Araçlarda Trafik Sigortası Kaosu

Trafik sigortası sigortalıların bütçelerini korumak için uygulanan bir yöntemdir. Trafik sigortası yaptırmak mecburidir. Sigortasız trafiğe çıkan araçlar trafik denetlemelerinde fark edildiği anda para cezası kesilir ve araç trafikten çekilir, Trafik Şube Müdürlüğüne bağlı otoparklara alınan araç sigortası yaptırılıp otopark ücreti ödendikten sonra tekrar trafiğe çıkmaya hak kazanır.

Trafik sigortası;

  • Karıştığınız bir trafik kazasında suçlu iseniz karşı tarafın ve 3. Şahısların masraflarını karşılayarak karşı tarafı ve siz koruma altında olursunuz.
  • Kazalarda meydana gelebilecek vefatlarda tazminat, yaralanmalarda ise tedavi masraflarının karşılanmasını üstlenir.
  • Herhangi bir anlaşmazlık durumunda avukatlık ve diğer masrafları karşılamak sigorta kapsamına girmektedir.

Hemen, hemen hepimiz trafik sigortasının ne işe yaradığını ve çok önemli bir gereksinim olduğunun farkındayız. Eğer araç sahibiysek muhakkak sigortamızı yaptırırız. Lakin son dönemlerde trafik sigortası ülkemizi meşgul eden haberler sıralamasında zirveye ulaştı. Öyle ki trafik sigortalarında yapılan fahiş zam ülke genelinde büyük bir tepkiyle karşılandı. Bu tepkiye karşılık trafik sigortalarında yeni bir düzenleme beklenmektedir.

Lakin trafik sigortalarında yapılan aşırı zamların etkisi hala sürerken ortaya yeni bir iddia daha atıldı. Araçlarda zorunlu mali sorumluluk sigortalarının genel şartlarında değişiklikler yapılarak poliçenin imkan sağladığı teminatın ortadan kalkması durumu söz konusu olacak.

Genelde meydana gelen trafik kazalarının nedenleri trafik kuralı ihlallerinden kaynaklar. İşte sigorta genel şartlarında yapılan değişiklikte tam bu noktada devreye giriyor. Kaza yapan araç sürücüsü kazayı trafik kurallarını ihlalden dolayı yaptıysa sigorta şirketi karşı tarafa ödediği bedeli sigortalısından talep etme hakkına sahip olacak. Tabi burada hemen şu soru aklımıza gelmekte o zaman sigorta şirketleri neden var? sigorta yaptırmanın mantığı nedir?

Öyle ki her trafik kazasının nedenini trafik kuralları ihlali sayılabilir. Yani o kadar ucu açık bir mesele ki isteyen istediği yere çeker ve büyük kargaşalara neden olur. Umarız daha çok sigorta şirketlerini koruyan değil de vatandaşı koruyan düzenlemeler yapılır. Vatandaşın üzerinde bunca yük varken bir de bu yükün yüklenmesi insanın sınırlarını oldukça zorlayabilir.

5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün