Araba Neden Su Kaynatır ? Aracım Su Kaynatıyor Çözümü Nedir

(Yazımız 29.08.2019 tarihinde güncellenmiştir) Araç Neden Su Kaynatır, Araç neden hararet yapar, Araç Neden Soğutma sistemi arızalanır, Araç neden su eksiltir, Araç motoru neden hararet yapar bunu detaylı olarak ilgili sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Tüm marka ve model araçlardaki ortak arızalarda neler yapılmalı, neler yapılmamalı bunun hakkında detaylı olarak bilgiyi bu sayfamızda bulabilirsiniz.

 

Bu yazımızda araçların su kaynatma nedenlerini ve bu soruna karşı neler yapılabileceğine değineceğiz. Aracın su haznesindeki suyun beklenenden daha kısa sürede bitmesi veya su haznesindeki suyun normalden çok daha fazla ısınarak motor kaputu üstünden dahi görünecek şekilde buhar salması olayına su kaynatma denilir.

 

Araç Su Kaynatma Sebepleri 

 

Aracın su kaynatmasının iki temel sebebi vardır. Arabanın su kaynatma nedeni su haznesinde, su iletim borularında veya bu boruların eklem yerlerinde oluşan çatlak veya gevşemelerdir. Böyle bir durumda elbette soğutma suyu hızlı bir şekilde azalacaktır.

 

Aracın su kaynatmasının ikinci sebebi ise, araç motorunun normalden daha fazla ısınarak hararet yapması ve yükselen ısı sonucunda su haznesindeki suyun kaynamaya başlamasıdır. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey, aracın en yakın müsait yerde yol kenarına geçirip durdurularak motorun soğumasını beklemektir. Kaputu açarak motorun daha hızlı soğumasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu durumda kesinlikle su haznesini açarak içerisine su doldurmaya kalkışılmamalıdır. Çünkü kaynamakta olan su haznesinden dışarıya doğru fışkırmaya başlar ve bu da çeşitli yaralanmalara sebebiyet verebilir.

 

Aracınız Su Kaynatınca Yapılması Gerekenler

Motorun soğuduğundan emin olduktan sonra su haznesini açarken de çok dikkatli olunmalı ve su haznesinin kapağı yavaşça açılmalıdır. Çünkü aracın su ile ilgili kısımları kapalı bir devre içerisinde basınçla çalışırlar. Bu yüzden kapak birden açılmamalıdır. Öncelikle kapak yavaşça çevrilmeli, su haznesinden içeriye hava giriş – çıkışı sağlandıktan ve basınç durumu dengelendikten sonra kapak kaldırılabilir.

 

Aracın su kaynatmasının üçüncü sebebi ise araçtaki soğutma sistemi arızalarıdır. Özellikle de yoğun trafik sırasında araç yeterince rüzgâr ve hava alamayabilir. Bu durumda araç kendi içerisindeki suyu kendi soğutma sistemi ile soğutmaya çalışır. Eğer soğutma sisteminde arıza söz konusu ise araç yine su kaynatmaya başlar.

 

Eğer aracınız su kaynatıyorsa yazdıklarımızı dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekir. Ancak en iyi çözüm bir ustaya götürerek aracınıza baktırmaktır.

Aracın Su Kaynatması Nasıl Durdurulur

 

Araç İçi Kokular Nasıl Giderilir

Araba Aşırı Isınıyor

Fren Lambası Yanmıyor

 

5

Özet

araba neden su kaynatır bir araba neden su kaynatir dizel araba neden su kaynatır dizel araç neden su kaynatır araç neden su kaynatır dizel araç neden su kaynatır dizel araba neden su kaynatır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün