Araç bakım çizelgesi

Araç sahiplerinin araç aldıktan sonra işleri bitmiyor ! Bildiğiniz gibi aldığınız aracın bakım hizmetleri konusunda ve periyodik bakımında oldukça titiz olmanız gerekiyor. Periyodik bakımların aksatılması demek; aracınızın sizi yarı yolda bırakması anlamına geliyor. Aracınızın periyodik bakım zamanı yaklaştığında eliniz ayağınıza dolaşacak düşüncesi var ise, bu makalemiz tamda size hitap ediyor. Aynı zamanda Araç bakımı aksatmanız, araç güvenlik sorunlarını da kaçınılmaz kılıyor. Bu yüzden araç periyodik bakımı için yazımızda bulunan Periyodik bakım çizelgesini incelemeyi unutmayın. Aynı zamanda yetkili servisleri arayıp bilgi aldığınızda ; araç bakımı , modeline göre ve km hesabına göre baz alınarak yapıldığını sizlere aktaracaklardır. Araç bakım çizelgesi yardımıyla tüm bu bakımları da takip etmeniz mümkün olacaktır.

Periyodik bakım nedir, nasıl yapılır ?

Her motorlu taşıta mutlaka belirli aralıklarla yada belirli kilometrelerden sonra bakım yapılması gerekmektedir. Araçların daha güvenli daha uzun süreler kullanılması amacıyla; araçta yer alan parçaların ve sıvıların belirli periyotlarda değiştirilmesi işlemidir. Bu tür bakımlara periyodik bakımlar denir. Aracınızı ilk aldığınızdan günden sonra bakımlarınızın takibini yapmak sizlere hem araç güvenlik konusunda hemde maddi yönden büyük getiriler sağlayacaktır. Aksi takdirde periyodik bakımları yapılmayan araçlar hem güvenliğinizi tehlikeye atacaktır hemde aracınızda arızalar ve sorunlar çıkartarak sizi maddi yönden kayıplara sürükleyecektir. Araç bakım çizelgesi bu yönden büyük önem arz ediyor.

Araç bakım çizelgesi,
Araç bakım çizelgesi, araç periyodik bakımı

Periyodik bakımda nelere dikkat edilir ?

 1. Zamanında bakım yaptırmanız gerekir.
 2. Kesinlikle yetkili servis ve uzman isimlerden hizmet almalısınız.
 3. Yetkili servisi Periyodik bakım çizelgesi dahilinde aracınıza müdahale etmesi konusunda uyarmalısınız.
 4. Size düşen tek şey ise; mutlaka bakım tablosunu doğru takip etmelisiniz…

Periyodik bakımda neler değişir ?

 • Motor yağı
 • Yağ filtresi
 • Hava filtresi
 • Polen filtresi
 • Yakıt filtresi

Periyodik bakımda neler kontrol edilir ?

 • Frenlere bakım ve kontrol
 • Araç soğutma suyu kontrolü ( bu aşamada antifriz kontrolü yapılır ve gerekirse yenilenir)
 • Far ayarları
 • Ön takım kontrolü
 • Lastik hava basınçları ve lastik dişleri kontrolü
 • Araç şasesi ve kaporta kontrolü
 • Rot ve Rotillerin kontrolü
 • Elektrik aksamı kontrolü
 • Yakıt filtresi suyunun alınması ve temizlenmesi

Periyodik bakım nedir , periyodik bakım nasıl yapılır aşağıdaki videoda en samimi şekilde anlatılmıştır. Dilerseniz videodan izleyip görerek de bilgi edinebilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Osmangazi köprüsü ücreti

Araç bakım çizelgesi

Aracınızı yetkili servisleri arayıp, bakım için randevu alıp götürdüğünüzde kesinlikle aracın periyodik bakım çizelgesini göz önünde bulundurarak bakım yapmaları gerekmektedir. Aracınızın tipine göre ve modeline göre bakım çizelgesi vardır. Götürdüğünüz aracın markası, aracınızın modeli ve araç kilometresi baz alınarak periyodik bakımların gerçekleşmesi gerekmektedir. Aracınızın daha önceden yapılmış olan araç  bakım çizelgesi , bir dahaki araç bakımı yaptırmaya gittiğinizde yapılacak olan bakımların belirlenmesinde kolaylık sağlamaktadır.

İşin açığını konuşmak gerekirse bir çoğumuz araç aldıktan sonra, gerçekten periyodik bakımların önemini hiç bilmiyoruz. Oysa periyodik bakım çizelgesini bir kez oluşturup aracımızı belli aralıklarda araç periyodik bakımı içi yetkili servisleri arayıp randevu aldıktan sonra bakım hizmetleri ile bir bakıma soksak inanın bir çok sorundan sıkıntından kurtulmuş oluruz. Ama bizim kafalar hep aracımız illa bir arıza verdikten sonra çalışıyor maalesef…

Aşağıda Servislerin örnek olarak Araç bakım çizelgelerini inceleyebilirsiniz…

Fiat Fiatservis bakım tablosu
Ford Ford Periyodik Bakım
Hyundai Hyundai Periyodik Bakım
Mercedes-Benz Mercedes Periyodik Bakım
Volkswagen Volkswagen Periyodik Bakım

Yetkili servisleri iyi araştırın !

Bu  konuda inanın çok mail alıyoruz. Yetkili servis adı verip; burası nasıl, aracımın periyodik bakımında sıkıntı yaşatırlar mı ? bakım hizmetleri iyi midir gibi araç periyodik bakımı için bir çok sorular geliyor.

Size tavsiyemiz gideceğiniz yetkili servisleri önceden arayıp bilgiler almak ve yorumlarına bakmak.

Periyodik bakım çizelgesini unutmayın !

Araç sahiplerinin yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi de bu. Periyodik bakım çizelgesi olmadan aracınızı servise götürdüğünüzde, servisler keyfe keder bakım yapacaklardır. Bu hususa mutlaka dikkat edin. Günümüz şartlarında sıkıntılı servislerde maalesef mevcut olduğu için, sorunlar yaşamakta kaçınılmaz oluyor. Başıma ne gelebilirki diyebilirsiniz. İnanın başınıza gelecek bir sürü şey var. En basitinden değişmeyecek bir parçanızın değiştiğini yada aracınızın henüz daha yıpranmamış bir parçasının değiştirildiğini görebilirsiniz. Hatta görmenize fırsat bile verilmeyebilir. Bu yüzden otomotiv lobisi ailesi olarak size önerimiz ; gittiğiniz yada gideceğiniz servise önceden mutlaka periyodik bakım çizelgesi verip vermediklerini mutlaka sorun.

Periyodik bakım formu Excell

Örnek Periyodik bakım formu

Aracınızın periyodik bakım sonrası durumu

Aracınızın bakımdan sonra hiç bir arıza çıkarmayacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Siz nasıl olsa bakım yaptırdım rahat rahat 10 bin km daha binerim diye düşünürken kul yapısı olan arabanız bazen arıza çıkarabiliyor. İnanın detaylı bakımlardan sonra bile araçlarda sorun olabiliyor. Bu durumda devreye periyodik bakım çizelgesi giriyor. Götürdüğünüz başka bir serviste bu çizelge ile hareket ederlerse sorunu hemen tespit etme imkanları fazlasıyla artıyor.

Kısacası araç ve araçlarınızı sorunsuz bir şekilde kullanmak ve ondan yüksek bir randıman almak istiyorsanız periyodik bakımlarını mutlaka yaptırmalısınız.
Periyodik bakımlar otomatik , yarı otomatik ve vitesli araçlarda bazı farklılıklar gösterir. Tüm araçlarda
periyodik bakım belli km aralıklarında veya belli aylarda yetkili servisler tarafından mutlaka yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün