Araba Uzun Süre Marşa Bastıktan Sonra Çalışıyor

Marş motoru, aküden aldığı elektrikle çalışan ve araç motorundaki tüm hareketi sağlayan en önemli sistemlerin başında gelmektedir. Marş nedir denildiğinde motorun ana kaynağı da denilebilir. Bu sistem arızalandığı zaman aracı çalıştırmak mümkün olmamaktadır. Marş motoru geç çalışırsa sıkıntı yaratır. Sürüş keyfi eziyete dönüşür ve bu soruna acilen müdahale edilmesi gereklidir. Marş motorunun geç çalışması da akünün bitmesine neden olur. Bu sorun uzun süre devam ettiğinde hem marş motorunun dişlileri arızalanabilir hem de akünün değiştirilmesi gerekebilir.

Motor ateşi geri tepiyorsa yani araba uzun süre çalışmıyor ve uzun süre marşa bastıktan sonra çalışıyorsa buna sebep olan yaygın nedenler:

  • Zarar görmüş ateşleme bobini veya bujileri
  • Zarar görmüş zamanlayıcı kemeri/zinciri
  • Ateşleme zamanının belirlenen ölçülerin dışında olması
  • Yakıt basıncının düşük olması

Kontağı Uzun Süre Açık Bırakmayın          

Peki, marş nasıl çalışır? Kontağın çevrilmesi ile birlikte marş motoru harekete geçen ve krank mili aracılığı ile volan dişlileri dönmeye başlar. Bu şekilde yakıt ve hava karışımı motora dolarak pistonları harekete geçirir. Bu sayede aracın motoru çalışmaya başlar. Marş motorunda esas olan kontağı çevirir çevirmez çalışmaya başlamasıdır. Marş motorunu harekete geçirmek için kontağı on ile on beş saniye arasında açık tutmak yeterlidir. Bu süre içinde çalışmıyorsa kapatıp tekrar denemelidir. Kontak uzun süre açık kalırsa akü bitecektir.

Profesyonel destek isteyin

Araba uzun süre marşa bastıktan sonra çalışıyorsa öncelikle benzin filtresinin tıkanması ya da benzin pompasının arızası akla gelmelidir. Bir başka sorun da marş motorundaki kömürler aşınmış olabilir. Bu durumda uzman bir oto tamir ve bakım servisinden uzman desteği almak gereklidir. Marş motorundaki arızayı kısa bir süre içinde tespit eden uzman teknisyenler, sorunu güvenli bir şekilde ortadan kaldıracaktır.

  • Araba Uzun Süre Marşa Bastıktan Sonra Çalışıyor
5

Özet

Marş motoru, aküden aldığı elektrikle çalışan ve araç motorundaki tüm hareketi sağlayan en önemli sistemlerin başında gelmektedir. Marş nedir denildiğinde motorun ana kaynağı da denilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün