Araç Süspansiyon Sistemi Nasıl Çalışır

İnsanlar otomobil performansını düşündüklerinde, normalde beygir gücü, tork ve sıfırdan-60’a hızlanma düşünürler. Ancak, bir piston motoru tarafından üretilen gücün tümü, sürücü arabayı kontrol edemezse işe yaramıyor. Bu yüzden otomobil mühendisleri, dört zamanlı içten yanmalı motorda uzmanlaştıklarında neredeyse dikkatlerini süspansiyon sistemine yöneltti. Araç süspansiyon sistemi nedir nasıl çalışı bu konuyu inceleyeceğiz ve şahin ön amortisör ile şahin ön amortisör fiyatları hakkında konuşacağız.

Bir araba süspansiyonunun işi, yol tutuşunun iyi olmasını ve yolcuların rahatını sağlamak için lastikler ve yol yüzeyi arasındaki sürtünmeyi en üst düzeye çıkarmaktır. Bu makalede, araba süspansiyonlarının nasıl çalıştığını, yıllar içinde nasıl geliştiklerini ve gelecekte süspansiyon tasarımlarının nereye yöneleceğini keşfedeceğiz.

Araç Süspansiyon Nasıl Çalışır

Bir yolun düzlükleri düzensiz ise, düzensizlik olmadan askıya alma gerekli olmaz. Ama yollar düz olmaktan uzaktır. Yeni döşeli otoyollar bile bir arabanın tekerlekleriyle etkileşime girebilecek ince kusurlara sahiptir. Tekerleklere kuvvet uygulayan bu kusurlar. Newton’un hareket yasalarına göre, tüm güçlerin hem büyüklüğü hem de yönü vardır. Yoldaki bir çarpma tekerleğin yol yüzeyine dik ve aşağı doğru hareket etmesine neden olur. Büyüklük, elbette, tekerleğin dev bir yumruya mı yoksa küçük bir lekeye mi çarptığına bağlı. Her iki şekilde de, araba tekerleği, bir kusurun üzerinden geçerken dikey bir hızlanma yaşar.

Bir araya giren yapı olmadan, tüm tekerleğin dikey enerjisi aynı yöne hareket eden çerçeveye aktarılır. Böyle bir durumda, tekerlekler yol ile tamamen temas edebilir. Daha sonra, aşağı çekilme kuvveti altında, tekerlekler yol yüzeyine geri çarpabilir. İhtiyacınız olan şey, dikey olarak hızlanan tekerleğin enerjisini emecek, tekerleklerin ve gövdenin yoldaki çarpmaları takip ederken rahatsız edilmesine izin verecek bir sistemdir.

Hareket halindeki bir araçta çalışan kuvvetlerin çalışmasına araç dinamiği denir ve bu nedenle, bir süspansiyonun neden ilk başta gerekli olduğunu anlamak için bu kavramların bazılarını anlamanız gerekir. Çoğu otomobil mühendisleri, hareket halindeki bir aracın dinamiklerini iki açıdan değerlendirir:

Sürüş – bir otomobilin engebeli bir yolu düzleştirme yeteneği
Taşıma – bir aracın güvenli bir şekilde hızlanma, fren ve köşe yeteneği

Bu iki özellik üç önemli ilkede daha ayrıntılı olarak açıklanabilir – yol yalıtımı, yol tutuşu ve viraj alma. Aşağıdaki tablo, bu prensipleri ve mühendislerin her birine özgü zorlukları nasıl çözmeye çalıştıklarını açıklar.

Prensip Açıklama
Hedef
Çözüm
Yol Sürüş Aracın yolcu kabinindeki yol şokunu emme veya yalıtma kabiliyeti Zorlu yollarda seyahat ederken araç gövdesinin rahatsız edilmemesine izin verin. Yol darbelerine karşı enerjiyi absorbe edin ve araçta aşırı salınım yapmadan dağıtın.
Yol Tutuş Bir aracın yol yüzeyiyle çeşitli yönlerdeki değişikliklerde ve düz bir çizgi ile temasını koruma derecesi (Örnek: Bir arabanın ağırlığı, frenleme sırasında arkadaki lastiklerden öndeki lastiklere doğru kayacaktır. yola doğru eğilir, bu tür hareket “dalış” olarak bilinir. Ters etki – “çömelme” – otomobilin ön lastikleri arkaya kaydırır hızlanma sırasında oluşur.) Lastiklerin zemine temas etmesini sağlayın, çünkü bir aracın direksiyon, fren ve hızlanma kabiliyetini etkileyen lastikler ve yol arasındaki sürtünme. Ağırlığın bu şekilde aktarılması lastiğin yoldaki kavramasını azalttığı için, taşıt ağırlığının yandan ve önden arkaya aktarılmasını en aza indirin.
Viraj Alma Bir aracın kıvrımlı bir yolda seyahat etme kabiliyeti Merkezkaç kuvveti, aracın bir tarafını kaldırırken ve karşı tarafı alçalırken viraj alırken, bir arabanın ağırlık merkezi üzerinde dışarı doğru iterken meydana gelen vücut silindirini en aza indirir. Aracın yüksek tarafından alçağa viraj alırken aracın ağırlığını aktarın.

 

Bir aracın süspansiyonu, çeşitli bileşenleriyle, açıklanan tüm çözümleri sağlar.

Oto süspansiyon sistemi nedir nasıl çalışır çalışma prensibi nedir

Plaka değişim ücreti

 

5

Özet

Oto süspansiyon sistemi nedir nasıl çalışır çalışma prensibi nedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün