Arabam nasıl az yakar

Arabam nasıl az yakar

Her geçen gün artan yakıt fiyatları malesef sizleride arabam nasıl az yakar isimli yazımıza getirmiş görünüyor. Eve yakıtlar çok pahalı fakat aracınıza az yaktırmak birazda sizin elinizde diyebiliriz. Bu yazımızda aracınızım yakıtına biraz daha hükmetmeyi göreceksiniz. Makalemizde yazanları uyguladığınızda farkı gözlerinizle görebilirsiniz.

Arabam nasıl az yakar
Arabam nasıl az yakar

Yakıtı etkileyen etmenler

  • Lastik basıncı
  • Motor yağı bakımı
  • Doğru viteste araç kullanımı
  • Sabit hız
  • Doğru yakıt kullanımı
  • Klima kullanımı
  • Gereksiz yük taşıma

Lastik basıncınızı mutlaka iyi ayarlayın. Düzensiz lastik basınçları hem gidişinizi etkiler hemde yakıt tüketiminizi artırır.

Motor yağı bakımınız çok önemli. Arabam nasıl az yakar sorunuzun cevabının büyük kısmı buradan geçiyor aslında. Yağ kontrolü araç için büyük önem taşıyor. Yeterli olmayan yağ miktarları aracınıza fazla yakıt yaktırıyor.

Vites geçişleri özellikle Manuel araçlarda çok önem taşıyor. Yüksek devirlerde yada düşük devirlerdeki vites geçişleri arabam nasıl az yakar sorusunun büyük kısmını oluşturuyor. Yakıtınız vites geçişlerinden dolayı büyük miktarda artabilir. O yüzden vites geçişlerini devirli olarak yapmanızda büyük fayda var.

Sabit hız dediğimiz konu, aracınızı yine devirli kullanmaya da dayanıyor. Devirli bir şekilde sabit hızla giderseniz aracınıza az yaktırabilirsiniz.

Yakıt alırken mutlaka güvenli yerleri tercih etmelisiniz. Aynı zamanda da yakıt tercihiniz aracınız için büyük önem taşıyor.

Bilindiği üzere klima da ekstra bir yakıt sarfiyatına neden olmaktadır. Bu yüzden aracınızın içi belirli bir ısıya ulaştığında klimanızı mutlaka pasif duruma getirmeniz sizin için arabam nasıl az yakar sorusunu biraz daha cevaplayacaktır.

Gereksiz yük taşıma konusuna gelirsek ; aracınıza yüklenen her yük yakıt olarak size geri dönecektir. Bu yüzden yük konusunda en aza kaçmanız sizin cebinize büyük fayda sağlayacaktır.

Yukarıda saydığımız faktörlere dikkat ederek aracınızın yakıt tüketimini azaltmanız mümkün. Yakıt tüketiminizin ne kadar olduğunu ise kilometre başına yakıt harcamanın ile hesaplayabilirsiniz.

2019 En Çok Satan Araçların Yakıt Tüketimi

Araç Model Yakıt Tipi Ortalama Yakıt Tüketimi
Renault Megane MeganeSedan 1.6 16 V Benzin 6.3Lt./100
Renault Megane MeganeSedan 1.5 dCi Dizel 3.7Lt./100
Fiat Egea Egea1.6 16V E‐Torq AT6 110 hp Benzin 6.3Lt/100
Fiat Egea 1.6Multijet 120 Hp Dizel 4.2Lt./100
Renault Clio 1.2120 HP Turbo EDC Benzin 5.2Lt./100
Renault Clio 1.5dCi 75 BG Manuel Dizel 3.6Lt/100

* Tablo 2019 Ocak ayı verilerine göre oluşturuldu.

Arabam nasıl az yakar
5

Arabam nasıl az yakar

Her geçen gün artan yakıt fiyatları malesef sizleride arabam nasıl az yakar isimli yazımıza getirmiş görünüyor. Eve yakıtlar çok pahalı fakat aracınıza az yaktırmak birazda sizin elinizde diyebiliriz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün