Araç Folyo Seramik Karbon Kaplama Fiyatları 2018

Araç Kaplama Nedir ?

(Yazımız 10.02.2018 tarihinde güncellenmiştir)Aracının rengini tasarımını ve dış görünüşünü beğenmeyenler veya farklı tasarımlara aracını sokarak heyecan arayanların son dönemlerdeki popüler eğlencesi araç kaplama nedir bu yazımızda yer vereceğiz. Araç kaplama , bir aracın görüntüsünü veya tasarımını değiştirmek veya üzerindeki boyanın zarar görmesini engellemej adına aracın üzerinin farklı materyaller ile kaplanmasıdır .  Folyo kaplama , seramik kaplama , karbon kaplama gibi değişik araba kaplama ve araç folyo kaplama çeşitleri vardır.

Araç Folyo Kaplama Nedir ?

araç folyo kaplama
araç folyo kaplama

Aracın üzerinde yer alan orijinal boyadan sıkılış olabilirsiniz. Ancak aracınızı yeni bir renge boyatmak her zaman çok daha masraflı ve sıkıntılı bir süreçtir. Bu noktada devreye araç kaplama giriyor.

Bu yazımız ilginizi çekebilir : Ford ÖTV indirimli fiyat listesi 2018

Araç folyo kaplama nedir sorusunun cevabı olarak araçların üzerindeki mevcut boyanın dış etkilerinden korunmasının yanı sıra renk değiştirmek ve üzerindeki boyayla alakalı hataları kapatmak için, otomobillere özel bir materyal ile özel bir folyo ile aracın kaplanmasıdır. Çok fazla tercih edilen oto kaplama yöntemleri arasında olan araç folyo kaplama fiyatları olarak da da uygun fiyatlar ile otomobil sahiplerinin tercih sebebidir.

Aracınızı folyo ile kaplatmadan önce üç seçeneğiniz var, ya kaplatacağınız yerde tüm işlemleri yaparsınız. Ya araç kaplama folyosu yada araç folyo kaplama satın alır kendiniz kaplarsınız. ya da aldığınız araba kaplama folyosu ile tanıdık bir  folyocuya giderek sadece folyo kaplama fiyatı ödeyerek kaplatmış olursunuz.

İlginizi Çekebilir : Ticari araç vize ücreti

İlginizi Çekebilir : Araç bakım çizelgesi

Oto Seramik Kaplama Nedir ?

araç folyo kaplama
araç folyo kaplama

Araç kaplama işlemlerinin bir çok çeşidi bulunmakla birlikte önemli çeşitlerinden birisi de oto seramik kaplama olarak nitelendirilebilir. Oto seramik kaplama , aracın dış görünüşünü ve tasarımını değiştirmekten ziyade var olan boyayı ve aracın dış alaşım boyalarını zamanla ve kullanımla olacak deformasyondan koruma amaçlı yapılan kaplamadır. Seramik kaplama oldukça faydalı ve etkili bir yöntemdir.  Aracınızı kaliteli bir yerde seramik kaplattırdığınız zaman yıllar boyunca renk atma, oksitlenme veya pislenme gibi sorunlarla savaşmak zorunda kalmadan rahatça kullanabileceksiniz.

Araç seramik kaplama ve araç folyo kaplama yukarıda da bahsettiğim gibi şekilden ziyade koruma amaçlıdır.

 

Araba Karbon Kaplama Nedir ?

araç folyo kaplama
araç folyo kaplama

Karbon kaplama bir başka sevilen ve sıkça kullanılan araç kaplama yöntemlerinden biridir. Karbon sadece araçlarda değil cep telefonu , pc gibi çok farklı yüzeylerde kullanılabilir. Karbon kaplama hem aracın dış yüzeyini zararlı etkilerden ve deformasyonlardan korur hem de iyi bir kaplama aracınızı çok estetik görünüme sokar.

 

Araç Kaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç kaplama işlemi aslında sandığımız kadar basit bir işlem değil. Gerçekten kaliteli bir kaplama için  profesyonel olarak çalışmak gerekiyor. Kaplama işlemleri için öncelikle  Aracınızın farları, stop parçaları ve kapı kolları profesyonel bir ekip tarafından sökülmeye başlanır. Aracınızn bu parçaları sökülüp, güvenli bir yerde muhafa edildikten sonra ;

Aracın tüm yüzeyi özel temizlik sıvıları ile temizlenerek, aracın gövdesi en uygun şekilde araca birebir oturacak olan kesilmiş folyolar ile profesyonel personel tarafından arabanın tüm yüzeyine uygulanır. Yani bir nevi araç folyo kaplama öncesi ön temizlik gibi düşünebilirsiniz…

Bu uygulama işlemi bittikten sonra, aracınızdan sökülen tüm parçalar aracın üzerine tekrar en iyi şekilde monte edilirek son kontrolleri yapılır ve araç kaplama işlemine geçilir. Araç kaplama işlemi son derece dikkatli yapılmalıdır. Aksi halde aracınız kaplanırken kalacak yada oluşacak olan en ufak bir hava kabarcığı yada yırtık dahi, kaplamanızın ilerleyen zamanlarda aşınmasına ve soyulmasına hatta yırtılmasına dahi yol açabilir.

