Anahtarı Çıkarttığınızda Araba Çalışmaya Devam Ediyorsa

Araçları çalıştırmak için kontak anahtarına gerek vardır. Bu anahtar motora hareket vermeye ya da motorun devreden çıkarılması için kullanılır. Kontak anahtarı çıkarıldığında araba çalışmaya devam ediyorsa motor aksamında sorun var demektir. Anahtarı çıkardığımda araba çalışmaya devam ediyor diyorsanız mutlaka uzmandan teknik destek almanız gerekmektedir. Bu durum birden fazla sorun yüzünden meydana gelebilir. Bu sorunu uzman olmayan kişilerin bulabilmesi imkânsızdır. Bu nedenle aracınızla ilgili hangi sorun meydana gelirse gelsin mutlaka teknik destek alınması gereklidir.

Arabanızın anahtarı çıkardığınızda çalışmaya devam etmesine sebep olan yaygın nedenler:

  • Ateşleme zamanlayıcısının devre dışı kalması
  • Kırılmış veya bozulmuş anahtar yuvası

Araç Anahtarı Arabayı Çalıştırmaya Yarar

Peki, araç anahtarının işlevi nedir? Araç anahtarına kontak anahtarı denilmektedir. Üç farklı kademesi olan kontak anahtarının üçüncü kademesi motora ilk hareketi vermeyi sağlar. Sonrasında da konum ikinci kademeye gelir. Kontak anahtarı üçüncü kademede uzun süre tutulursa bazı aksamlarda arızalar meydana gelir. Bu nedenle son kademede kontak anahtarının en fazla on beş saniye tutulması tavsiye edilmektedir. Sonrasında motor hareket eder. Motorun bu süre içinde çalışmadığı durumlarda da yine kontak bu pozisyonda tutulmamalıdır. Tekrar tekrar denenebilir ancak bu denemelerin sayısı attıkça akünün boşalabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Arabanın Çalışmasının Nedenleri Nedir?

Kontak anahtarı çıkarılsa bile araba çalışmaya devam ediyorsa yanma odasında fazla karbon birikintisi olmuş olabilir. Böyle bir durum söz konusu değilse o zaman soğutma sisteminin kontrol edilmesi gerekmektedir. Yakıt kalitesinin düşük olması da böyle bir sorunun meydana gelmesine neden olur. Kimi zaman da sıcaklığın yüksek olması sonucu kontak anahtarı çıkarılsa bile araba çalışmaya devam edebilir. Anahtarı çıkardığımda araba çalışmaya devam ediyor diyorsanız oto tamir ve bakım servislerine başvurmanız tavsiye edilmektedir.

5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün