Kategoriler: Genel

Araç Renk Değiştirme ve Ruhsata İşletme İşlemleri 2018

Ruhsatta araç rengi değiştirme, araç renk değişimi ve hukuki boyutları, hangi durumlarda renk değişimi ruhsata işlenmez? Araç rengi değiştirme işlemleri ve bu işlemleri ruhsata işletme işlemleri nelerdir ? 2018 yılı için güncel bilgiler ile bu yazımızda karşınızdayız. Araç renk değiştirme işlemleri ile ilgili birçok soru almaktayız.

Bir aracınız var ve ister uzun süre kullanmış olun ister kısa süre kullanmış olun veya aracınızı ne kadar çok seviyorsanız sevin, bir müddet sonra aracınızın renginden sıkılmış olabilirsiniz ve aracınıza yeni bir renk uygulatmak isteyebilirsiniz. Hatta aracınıza folyo kaplama , seramik kaplama veya karbon fiber kaplama yaptırmak isteyebilirsiniz. Araç renk değiştirmek veya araç kaplatmak artık eskisi gibi zor değil. Bununla ilgili bir çok garaj açıldı ve çok kısa süreler içerisinde aracınızın rengini de değiştiriyorlar aracınızı istediğiniz materyalle kaplıyorlar da. Ancak bu durumda yaptığınız tüm araç renk değiştirme işlemlerini ruhsata işletmeniz gerekmektedir.

Otomotivlobisi olarak bu makalemizde araç renk değiştirme işlemleri nasıl yapılır ve bu işlemler ruhsata nasıl işletilir konularında sizi bilgilendirmeye çalışacağız çünkü bu konuda bir çok yorum alıyoruz.

Adım Adım Araç Renk Değiştirme ve Ruhsata İşletme İşlemleri

  • Aracınızı boyatacaksanız boyama servisine , aracınızı kaplatacaksanız garajlara giderek bu işlemlerin tamamlanmasını sağlayınız.
  • Bu servislerden aldığınız hizmet karşılığı kesilen faturayı aracın plakasına göre kestiriniz ( 06 xx 06 plakalı aracın boyama veya kaplama işlemi) vb gibi.
  • Kullandığınız sigorta şirketinden veya muayene istasyonundan Ek-1 Formu talep ediniz. Sonra muayene istasyonuna gidiniz.
  • Muayene istasyonunda aracınızı denetletiniz. Yapılan denetlemeden sonra aracın gerekli renk ve kaplama işlemlerinin tespitinin gerçekleştiğine dair onay alacaksınız. Bu onayla birlikte aracınızı trafik şubeye götürünüz.
  • Trafik şube size bir ruhsat ücreti çıkaracak. Bu ruhsat ücretini trafik şubeye ödeyiniz.
  • Bu işlemlerden birkaç gün sonra muayene istasyonuna tekrar giderek bir kontrol daha yaptırınız.

Araç renk değiştirme ve Ruhsata işletme ücretleri bu şekilde gerçekleştiriliyor.

Araç Rengi Ruhsata İşletme Fiyatları 2018

Yukarıda saydığımız maddeler ile aracınızın rengini değiştirip ruhsata işletebiliyorsunuz. Ancak size bu adımlarda maddi külfetler doğacak. Her işin bir maddi karşılığı olduğu gibi boyama işinin de ruhsata işletme işinin de maliyeti var. İşin boyama veya kaplatma kısmının tutarı, gittiğiniz boyama servisi veya kaplatma servisinin pahalılık durumuna göre veya kaplatma için seçtiğiniz malzemeye göre değişiyor. 500 TL’den 10.000 TL’ye kadar değişen boyama ve kaplatma maliyetleri şimdiye kadar kulağımıza gelen maliyetler arasında. Bu işin bir de resmi kurumlardaki bedeli var.

2018 yılı için araç rengini ruhsata işletme fiyatları 200 TL civarıdır.

Araç Rengini Ne Zaman Ruhsata İşletmelisiniz ?

Aracınızı her boyattığınızda yukarıdaki işlemleri yapmanıza gerek yok. Bunlar özel durumlar. Mesela kırmızı renkli bir aracınız var ve aracınızın tavan sacı güneş yanıklarından dolayı renk atmış ve boyatmanız gerekiyor. Aracınızın mevcut rengine göre boyatabilirsiniz ve bunun için ruhsata işletmeniz gerekmiyor.

Araç Rengi Değiştirme Videosu

Recent Posts

Yurtdışından karavan satın almak, karavan fiyatları

Hangimiz hem yabancı hemde yerli filmlerde o güzelim karavanları görüpde özenmedik. Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi o tatlı karavanları. Karavan sahibi…

2 hafta önce

Araç muayene hafif kusurlar 2018, araç muayene hafif kusurlar nelerdir

Aracınızın muayene günü geldi yada aracın muayene günü geçti ise bu durum size bazen zulüm olabilir. Neden zulüm olur derseniz…

2 hafta önce

Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme

Beygir gücü artırma, Beygir gücü yükseltme Aracınız var ama güç konusunda zayıf mı kalıyor? Beygir gücü artırma, beygir gücü yükseltme …

4 hafta önce

Klima neden çalışmaz, klima neden soğutmaz

Klima neden çalışmaz, klima neden soğutmaz Bu sorunu yaşayan herkese OtomotivLobisi ailesi olarak fazlasıyla hak veriyoruz. Evet en iğrenç durumlardan…

1 ay önce

Peugeot 5008 suv Alınır mı, Peugeot 5008 suv fiyat, Peugeot 5008 Suv Yorum

Peugeot 5008 suv Alınır mı, Peugeot 5008 suv fiyat, Peugeot 5008 Suv Yorum Araçların SUV serilerinin mükemmel bir ivme yakaladığı…

1 ay önce

Dünyanın en pahalı motorları, Harley Davidson Blue Edition

Harley Davidson  ve Bucherer işbirliği ile dünyanın en pahalı motosikleti ortaya çıkarıldı. Evet o çılgın motorsikletin adı Harley Davidson Blue…

1 ay önce