Araç Kaplandıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler ;

Aracınız kaplandıktan sonraki ilk hafta içerisinde, (hatta buna ilk on gün bile diyebiliriz) aracınızı benzinliklerde ve yıkamalarda bulunan otomatik araba yıkama makinelerinde veya basınçlı oto yıkama makinalarıyla sakın ama sakın yıkamayın yada yıkatmayın. Aracınıza kaplanan folyonun en iyi seviyede yapışmayı sağlaması için biraz zamana ihtiyacı vardır. Bu süreç içerisinde aracınıza son derece özenli davranmalısınızki hem folyonuz yıpranmasın hemde yapılan çalışmadan son derece iyi bir verim alabilesiniz… O yüzden bu süre içerisinde bizden sizi tavsiye ; aracınıza her zamankinden daha çok özen gösterin…

Tabi aracınızı hiç temizlemeyin demiyoruz.Aracınız kaplandıktan sonraki süreçlerde, aracınızın folyosuna zarar vermeden, en kibar şekilde normal temizlik yöntemleri ile temizliğinizi yapabilirsiniz. Fakat aracınızın kaplamasının korunması için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken bu noktalar ;

  • Aracınızı aşındırmayacak olan temizlik malzemeleri kullanmanız gerekiyor.
  • Alkol içeriği veya asidik seviyesi düşük olan temizlik ürünleri kullanılmamış daha yararlı olur, çünkü alkol ilk etapta araç folyo kaplama kısmına büyük zarar veriyor.
  • Güçlü çözücüler, solvent ve alkol içermeyen ürünler tercih etmelisiniz. Nedeni ise folyonun yapışkan maddesi zarar görüp folyoyu kaldırıp yıpratmasın.
  • Benzinliklerdeki otomatik araç yıkama makinelerindeki sert fırçalar aracınızdaki kaplama folyoyu çizebilir, yıpratabilir. O yüzden bu makinaları kullanmamanızda yarar var.

Peki diyeceksinizki  – E o zaman kaç derecede nasıl yıkamam gerekiyor. Evet cevabını hemen verelim ;

Araç Kaplamada yüksek basınçlı temizlik ile ilgili talimatlar:

  • Maksimum şu sıcaklığı 70 derece olmalıdır. Daha yüksek ısılar aracınızdaki folyoyu kaldırır. Gevşetir, ve folyonun kendini salmasına neden olur.
  • Aracınıza su pompasını maximum 30 santim yaklaştırın. Aşırı tazyik folyoyu hem yıpratır hemde aşınmasına neden olur. O yüzden elinizde tuttuğunuz pompayı çok yaklaştırmamanız sizin yararınıza olur…
  • Yıkamaya girdiğinizde pompanın su basıncı en fazla 80 bar olmalıdır. Daha yüksek basınç olursa folyonuz ya yırtılır yada yıpranır. O yüzden bar ayarı çok çok önemlidir. Bir çok yırtılma ve yıpranma bu yüzden kaynaklanıyor.
  • Aracınızı yıkarken elinizdeki pompanın Püskürtme açısı yani basınclı suyun kaplamaya olan açısı  90 derecelik açı korunarak püskürtülmelidir.
  • Basınçlı suyu kesinlikle ama kesinlikle direk kaplamanın kenar kısımlarına tutulmamalıdır. En büyük yanlışlardan birisidir. Folyonuzu direk kaldırır. Hatta yırtıp atabilir.

Bu saydıklarımıza dikkat ederseniz hem aracınızın araç folyo kaplama kısmına zarar vermezsiniz hemde daha uzun süreli kullanabilirsiniz…

ilginizi çekebilir : köprü geçiş ücretleri

5

Özet

Karbon folyo kaplama fiyatları Karbon folyo kaplama fiyatları Araç karbon kaplama fiyat Araç karbon kaplama fiyat Karbon kaplama nasıl yapılır resimli Karbon kaplama nasıl yapılır resimli Karbon fiber kaplama fiyatları Karbon fiber kaplama fiyatları Araç içi karbon kaplama Araç içi karbon kaplama 3m karbon folyo fiyatları 3m karbon folyo fiyatları Karbon kaplama fiyatları Karbon kaplama fiyatları Araç karbon kaplama zararları Araç karbon kaplama zararları Carpro seramik kaplama fiyat Carpro seramik kaplama fiyat Seramik kaplama sonax Seramik kaplama sonax Seramik kaplama fiyat 2018 Seramik kaplama fiyat 2018 Araç seramik kaplama zararları Araç seramik kaplama zararları Seramik kaplama malzeme fiyatları Seramik kaplama malzeme fiyatları Seramik kaplama zararlı mı seramik kaplama testi Seramik kaplama zararlı mı seramik kaplama testi Oto seramik kaplama seti Oto seramik kaplama seti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün