Araç Kasko Hesaplamaları Nasıl Yapılır ?

Bugün özellikle yeni bir araç sahibi olan kişiler için kasko çok önemlidir. gerçi kasko her durumda trafiğe çıkan araçlar için önemli bir noktadır ancak bazı kişiler araçlarının eski model olduğunu öne sürerek kasko yaptırmak istemezler. Kasko sigortası aslında sizi her durumda koruyan bir sistemdir bunun için yalnızca trafikte olmanız gerekmiyor. Bazen öyle durumlar ve aksilikler yaşanabilir ki park halindeyken bir çarpma ya da çarpılma durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hatta biraz daha sıkıntılı durum olacak ama çalınma ve de yanma gibi durumlarda dahi kaskonuz sizi koruyacak bir güvencedir. Araç kasko sigortalarında her sigorta kuruluşu kendi prim uygulamasını öne çıkarır zaten fiyat oynamaları da bu nedenle olmaktadır.  Her firmanın kendine göre bir hesap yöntemi vardır diyebiliriz.

Kasko hesaplaması sırasında aracın bilgileri kadar araç sahibinin de bilgileri oldukça önemlidir çünkü hesaplama şekline bunlarda dahil olacaktır. Bunun için ilk önce bir araştırma içerisine girmeniz ve araç bilgilerinizle birlikte kasko firmalarını araştırmanız önemlidir. Bu sigorta firmalarındaki teminatlardan hangisini istediğinizi belirttikten sonra onlardan teklif alabilirsiniz.  Aracın kasko bedeli hesaplanırken firmalar aranızın yaşına, modeline, kazasızlık durumuna ve aksesuarlarına göre hesaplama yapar ve aracınızın değerini baz alır.  Bir kasko yaptırırken sizin en çok dikkat etmeniz gereken hususların başında teminatlar gelmelidir ve bu ek teminatları gereğinin üzerinde tutmamalısınız.  Ne kadar az ek teminat seçerseniz kasko fiyatınız o derece düşük olacaktır. Seçtiğiniz her ek teminat fiyatın biraz daha yükselmesine neden olacaktır.

Bununla birlikte eğer ki bir hak sahibi iseniz bunlar size indirim olarak dönecektir bu indirim şekilleri de hasarsızlık, ehliyet, yaş, muafiyet gibi durumlardır.  Aracınız örneğin hasarlı olabilir ancak siz hasar tazminatı talep etmiyorsanız o zaman hazırlanacak olan poliçenizi % 60 oranında indirimli bir şekilde düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.  Yaş konusunda ise 25 yaşın üzerindeyseniz o zaman yaşınıza bağlı olarak ta indirim uygulanacaktır.

Sigorta kuruluşları genellikle sürücülere farklı ürünler sunabilir bunu araştırmanız esnasında dikkate alabilirsiniz.  Bazı firmaların kendilerine göre ödeme şekilleri varken çoğu peşin ödemelerde indirim uygulamaktadır.

5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün