Araçlarda LPG Tankı Ne Zaman Değişir ?

Belki bu konuyu çok fazla bilen yoktur bilende çok fazla dikkat etmiyor olabilir ancak araçlarınız daki LPG yakıt tanklarınızın 10 yıldan sonra kesinlikle değişmesi gerekiyor. Uzmanlar bu konuda sürücüleri net bir dille uyarıyor. Gerek sürücü güvenliği gerekse aracın bakımlarının düzenli yapılması adına bu konu  oldukça önemli.

 

LPG evlerimizde kullandığımız zaman propan şeklinde bir karışımdır ancak normal bir ortamda bu gaz haline dönüşen bir yakıt türüdür. Bu şekilde olduğunda da onun yanıcı özelliği sizin gereksiz bir hareketiniz sonucunda güvenliğinizi tehlike altına alacaktır. Gaz halinde olduğu içinde havaya direk olarak karışmaktadır. Bu durumda da LPG aslında çok ciddi bir yangın çıkartan yakıt türüdür. Ülkemizde sürücüler genel olarak LPG’ yi tercih etmelerinin nedeni tamamen tasarrufa yönelik olduğu içindir benzin fiyatlarının ekonomiyi oldukça zorladığını düşünecek olursak LPG dönüşümü oldukça önemli bir konudur.

 

Araçlarda yapılan LPG dönüşümlerinin çok iyi bir şekilde takip edilmesi ve incelenmesi gerekir. Ülkemizde insanların genellikle LPG tüketildiğinde az para harcıyoruz gibi bir kanısı vardır. Buna başka bir açıdan baktığımız zaman aslında çok fazla oranda yakıt tükettiğimiz gerçeği ortaya çıkar bu sayede de atmosferi daha da çok kirletiyoruz.  Bununla beraber LPG tank dönüşümleri yine ticari kaygılar düşünülerek profesyonel yerlerde yapılmıyor yani LPG sistemine dikkatlice baktığınız zaman her an bir kaçak verebilecekmiş gibi duruyor.  Dolayısıyla bir kaza anında ya da aksilikte aracınızda yangın çıkması olağan bir durum oluyor üstelik araçta LPG nedeniyle çıkabilecek bir yangından kaçabilmenizin de mümkünatı yok. Bu nedenle araçlarda LPG’ nin neden olduğu yangınlarda ölüm oranları oldukça yüksektir. Bunun için yapılması gereken şey LPG’ nin güvenilir yerlerde takılması zorunluluğudur. Bu sayede hem aracınızın ömründen hem gücünden hem de sizin güvenliğinizden emin olmuş olacaksınız.

 

Genellikle bizim ülkemizde insanlar otomobillerinde kullandıkları LPG’ yi evde kullandıkları gazlara benzetirler ve bunun bir rahatlısı söz konusudur. Otomobillerde bu tür aksaklıklarla karşılaşmamak için düzenli şekilde denetimlerinin kontrol edilmesi gerekir. Araçlarınızdaki LPG tanklarının da 10 yıl sonra etkisini kaybedeceğini ve güvenlik açığının oluşabileceğini göz önüne alacak olursak o halde mutlaka bunların 10 yıl sonrasında değişmesi önemlidir.

5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün