✅ Otoyol Kuralları , Araçların Otoyolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir

Otoyola girecek olan araçların uyması gereken otoyol kuralları merak ediyorsanız, işte bu yazımız tam size göre. Daha güvenli bir sürüş için gerekli kuralları öğrenmeniz, kazaları da oldukça azaltacaktır. Sizler de bu konuda dikkatli olmak istiyorsanız, öncelikle kuralları öğrenmeniz ve benimsemeniz gerekmektedir.

Otoyol Kuralları : Otoyolda Araçlar nasıl ilerlemelidir?

Otoyola girerken Hızlanma Şeridinden yararlanmak gerekmektedir. Yoldaki trafiğin akış hızına uyum sağladıktan sonra hızlanma şeridinin sonundan otoyol bandına girilmesi gerekmektedir. Bunun dışında Otoyolda duraklamanın, park etmenin, geri gitmenin veya geriye dönmenin de yasak olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Eğer ki aracınız arızalanmışsa veya kaza yapmışsanız, bunun gibi zorunlu hallerde taşıtı emniyet şeridine almanız ve işaretlemeniz gerekmektedir. Bunun dışında emniyet şeridinden seyretmenin de yasak olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Otoyolda seyrettiğiniz esnada asgari hız limitinin altına inmemeniz gerekmektedir. Bunlar önemli otoyol kuralları arasında yer alır.

Ayrıca otoyoldan çıkarken yavaşlama şeridine başından itibaren gitmeniz ve şerit boyunca hızınızı azaltmanız gerekir.

Bu kurallara uygun bir şekilde otoyolda ilerlemeniz halinde hem kendi güvenliğinizi, hem de sizinle aynı şeritte ilerleyecek olan araçların güvenliğini sağlamış olacaksınız.

otoyol kuralları otoyolda uyulması gereken kurallar

Trafikte Yavaş Sürme ve Yavaşlama Yasağı Nedir ?

Otoyollarda ve taşıt yollarında sürücülerin uyması gereken kurallar arasında yavaş sürme ve yavaşlama yasağı da bulunmaktadır. Aksi bir durum olmadıkça ve zorunlu bir nedene bağlı olmadıkları sürece bu yasağa uymaları gerekmektedir. Şimdi sizler için bu yasağın detaylarını incelemekteyiz.

  • Diğer araçların ilerleyişine engel teşkil edecek bir şekilde yavaş sürülmesi,
  • Belirlenen hız limitlerinin altında kalarak, trafiğin akışına engel olacak şekilde sürmeleri
  • Başkalarını rahatsız edecek bir biçimde ve tehlikeye sokacak bir şekilde gereksiz yavaşlamaları ve ani bir biçimde yavaşlamaları veya durmaları da yasaktır.

Bu 3 maddede toparlanan kurallara uyulması sayesinde kazalara karşı riskli durumların da ortadan kaldırılacağı görülecektir. Zorunluluk olmasından dolayı değil, daha güvenli bir sürüş için uymanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Sitemizdeki diğer önemli yazılara ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantılardan yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Araba Karşılaştırma

Araba İnceleme

Otomobil Haberleri

Plaka Değiştirme

 

5

Özet

✅ Otoyol kuralları otoyol hız kuralları otoyol kullanım kuralları trafikte otoyol kuralları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün