara rağmen bir bilgisayar çipini aracınızın motoruna  modifiye ettirmenin fiyatı ise 200 dolar ile 500 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Bu uygulama ile en az 20 veya daha fazla bir beygir gücü kazanımı elde edebilirsiniz… Azımsanacak bir güç değil aslında ama tercih yine sizin tabi …

Beygir gücü artırma işleminden sonra…

Bu uygulamaların aracınızın motorundaki basınç oranları arttıracağını mutlaka aklınızda bulundurun… Pistonlarınızın bir anda alev almasını engellemek için daha yüksek oktanlı bir yakıt gerektiğini unutmayın… Bunun yanı sıra , daha fazla güç demek daha yüksek ısı üretmek anlamına gelmektedir. Bundan dolayı normal motor yağını daha yüksek kalitedeki sentetik motor yağı ile değiştirmeniz gittikçe yükselen ısıya karşı daha dayanıklılık gösterecektir. Bu yüzden yağ konusu modifiyelerde çok önemlidir…

Beygir gücü artırma yolları

Aracınızın en iyi performansı göstermesi için iyileştirme çalışmalarına dinometer testi ya da bilinen diğer adı ile Dino ile  başlayın. Bu makine ne işe yarar diyorsanız ;devir daim ya da diğer bir tabirle kas gücünü ölçüyor. Öteki bir değişle ise aracınızın tekerlerinde kaç tane at olduğunu size gösteriyor… Sahip olduğunuz beygir gücünü öğrenmeye dyno’ya girerek başlamanızda yarar var. Her modifikasyonla  yani her müdahale ile birlikte bu çılgın makineye tekrar dönün ve yapılan her değişikliğin istediğiniz güç artışını yapıp yapmadığını mutlaka görün. Bu özellikle arabanızda çalışabilmesi için doğru şekilde takılmış olması gereken bilgisayar çipi gibi iyileştirilmesi işlemlerinde önemlidir.Belki her yaptırdığınız dyno testi size bikaç yüz dolara patlayacak olsa da bu sizin zamanınıza ve emeğinize kesinlikle değecektir. Çünkü neye müdahale ettiğiniz ve kadar bir güç kazanımı yaptığınızı apaçık görebileceksiniz. Bu durum hem şeffaflığı hemde kaliteli işi getirecektir… Herşeyden emin olarak modifiye işleminizi yapmak size de güven verecektir..

Sağlam Beygir varsa sıkıntı yok…

Evet artık Otomotiv Lobisi ailesi olarak bu saydıklarımızı bizzat uyguladıysanız, artık aracınıza binin ve keyifle arkanıza yaklaşıp kırmızı ışıkta yanınıza denginiz bir aracın durmasını bekleyebilirsiniz. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi önce kendinize güven sonra aracınıza güven olması gerekiyordu. Aracınızın gücünü anlattığımız bu şahane yöntemler ile yükselttiyseniz artık aracınızda otururken kendinize olan güveninizde gelmiş demektir. Bu yüzden aracınızın performansında yaptığınız değişimlerden sonra size sadece keyfini sürmek kalıyor… Motorunuzu böyle güçlendirmeye çalışıp durmak belki size ektra kazanımlar sağlayabilir fakat bu güçlendirme yöntemlerinin size ekstra olarak ekonomik bir yöntem olmayacağınıda söylemek isteriz… Güç arttıkça doğru orantılı olarak yakıtta artar her zaman. O yüzden güçlendirme yaparken ekonomik boyutunuda göz ardı etmemek gerekir. Biz konuyu en güzel şekilde anlattık, uygulamak yada uygulamak size kalmış artık. İşin özü aracınıza belli bir güç kazandırıp keyif yapmak sizin elinizde olan birşey…

İlginizi Çekebilir : Klima Kompresörü arızası nasıl anlaşılır ?

Araç beygir gücü artırma

Tabi aracım nasıl olsa güçlü, bastıkça gidiyor deyip trafiğide asla tehlikeye atmayın… Unutmayınki trafikte sizden başka canlılarda var…

Sağlıcakla kalın….

  • 5
5

Özet

Aracınız var ama güç konusunda zayıf mı kalıyor? Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltmeye dair tüm yöntemleri anlatıyoruz…

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün